• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret1008089
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler!
18/11/2014

Yok, konumuz gerçekten Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler. Öyle sol gösterip sağ vurmak için ilginç başlık atmak gibi bir huyum yok.

Yani biraz da yoruldum şahsen.

Ne, Çerkes Ethem tartışmaları (Garip, Çerkes Ethem Çerkesya Yurtseveri değilmiş diye küsenler var. Tartışmanın kaynağı olan 8. Kafkas Diasporası Ödül Töreni'ne katılamadım ama Oğuz Berk'i yürekten kutluyorum. Güzel işler yapıyor.);

Ne de, “HDP'nin Kürdistan’da her mahalleye bir kaç küçük Stalin” kampanyalarıyla ilgili  değil bu yazı.

HDP metazori doğdu ve işte kendi kafasına sıkarak, aslına, Kemalist-Jakoben-Stalinci kodlarına geri döndü.

Geçmiş olsun….

Öyle… Bayağı bayağı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler yazısı bu.

İşte herkesin bir merakı var; benim merakım da masallar ya da gerçek adıyla Mitolojiler.

Aslında her gerçek masal, bir mitolojik teksttir.

Öyle midir acaba?

Evet öyle gibi...

Bunu fark etmek şahsen beni bayağı şaşırtmıştı.

“Vay be! Burnumuzun dibinde neler oluyor da haberimiz olmuyor!” dedim kendi kendime.

Efendim, olay aslında Haçlı Seferleri sırasında Orta Doğu’ya inen Haçlılar içerisindeki gizli tarikatların bölgedeki Orta Doğu kökenli -mesela İsmailiye gibi- gruplarla kurduğu ilişkilere kadar gidiyormuş.

Yani bizim bildiğimiz Pamuk Prenses bu kanaldan gitmiş Avrupa’ya. Masal aslında bir masonik anlatı halini almış Avrupa’da.

Ama temelde hikaye Sümer kökenli ve Pamuk Prenses bildiğimiz İştar. Malum İnanna-İştar ya da diğer adıyla Tiamat’ın yedi kardeşi var.

Buna Yedi gezegen diyen de var.

Yorumlar muhtelif.

Bir pagan tanrıçası olarak İştar'ın bir sembolü de Venüs gezegeni olarak geçiyor kayıtlarda.

Sadede gelirsek...

Bu Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler adlı masalın aslında Kafkasyalı bir Çerkesçe versiyonu da var ki, bu versiyon eldeki Pamuk Prensesten daha çok -hem de tamamen- İştar-İnanna tekstleriyle örtüşüyor.

Hikayenin Çerkescesi “Зэщиблырэ Зы Щыпхъу Закъуэрэ / Yedi Kardeş ve Bir Bacıları” diye geçiyor. Bu hikayenin bir Uzunyayla versiyonunu 2005 yılında derlemiştim. Sonradan öğrendiğime göre rahmetli Nalo Zawur'da Kabardey’de bir versiyonunu derlemiş ve basmış.

Bu ayın 26-28'de Karaçay-Çerkes'te düzenlenecek olan “Uluslararası Adıge Kültürü Tarihi-Mitolojisi ve Pedagoji” konulu kongreye bir bildiri halinde bu masal teksti ve içerdiği sembolizm ve allegorisi konulu bir bildiri yollamıştım; katılmam için davetiyeler geldi. Yakında yolcuyuz. Bakalım Pamuk Prenses onları etkileyecek mi?

Bu masalın Çerkesçe anlatımında bir Hayat Ağacı, bir Ölüler Ülkesi kültü, konuşan Güvercinler ve daha başka bir çok sembol var ve bu semboller evrensel...

Rahmetli Vladislav Ardzınba taa 1982 de bu Hayat Ağacı'nın Hattice masal versiyonunu yazmıştı.

Masal Hattice'den Hititceye geçmiş ancak malum Hattiler Çerkeslerle akraba ve ilginç bir şekilde masalın Hattice versiyonu ile Çerkesce versiyonu neredeyse aynı. Ancak Ardzınba masalın daha çok Hayat Ağacı kısmını açıklamış.

Masalın tam sürümü Sümercedir ve İnanna-İştarın Ölüler Ülkesine inişini anlatır.

Burada şunu da yazmakta fayda var. Çerkes masalındaki Yedi Kardeş'in Bir Bacısı -yani İnanna-İştar- Ölüler Ülkesi'ne indiğinde orada kocası Dumuzi-Tammuzu aramaktadır. Tammuz Ay Tanrısı malum. Amazonların da tanrısı. Zaten Amazon adı Tammazon'dan geliyor, yani ay kültünden.

Daha ilginci, Elbruz dağının bir kısmının adı Tammuzeria.

Ve bu bölge Amazonların yaşadığı bir yer...

Konuşan Güvercinler teması ise doğrudan eski Mısır ve TEB şehrinden kalma bir sembolizm.

Meraklılarına, ‘konuşan güvercin’ temasını ünlü Tarihçi Heredot'un çok güzel açıkladığını söyleyeyim. Heredot II.'ye bir bakın derim.

Masalın Çerkesçesi biraz uzun, onun için bilahare müstakilen etüd edelim ama önce şu Karaçay-Çerkesk'teki kongre bir bitsin bakalım.2689 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi