• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam85
Toplam Ziyaret1008091
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Büyüğü İyi de, Küçüğü Biraz Şey!
25/09/2012

Komşuların evin oğullarını tanımlamak için kullandığı meşhur tanımlamadır. Allah’ın işi işte, bizim de iki oğlan var. Büyüğü iyi de küçüğü hakikaten biraz şey; inatçı yani. Memleketten uzaklarda doğdu ikisi de. Büyüğüne Çerkesçe öğretelim diye mecburen Çerkesçe öğrenmiştik. Zaten ilkokula başladıktan sonra da yazmayı olmasa bile Çerkesçe okumayı kendi kendisine öğrenmişti büyüğü. Yanlış anlaşılmasın, çocuklarımı anlatmak derdinde değilim. Çerkes kültürü çocuklarını anlatmayı ya da onlarla övünmeyi uygun görmez, bunu biliyorum. Ama işte hepimiz çekirdek aileler olarak yaşıyoruz ve hayat gailesi savurdu bizi dört bir yana. Hayatımız Amerikan filmlerindeki gibi geçmiyor, “– Bu Pazar kilisede yoktun.” demiyor kimse bize. Nereye gitsek zaten oranın yabancısıyız. Babalarımız bizden daha şanslıydı, onlar kendi babalarının doğduğu yerde doğdular, babalarının büyüdüğü yerde büyüyüp evlendiler ve en sonunda babalarının öldüğü yerde öldüler. Onlar yerleşik bir hayat yaşadılar ve doğurdukları her çocukla kendilerini bir kez daha yarattılar. Hiç birisi Çerkesçe bir ürün ortaya koyamadı ama hepsi hep Çerkesçe konuştu. Hiçbirisi Çerkesçe bir şey üretmedi ama bildikleri her şeyi az çok bizlere aktardılar. Biz hep onların oğulları olarak onların saygınlığını tükettik ve işte bir göçebe olup çıktık alemi gezmeye. Ama bizim yanımızda gezdireceğimiz Çerkesçemiz yok artık…

***

Şahsen ben hadi ilki neyse de ikincisine Çerkeçe öğretmekte zorlanıyorum. Biri gelip alsa ya şu yükü sırtımızdan, o da olmuyor. Kimsenin Çerkesçe konuşmadığı bir yerde tüm televizyonların Çerkesçe dışında her dilde yayın yaptığı bir ülkede bir inat tutturmuşum gidiyorum. El kadar çocuğa Çerkesçe öğretmek için sancılanıp duruyoruz işte. Ama Nart Tlepş’in dediği gibi “İnsanların derisi çok kalın” katlanamayacakları bir zorluk yok. Neyse ki çocuk ona dayattığımız şeyin farkında değil. Tüm çabalarıma rağmen seninki Türkçe konuşmaya başladı çok da güzel konuşuyor. İnsan çocuğunun konuşmasına sevinmez mi? Sevinir elbet, sevinmeli. Ama ben sevinemiyorum. Korkuyorum, elimde değil; ya öğrenemez ise Çerkesçeyi diye hayıflanıyorum. Benim çocuğumsa Çerkesçe konuşmalı diye tutturmuşum bir kere dönüşü yok bu işin. Korku insanı canlı tutuyor zaten, o Türkçe konuştukça ben Çerkesçeyi dayatıyorum. Bakalım bu savaşı kim kazanacak?

***

Türkiye de şu kadar Çerkes oluyoruz ama hala bir Çerkesçe yayın yapan radyomuz ve televizyonumuz yok. Bu da bize ayıp olarak yeter. İşte geldi çattı, Suriye’de iç savaş var. Suriye Çerkeslerine yardım toplanıyor, katılım sen, ben, bizim oğlan kıvamında. Kitlenin kampanyalardan haberi bile yok. Çünkü onlara ulaşacak modern yayın araçlarımız yok. İş birkaç yüz dernekçiye, birkaç yüz aktiviste kalmış durumda. Daha dün Kılıçmehmet Köyü’nde silahlar patladı da Çerkes gençlerine bir şey oldu mu diye yüreğimiz ağzımıza geldiydi. Ama Suriye’de Çerkesler ölüyor işkenceyle, keskin nişancı saldırılarıyla. Kendilerinin olmayan bir savaşın içinde bizim insanlarımız ölüyor. Aynı dilden, aynı kandan, aynı soydan olan insanlarımız ölüyor ama Türkiye Çerkeslerinin ulusal anlamda bir medya gücü olmadığı için doğru düzgün kamuoyu bile oluşturamıyor. Bırakın konuyu Türk ulusal kamuoyuna açmayı, kendi insanlarımıza bile durumu anlatacak araçlardan yoksunuz. 

Oysa Türkiye’deki en ufak, en marjinal, en pespaye toplumsal yapıların bile birden çok tv kanalı var. AKP hükümeti Arapça, Kürtçe, Kazakça, Özbekçe her dilden yayın yapan tv kanaları açtı. “Ne alemi var Kazakça yada Özbekçe televizyon kanalı açmanın? Türkiye’de kaç Kazak ya da Özbek yaşıyor?” demiyor kimse. Onlar soydaşları çünkü. Aynı kandan, aynı soydanlar. Ama bu ülke için Kazaklar ya da Kırgızlar savaşmıyor. Biz savaşıyoruz. Zor zamanında da, en zor zamanında da vatandaşı olduğumuz bu ülkeyi Kazaklar, Özbekler ya da Kırgızlar değil biz savunuyoruz. Daha dün Şırnak’ta hayata gözlerini kapattı Çerkes delikanlısı.

 Bir yıldır AKP’nin kurmaylarına bu talepleri anlatmaya çalışıyoruz. ÇHİ bu konuyu bir yıldır takip ediyor. Ama hükümetin kurmayları nasıl da tecrübeli işleri zamana yayarak soğutma konusunda bilemezsiniz. İşin kompetanı olmuş her birisi. Tabi onlar da haklı, alışık değiller bağırıp çağırmadan hak talebinde bulunulmasına. Molotoflar silahlar patlamadan gündeme gelinir mi efendim bu ülkede? Kan akmalı, intikam yeminleri edilmeli, şehitler verilmeli… İnsanlık kimin umurunda, yeter ki öç alınsın. Taraflar daha çok insan öldürmek için bir biriyle yarışsın, ölen her insanla insanlık bir kez daha ölsün. İnsanlar öldürülerek insanlık inşa edilmez. Gandi kimseyi öldürmedi ama bir ülke inşa etti.

            Türkiye Çerkeslerinin kaybedecek pek bir şeyleri kalmadı artık. Biz vatan savaşımızı vereli çok oluyor. Şimdi yaşamak ve yok olmamak için yaşıyoruz. Karnımızı doyurmak için göçebe hayatı yaşadığımız bu ülkede bir Kazak, bir Kırgız, bir Özbek, bir Kürt ve bir Arap, bir Türk kadar bizim de kendi dilimizi ve kültürümüzü yaşatma hakkımız var. İnsan gibi insanlığı öldürmeden yaşamak kaygısındayız o kadar.4885 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi