• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam196
Toplam Ziyaret1000943
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Bu Oyundan Çıkış Yok!
15/06/2013

Yani küreselleşmeden.

Ulus devlete hazırlıksız yakalanan bu toprakların neler çektiğini biliyoruz. Dün ulus devletleri kurarken Osmanlıyı hazırlıksız yakalayan ve onu paramparça eden Tüccar-Medeniyeti bu gün küreselleşme çağında Türkiye’yi yeniden hazırlıksız yakalamak istiyor olabilir.

Dün, Osmanlı moderniteye hazırlıksız yakalanmış olsa da bugün Türkiye küreselleşmeyi kuralına göre oynuyor. Bu oyundan çıkış yok kuralına göre oynamak var. 

Küreselleşmeyi matah bir şeymiş gibi bize pazarlayan Tüccar-Medeniyeti aynı sahtekarlığı daha önce moderniteyi pazarlarken de yapmıştı. Şimdi modern ulus devletin yetiştirdiği kuşakların küreselleşme karşıtı olmaları ne garip değil mi? Hâlbuki modern-ulus devletleri yaratan güçle küreselleşmeyi dayatan güç aynı. Üstelik de ilki kadar kural tanımaz ve çıkarcı.

Şimdi dört tarafı savaşlar ve çatışmalarla ve ekonomik bunalımlarla çevrili bu ülkede birileri İstanbul’un orta yerinde “Başbakan istifa etsin ortalık şenlensin!” diyorsa buna ne demeli? Ortada muhafazakarla diktatörü ayırt edemeyen bir yığın hödük var.

Türkiye hızla küreselleşecek ve küresel tetikçilerin istediği gibi değil, Türk devleti’nin istediği gibi olacak bu. Küreselleşme devletin kendisini imha etmesi değil ağırlıklarını atmasıdır. Ulus devlete engel olmayanlar küreselleşmeye de engel olamayacaklar. Ancak şimdi sıkıntı Türkiye’nin küreselleşme çağına parçalanmadan ve ekonomik olarak çökmemiş bir şekilde girmesidir. Bu oyunun adı ne kadar değişse de asıl olan moderniteyi başlatan güçlerin küreselleşmeyi de başlatmasıdır. Dolayısıyla sömüren ve sömürülen arasında değişen bir şeyin olmaması esastır.

 

Akdeniz Havzasındaki Bu Çatışma Hiç Bitmeyecek…

Gerçi devleti ve dini yaratan ve insanlığın başına saran havza Mezopotamyadır. Ancak Mezopotamya ve Ortadoğu’nun bu alandaki belirleyiciliği modernizm başlamadan çok önce bitmiştir. Modernizm ve Tüccar-Medeniyeti 1200’lerden itibaren bu kez Kıta Avrupası’nda şekillenmeye başladı ve daha ilk yüzyıldan itibaren Osmanoğullarıyla savaşan ve çatışan bir coğrafyada şekillendi. Sonunda kendisine ayak bağı olan diğer kurumlarla birlikte bir İmparatorluk olan Osmanoğulları da yok edildi. Ne var ki imparatorluk merkezi Balkanlardan gelen Türkler ve Kafkasyalı kadroların da olağan üstü katkılarıyla işgal altına alınamadan kendisini yeniden ve radikal bir şekilde ulus devlet olarak kurtardı.

        Anadolu’nun bu kurtuluş savaşında Mustafa Kemal ile Çerkes Ethem’in kökenleri bile bu savaşta Balkan-Kafkas hattının ne kadar etkili olduğunu göstermektedir.

        Şimdilerde yaşanan temel çatışma ise Türkiye’nin sanıldığı gibi yeni Osmanlıcı bir politika izliyor olması değildir. Çünkü an itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı devletinin hinterlandından çok daha uzak bölgelerde fiilen, ekonomik ve operasyonel anlamda faaliyet göstermektedir. Dolayısıyla Osmanlıyı modern çağlara parçalayarak sokan Tüccar-Medeniyeti’nin kurucuları için bu durum kabul edilemezdir.

Küreselleşmeciler çok güçlü olabilirler, teknolojik dönüşüm nedeniyle küreselleşme kaçınılmaz da olabilir. Ancak şunu fark etmek gerekiyor ki Ulus Devletler buhar olup uçmayacaktır. En az 800 yıl süren kuruluş aşamasıyla ulus devlet hala güçlüdür. Üstelik demokrasi ile kendisini koruyadabilir. Dahası küreselleşmeci Tüccarlar çok güçlü olabilirler ancak hala vergi toplayan ve insanları askere alan ve yasaları yapan ulus devletlerdir. 

Özele inersek Türkiye’de demokrasi son 15 gündür yaşanan krizi kaldıracak güçtedir. Kuzey Afrika’da başlayan ve Türkiye’ye Kürtler üzerinden girmesi istenen BAHAR yaşanamamıştır. Bunun yaşattığı hayal kırıklığı ve Kürtlerle devletin barışma ihtimali kürselleşmecileri acele ve iyi etüt edilmemiş provakasyonlara itmiştir.

Şimdi Taksim’de ve Gezi’de direnen solcular, “Biz Solcuyuz ancak oyuna gelmeyiz” diyorlarsa yanılıyorlar. Bal gibi de oyuna geldiler. Muhafazakar ancak demokrat bir Başbakan’dan diktatör yaratmak için Taksim-Gezi hattı çatışmasından çok daha fazla şeye ihtiyaçları var.

***

Taksim –Gezi ve Bazı Çerkes’lere Dair:

-  Jıneps gazetesi Ş harfinden orak-çekiçli sloganlarla Gezi’de çadır kurmuş…

Bravo!

Gazete misiniz, sivil toplum kuruluşu mu? Yeraltı örgütü mü, aktivist mi?

-    Cem Boyner tarafından tam gaz desteklenen Gezi parkı olaylarına katılan ve kendilerine “Sosyalist-Çerkesler” diyen bir grup varmış… Bir açıklamalarında Kapitalizmle sonuna kadar mücadele edeceklerini söylemişler….

Kutlarım…

Marx mezarında ters dönmüştür herhalde…3446 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi