• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret999493
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew
Balkar Selçuk
selcuk@ozgurcerkes.com
Türkçe Olimpiyatlarından Bize Ne?
28/05/2013

Dünya böyle işte! Bir tarafta yok olan yitip giden diller; diğer tarafta ise uğruna Olimpiyatlar düzenlenen diller.

Türkiye’de Çerkesçe aslında fiilen ölmüş bir dil. Bu dildeki son şiirler ve şarkılar 30 yıl önce söylendi ve Çerkesçe Türkiye’de artık ölüm döşeğine yattı.

Zaten Çerkesçe Türkiye’de ölmeden önce de kullanılması yasaktı ve bugüne kadar birisi şiir kitabı, diğeri ise bir dil kitabı olmak üzere tamamı Çerkesçe olan sadece iki kitap yayımlandı Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca. Arada belki kıyıda köşede kalmış birkaç eskiz de vardır, gözümüze çarpmayan.

Bir ara Samsun ve Erciyes Üniversitelerinden Çerkes dili Edebiyatı bölümleri açılacağına dair sesler duyulduysa da bu iki üniversitenin milliyetçi öğretim üyeleri oluşturdukları baskı sayesinde bunu engellediler. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi konuyu kapattı. Erciyes Üniversitesi ise konuyu zamana yaydı ve hala sonucu bekliyoruz.

Bu iki üniversitenin de Çerkesçe’ye kolay geçit vermeyeceği açıktır. Örgütlü milliyetçiliğin ve faşizmin sağlam temeller üzerinde oturtulduğu üniversiteler bunlar.

Bakalım Erciyes Üniversitesinde demokrasi mi yoksa faşizm mi kazanacak? Bunu zaman gösterecek.

Şimdi 11. Türkçe Olimpiyatları yapılırken biz yok olmakta olan Çerkesçe’nin ağıtını yakıyoruz. Ve isterlerse 1111.Türkçe Olimpiyatlarını düzenlesinler bizim umurumuzda bile değil.

Koskoca 21 Mayıs geçti Zaman gazetesi grubundan tek bir haber çıkmadı Çerkes Soykırımı ve Sürgünü ile ilgili.  Çeçen kanaat önderi Medet Önlü’nün suikast ile öldürülmesini bile bu gazete “Yaşamını Yitirdi” diye gördü. Ne Çerkes Soykırımını, ne de Çeçen kanaat önderinin öldürülmesini haber olarak değerli görmedi Zaman. Bu aralar Rusya hem kendi içinde, hem de Türki Cumhuriyetlerdeki cemaat oklularının kapatılması için caba harcadığından olsa gerek… Bu aralar Rusya’yı rahatsız etmemekte fayda görmüş olmalılar. Ya da düpedüz bir çıkarını görmediklerindendir. Zaten cemaatlerinin çıkarları karşısında, Çerkes halkının yaşadığı soykırım ve maduriyetin bir önemi olmadığı gibi, yer yer Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarının bile bir önemi kalmamaktadır. Asıl olan Cemaatin çıkarlarıdır…

Daha Film Yeni Başlıyor!

Aslında başkalarına serzenişte bulunmaktansa kendi Çerkesçe eğitim veren  Üniversitelerimizi açmamız ve tüm dünya Çerkeslerinin hizmetine sunmamız gerekmektedir.

Ya da devlet TRT Çerkesçe yayını yapsın diye talepte bulunmak yerine, devletten önce, kendi Çerkesçe yayını yapan televizyonumuzu açmamız gerekirdi. Sonra devlet ister açar, ister açmaz umurumuzda bile olmazdı. Ama öyle olmadı. Elde ne Çerkesçe eğitim verecek özel üniversitelerimiz, ne de 24 saat Çerkesçe yayın yapan televizyonlarımız var.

Daha kötüsü, bunu bir misyon olarak üstlenmiş üst yapılardan bile mahrumuz. Kurumlarımız henüz emekleme döneminde. 1980 ile 2010 arasındaki altın değerindeki zamanı Türkiye’deki Çerkes dernekleri hiçbir şey üretmeyerek ve hiçbir şey ortaya koyamayarak harcadılar.

Yine bu açılım sürecinde bile, altın değerindeki fırsatları Ankara’da oturarak geçirmekteler ve şu 21 Mayıs Soykırım ve Sürgün anmaları olmasa onların derneklerinden çıkacakları da yok.

Oysa başta KAFFED olmak üzere, tüm Kafkas Dernekleri bulundukları illerde anadillerine ve yeni anayasa sürecine sonuna kadar sahip çıkacaklarını deklere etmeli ve mitingler ve eylemler düzenlemeliydiler. Ama onlar sadece beklemeyi ve iş başa düştüğünde yetkililere bir A4 kâğıdıyla bir şeyler karalamayı uygun gördüler.

Oysaki Türkiye Çerkesleri’nin sesi daha gür çıkabilirdi. Hala da iş işten geçmiş değil. ÇHİ tüm kısıtlı imkanlara rağmen gerçekleştirdiği Çerkes Hakları Mitingleriyle ve parlamentoyla kurduğu temaslar belli bir düzeye ulaşmıştır. Bugün BDP Çerkes Soykırımı’nın TBMM tarafından tanınması için önerge vermiştir. Ama ne yazık ki Çerkes halkı bu önergenin önemini tam olarak anlayamamış görünmektedir. Bırakın sıradan halkı, Çerkes toplumunun aydınları sayılabilecek birçok isim “BDP Çerkes soykırımını meclise getirmesin, biz 21 Mayıs Soykırımını unutmaya razıyız” diye sağda solda konuşmaktadırlar. Türkiye tarihinde ilk kez 22 milletvekili Çerkes Soykırımını TBMM’ye taşımış ve bizim aydınlarımız, bu önerge nereden gelirse gelsin “amasız” desteklemek yerine bu girişimi engellemeye çalışmaktadırlar.

Biz ÇHİ ve ÇERKES-FED olarak bu girişimi sonuna kadar destekleyeceğiz. Üstelik parlamentoda grubu bulunan  AKP, MHP ve CHP'nin de bu önergeye destek vermelerini istiyoruz. Bu konunun takipçisiyiz.

Rus Çarlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Çerkeslere Soykırım uygulayan bir devlet olarak anılana kadar… HA MARJE !3596 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Нарт Лъэпщ и Нэгъуджэр Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - II - 17/12/2016
уэ 1уэхур нахри гъэщ1эгъуэн зыщ1ыр Азтэкхэми Маяхэми ямейуэ, гъэ мин аджэ ипэ ящ1ауэ, ауэ зыщ1ари дымыщ1э мывэ гуэрхэм ящ1ы1уми Кецалкоатл и сурэтыр къагъуэтахэщ, ахэми нэгъуджэ 1улъу ик1ий жьак1э тету. Нэгъуджэр уеблэмэ оптикым и щ1эныгъэр пасэ лъэх
Нарт Лъэпщ и Тепщэгъуэмрэ и Гъуэгуанэмрэ - I - 01/12/2016
Гъэщ1эгъуэнращи нобэ къасыху Кассит-Урарту-Хьаттихэм я Тещупк1э зэджэ тхьэпэлъытэр ди Нарт Сосрыкъуэу щытам зыми гу лъитакъым. Касситхэм Тещуп псалъэм крагъэк1ир Жьыбгъэ Кьезгъэпщэ жи1у аращ.
УСЭНШЭУ ДЫКЪАНЭМЭ! - 09/10/2016
Ди хэку дахэр, си уорейда ПщIэ имыIэу дгъэкIуэдай, ДызгъэкIуэдам, си уорейда КIуэдыкIейри къыхукIуэ.
Bugün Ben Mutlu Bir İnsanım! - 02/06/2015
Keşke Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı diğer illerden de adaylarımız olabilseydi. Ama o da olacak yakında. Buna eminim. Bu adı geçen illerde adaylarımızın Çerkes halkı tarafından benimsendiğini görmek beni herşeyden çok mutlu ediyor.
Heredot Cevdet, Recep Tayip Erdoğan ve Ahmet Duvutoğlu! - 22/05/2015
Cumhurbaşkanımız Putin'in Ermeni Soykırımını resmen tanıyor olmasına, “Putin'e darıldım!” diyerek karşılık vermişti. Demek ki cidden çok darılmış olacak ki daha kendisine gelememiş.
Gerekeni Gerektiği Zaman Yapmak; Ya da Labedeslerin Kaderi! - 12/05/2015
2015 Genel seçimlerine 25 gün falan kaldı. Bahaneler ve gerçekler arasındaki birçok Çerkes bu seçimde ÇDP’nin bağımsız Çerkes adaylarını mı destekleyecek; yoksa en rasyonal bahanenin arkasına mı saklanacak.
Uzunyayla'nın Son Klasik Kuşağı Hareketleniyor - 01/05/2015
Kendi kişisel kurtuluşunu elde etmekle yetinmeyen, halkına geri dönen bir kuşak bu kuşak. Köy köy gezen, kendi insanına şehirlerde kasabalarda ve ilçelerde ulaşmaya çalışan bu insanlar birlikte başarabilmenin imkanlarını arıyorlar.
Kronik bir Aydın Hastalığı Olarak : Sözlük ve Alfabe -I- - 26/04/2015
Sözlük ve alfabe hazırlamak ve bunun üzerinden kendini gerçekleştirmek Tanzimat döneminden kalma bir aydın saplantısıdır
Boyunun Ölçüsünü Vermekten Korkmak! - 20/04/2015
Orta yere çıkmak, boyunun ölçüsünü vermek ve alınan ölçüyü de bilmek zorunda olduğumuz bir yerdeyiz artık. Yani artık eskisi gibi iktidar ya da muhalefet partisinde es kazara bir iki Çerkes milletvekili var diye bu işten sıyrılmak mümkün değil.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi