• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam130
Toplam Ziyaret928699
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.156027.2649
Euro28.882528.9982
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Üzüntümüz Katlanıyor
24/01/2018

Üsteğmen Oğuz Kaan Usta’nın (Еуджэхъо) Afrin’de şehit olması bütün Türkiye’de çok büyük bir üzüntü yarattı. Kendisine gani gani rahmet diliyoruz. Çok sayıda tanıdığının ve hemşerilerinin taziye yazıları elbette acı bir ızdırabın ve insanlığın gereğidir. Yaşadığı topraklar için seve seve canını veren canımız kardeşimize sadece taziye ile borcumuzu ödeyemeyiz. Onun hatıralarını sonsuza kadar yaşatmalıyız.

 Komutanların ön safta çarpışmaları ender görülen olaylardandır. Komutan emrindeki güçleri sevk ve idare ile zafere ulaştırmayı hedefleyen ve yalnız kaldığı zaman bizzat çarpışan askerdir. Bu şehidimiz muhtemelen kahramanlık örneği olarak ön safta çarpışmayı tercih etmiş ve şehit düşmüştür.

 Tarih bir bakıma tekerrür ediyor. Kurtuluş savaşının ateşini yakan ve her cephede kahramanca savaşan Çerkesler, zaferden sonra bir kısmı hain ilan edilmiş, bir kısmı 150’ liklerin çoğunluğunu oluşturmuştur.

 Birinci dünya harbinde Sarıkamış cephesinde gönüllü olarak savaşa katılan Çerkes süvarilerinin hemen hemen tamamı şehit düşmüş geriye dönen olmadığı gibi, cesetlerine bile sahip çıkılmadığını anlatan ağıt halen her söylendiğinde yüreğimizi parçalamaktadır.

 

İdarecilerimiz her konuşmalarında , Türkü, Kürdü, Çerkesi, Lazı, Abazası, Romanı vb.. ile tamamının bu ülkenin vatandaşı olduğunu defalarca vurgulamakta, beraberce vatanı savunmalarının gerektiği ifade edilmektedir. Bu söylem ve düşünce elbette doğru olan ve uygulanması gereken bir husustur.

 Yaşadıkları topraklar uğruna fedakarca canlarını veren çocuklarımızın asla unutulmayacağını biliyoruz. Ancak onların en anlamlı anılması ve unutulmaması için yapılacak en kutsal görev onların anadilleri ile anılması hatırlanması ve unutulmamaları için yakılacak ağıtların anadilleri ile ölümsüzleştirilmesi ve yüreği yanan annelerinin yaktığı en yürek yakıcı ağıtlarının anadilleri ile ifade edilmesidir. Her dilin öyle güzel anlamlı, insanı duygulandıran ve başka dillere tercümesi mümkün olmayan sözleri vardır ki bunları telaffuz etmek acıyı dindirebilecek değerlerdedir. Keza vatanı uğruna şehit düşmüş kişinin cenazesinde onun en iyi bildiği ana dili ile dua etmek en geçerli ve anlamlı duadır.

 Şehitlerimizin ana dilleri ile radyoda, televizyonda baş sağlığı mesajları yayınlamak, o dili bilenlerin daha istekli ve vefakarca vatanlarını savunmalarını özendirmez mi?

 Ama, maalesef yıllarca dile getirilmesine ve talep edilmesine rağmen başta Çerkesce olmak üzere yurdumuzda konuşulan bir çok dilde günde 2 saatliğine bile olsa TRT yayını yapılmamaktadır. İdarecilerimizin bu konuda hassasiyetlerini gündeme getirecekleri ümidi ile bütün şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize şifa ve ailelerine baş sağlığı diliyorum.1789 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi