• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam99
Toplam Ziyaret999492
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak!
20/04/2015

İdeolojik argümanları olduğunu öne sürenleri ya da hizipçi saplantıları olanları da katarak asıl Çerkes kitlesinin ÇDP’ye destek vermesini ya da vermemesini bu başlığa göre irdelemek mümkün aslında.

Sonuçta 2015 genel seçimleri Çerkesler için bir çok bağlamda önemli. Ancak ÇDP'nin kurulması ve seçimlere bağımsız adaylarla gireceğini açıklaması Türkiye Çerkeslerinde dipteki bir korkunun da yüzeye çıkmasına neden oldu diyebiliriz. Muhtemelen bu seçimden sonra biz şu kadar milyonuz diye cümleye başlayan bazı ideologlar söylemlerini revize etmek zorunda kalacaklar. Aslında o kadar milyon Çerkes'in tek yürek olmadığı anlaşılmış olacak çünkü. Yine hayli çok sayıda Çerkes ÇDP'ye başından beri uzak duracaklar ve seçimden ÇDP'nin olabildiğince kötü sonuç almasını umarak bekleyecekler. Onlar ilk fırsatta alınan oyların azlığından dem vurup “biz demiştik…, işte!” diyecekler. Böylece boyunun ölçüsünü alan Türkiye Çerkesleri değil de sadece ÇDP olmuş olacak ve onlar yine asıl kitleyle birlikte sisli puslu bir alanda saklanmış olacaklar.

Hepsi olmasa bile yüklü sayıda Çerkesin “-falan partinin seçilecek sırasında Çerkes bir aday olaydı iyiydi!” diye sızlanmaları da bu sebeptendir aslında. Burada denmek istenen şey basit aslında “İş başa düşmesin de ne olursa olsun” demek istiyorlar. Yani “seçilecek sıradan aday olalım, oy veren de versin artık” demek istiyorlar ama işler istedikleri gibi de gitmiyor. Hayat bir şekilde “Çerkes milletvekili istiyorsanız oy da vereceksiniz!”  ana fikrini dayatıp duruyor. Aslında şu ya da bu partiyi destekleyenlerin de hemen hepsi aynı nedenden dolayı ÇDP'ye rezerv koyuyorlar. Onlar istiyorlar ki, Çerkes halkı boyunun ölçüsünü vermesin, muallakta kalsın her şey, ama partilerin seçilecek sırasında da olalım. Kimse bizden topyekün Çerkes adayı desteklememizi beklemesin, risk almayalım, gayret etmeyelim ama seçilecek sıra mühim tabii...

Hayat bir çok nasihatten daha öğretici aslında. Bu 2015 seçimleri Türkiye Çerkeslerine daha seçim başlamadan şu aklı verdi bile: “-We sigoş, mecliste Çerkes milletvekili istiyorsan kendi adayını kendi halkından çıkar, örgütlen ve sandıkta onu meclise gönder!”

Biraz uzun oldu ama işte hayat bize bunu söylüyor. Artık Türkiye Çerkesleri muallakta kalıp somut olarak siyaset yapamayacaklarını anlamak zorunda. Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil. Hayat Türkiye Çerkeslerine kısaca “Ne kadar ekmek, o kadar köfte!” dedi ve sustu. Bundan sonrası Türkiye Çerkeslerine kalmış.

Ya bu sayım döküm işine “5 kişi isek 5 kişiyiz, 500 bin kişiysek 500 bin kişiyiz, ama artık biz varız” diye devam edecekler; ya da “onlar 5 kişiler söyledik, dinlemediler zaten Çerkes halkına güven olmazdı” diye bahaneler bulacaklar, boy vermekten kaçacak ve sisler arasındaki “5 milyondanız” havasını çalacaklar.

Her şekilde de biz ÇDP ile birlikte olacağız ve 5 kişi olursak evet o 5 kişiden birisi biziz diyeceğiz, ama eğer 500 bin kişi olursak da evet o kişiler içerisinde biz de varız diyeceğiz.

Şahsen ben bazı ideolojik ve hizipçi grupların sürekli “Dişinizin arasında maydanoz var”,  ya da “sümüğünüz akmış haberiniz yok” gibi bahanelerle ÇDP'ye kulp takmalarının ve mutluluğu AKP ya da ne bileyim HDP gibi kemik oyu şu kadar, potansiyel oyu bu kadar olan partilerin gölgesinde aramalarının temelinde safi ve sadece Çerkes halkı olarak boy vermekten korkmalarına bağlıyorum. Ama korkunun ecele faydası olmadığı gibi başkasının atına binenlerin de erken yaya kaldıkları bir dünyada yaşıyoruz.

Biz kendi hikayemize bakalım diyorum ben.1895 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Kurban Olduğum Allah Veriyor Verdikçe! - 11/04/2015
Şimdi Çerkes halkı, AKP'nin ya da başka bir partinin kendilerini umursamadığını anladığına göre, bir manileri yoksa bundan sonra sık sık çaylarını içmeye gideceğiz.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi