• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret657335
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.68576.7124
Euro7.22287.2518
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Üzüntümüz Katlanıyor
24/01/2018

Üsteğmen Oğuz Kaan Usta’nın (Еуджэхъо) Afrin’de şehit olması bütün Türkiye’de çok büyük bir üzüntü yarattı. Kendisine gani gani rahmet diliyoruz. Çok sayıda tanıdığının ve hemşerilerinin taziye yazıları elbette acı bir ızdırabın ve insanlığın gereğidir. Yaşadığı topraklar için seve seve canını veren canımız kardeşimize sadece taziye ile borcumuzu ödeyemeyiz. Onun hatıralarını sonsuza kadar yaşatmalıyız.

 Komutanların ön safta çarpışmaları ender görülen olaylardandır. Komutan emrindeki güçleri sevk ve idare ile zafere ulaştırmayı hedefleyen ve yalnız kaldığı zaman bizzat çarpışan askerdir. Bu şehidimiz muhtemelen kahramanlık örneği olarak ön safta çarpışmayı tercih etmiş ve şehit düşmüştür.

 Tarih bir bakıma tekerrür ediyor. Kurtuluş savaşının ateşini yakan ve her cephede kahramanca savaşan Çerkesler, zaferden sonra bir kısmı hain ilan edilmiş, bir kısmı 150’ liklerin çoğunluğunu oluşturmuştur.

 Birinci dünya harbinde Sarıkamış cephesinde gönüllü olarak savaşa katılan Çerkes süvarilerinin hemen hemen tamamı şehit düşmüş geriye dönen olmadığı gibi, cesetlerine bile sahip çıkılmadığını anlatan ağıt halen her söylendiğinde yüreğimizi parçalamaktadır.

 

İdarecilerimiz her konuşmalarında , Türkü, Kürdü, Çerkesi, Lazı, Abazası, Romanı vb.. ile tamamının bu ülkenin vatandaşı olduğunu defalarca vurgulamakta, beraberce vatanı savunmalarının gerektiği ifade edilmektedir. Bu söylem ve düşünce elbette doğru olan ve uygulanması gereken bir husustur.

 Yaşadıkları topraklar uğruna fedakarca canlarını veren çocuklarımızın asla unutulmayacağını biliyoruz. Ancak onların en anlamlı anılması ve unutulmaması için yapılacak en kutsal görev onların anadilleri ile anılması hatırlanması ve unutulmamaları için yakılacak ağıtların anadilleri ile ölümsüzleştirilmesi ve yüreği yanan annelerinin yaktığı en yürek yakıcı ağıtlarının anadilleri ile ifade edilmesidir. Her dilin öyle güzel anlamlı, insanı duygulandıran ve başka dillere tercümesi mümkün olmayan sözleri vardır ki bunları telaffuz etmek acıyı dindirebilecek değerlerdedir. Keza vatanı uğruna şehit düşmüş kişinin cenazesinde onun en iyi bildiği ana dili ile dua etmek en geçerli ve anlamlı duadır.

 Şehitlerimizin ana dilleri ile radyoda, televizyonda baş sağlığı mesajları yayınlamak, o dili bilenlerin daha istekli ve vefakarca vatanlarını savunmalarını özendirmez mi?

 Ama, maalesef yıllarca dile getirilmesine ve talep edilmesine rağmen başta Çerkesce olmak üzere yurdumuzda konuşulan bir çok dilde günde 2 saatliğine bile olsa TRT yayını yapılmamaktadır. İdarecilerimizin bu konuda hassasiyetlerini gündeme getirecekleri ümidi ile bütün şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize şifa ve ailelerine baş sağlığı diliyorum.1272 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CORONA VE EĞİTİM - 29/03/2020
Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
OLUMLU GELİŞMELERDEN, SOMUT NETİCELERE VARMAK LÂZIM - 27/05/2019
Farklılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareketle, İstanbul’da 50.000, Türkiye genelinde 500.000 kadar oy potansiyeline ulaştığımızda, milletvekillerimizin mecliste sesi daha gür çıkacaktır.
ÇALIŞTAY (LEJEN XASE) İZLENİMLERİ - 18/03/2019
14-17 Mart 2019 tarihleri arasında Konya/Ilgın İhsaniye köyünde yapılan çalıştay hakkındaki izlenimlerimi aktarmayı görev sayarak bu yazıyı kaleme alıyorum.
Siyaset Bilincimizin 2. Test Tarihi: 31.03.2019 - 05/03/2019
Hangi parti sempatizanı olursak olalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Doğan Duman’ı tercih edelim.
Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi