• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret787340
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Sürgün Hükümeti
30/05/2012

Sürgün hükümeti, adından da anlaşılacağı üzere, bir şekilde anayurtlarından çıkarılan, sürülen kimselerin, toplumların veya ırkların, sığındıkları ülkede kurdukları, eşit katılımcı seçimle veya atamayla teşekkül etmeyen, tamamen özveriye, fedakarlığa ve ırkının sesini başka milletlere duyurmaya, elverdiği nispette kaybolmuş haklarını geri almaya yönelik bir oluşumdur.

Çerkes ırkının % 90’ının anavatanından zorla çıkarıldığının ve sürüldüğünün aksini iddia etmek mümkün değildir. Bu gerçek ortada iken bugüne kadar Çerkesler bir sürgün hükümeti kurmamışlar veya kuramamışlardır. Bunun en etken sebebi çok fazla ülkede yaşamaya mecbur olmaları ve aralarındaki iletişimin sağlanamamış olmasıdır. Anavatanlarındaki ayrı ayrı, kendi başına buyruk yaşama şeklini  sürüldükleri yerlerde de devam ettirmişler; her köy veya kabile kendi başına buyruk, kerametin kendinde menkul olduğunu zannederek bugünlere gelinmiştir.

Hukukçu olmadığım için olayın hukuki şartlarını bilemem. Bu konuda ahkam kesmeyi de kendime yakıştıramam. Amacım sadece kısaca sürgün hükümetlerinden söz ederek, bir fikir jimnastiği yapmaktır.

***

İlk sürgün hükümeti, 2. Dünya savaşı sırasında De Gaul tarafından Fransa’dan kaçan Fransızlarla birlikte Fransız Ulusal Kurtuluş Hareketi’nin zamanla sürgün hükümeti biçimini alması ile ortaya çıkmıştır. Sürgün hükümeti Japonya’da kurulmak istenmiş fakat Almanya’nın müttefiki olması nedeniyle müsaade edilmeyince İngiltere’de kurulmuştur.

Daha sonraları, Basklar tarafından Fransa’da sürgün hükümeti kurulmuş, Polonya Sürgün hükümeti kurulmuş, sürgündeki hükümet görevi yapan Filistin Ulusal Konseyi 1988’de Cezayir’de faaliyet göstermeye başlamıştır.

Suriye eski Başbakanı Maruf Devalibi’nin oğlu Nevfel El Nevalibi de sürgün hükümeti kurma çabalarını (silahlı mücadele şeklinde) sürdürmektedir.

Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti, Doğu Türkistanlıların üst kurumu olup, Doğu Türkistan’da yaşayan, Uygur, Kazak, Kırgız, Özbek, Dolan, Salur, Tatar halklarının siyasi sembolik organıdır. Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti,  farklı milletlerin bir araya gelmiş bir temsil organıdır. 

Bilmediğim başka sürgün hükümetleri de olabilir.

***

Çerkeslerin de, farklı dilleri konuşan (Adıge, Çeçen, Abhaz, Asetin, …) ancak Çerkes kimliğinde birleşen bir ırk olduğu çoğu kimse tarafından kabul edilmektedir.

60, 70 sene önce birlikte dernek kuran bu unsurlar zamanla birbirlerinden koparak ayrı dernekler oluşturmuşlar ve aralarındaki dayanışma ve irtibat yok olmuştur. Durum öyle bir hal almıştır ki, aynı dili konuşanlar bile aralarındaki dayanışmayı bırakıp birbirleri ile sürtüşmeye girmişler, birlikte yaşadıkları felaketi anma gününde bile ayrı ayrı hareket etmeye başlamışlardır.

Halbuki Doğu Türkistan Hükümeti güzel bir örnektir. Farklı ırklardan oluşmuştur fakat aralarında idealleri uğruna birlikte hareket etmektedirler.

Çerkeslerin arasında bir menfaat çatışması yoktur. Fakat, sen-ben çatışması had safhadadır, derneklerle,  oluşturulan guruplar arasında sürekli olarak birbirini kötüleme ve suçlama alışkanlık halini almıştır. Bu aşamada fikir ayrılıklarını yok etmek, tek bir kuruluşun görüşlerinin benimsenmesi için, birlikte bir sürgün hükümetinin oluşturulması halinde her kafadan bir sesin çıkmasına son verilebilecektir. Sürgün Hükümetinin, Çerkeslerin yaşadığı bütün ülkelerden temsilcilerle oluşturulması halinde tam bir birliktelik sağlanacağı muhakkaktır.

Sürgün Hükümeti kurulabilmesi için, müstakil bir devletin buna müsaade etmesi gereklidir. Türkiye’nin Rusya Federasyonu ile olan ekonomik bağlantıları ve son senelerdeki yakın komşuluk ilişkileri nedeniyle buna müsaade etmesi mümkün değildir. Bu olaya en sıcak bakabilecek ülke Çerkes soykırımını tanıyan Gürcistan olarak görülmekte ise de bu ülkenin kırılgan siyasi yapısı nedeniyle zamanla değişik tutumlar takınma ihtimali vardır.

Sürgün hükümeti istemleri bir ütopya olarak düşünülebilir fakat birçok kimsenin ideali olarak gündemde kalacaktır.

Guxalı daxexar tienfay.4484 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
TARİHİN KARANLIK BİR SAYFASINI AYDINLATAN KİTAP: GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 18/10/2020
Kendi soyunun liderlerini acımasızca yok eden, halkının sürülerek felaketine sebep olan Ethem’i kahraman ilan edenlerin Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü kitabını okumalarını tavsiye ederim.
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM MI? - 16/09/2020
Kanaatimce, bu ayrışmaların giderilmesi için bütün İslam ülkelerinin gerçek din bilginlerinden oluşturulacak bir kurul tarafından doğru İslamiyet esaslarının belirlenmesi yerinde olacaktır.
YENİ PARTİ KURMALAR VE BEKLENTİLER - 12/09/2020
Gösterilen bu bireysellik ve egoizim yapılmamış olmasaydı alınan 17 bin oyun kat kat fazlası alınır, Türkiye’nin siyasi arenasında yerini alır ve partiler içinde ittifak yapılması gerekli parti konumunda olurdu.
ENERJİMİZİN VE POTANSİYELİMİZİN BİR NOKTAYA YÖNLENDİRİLMESİ GEREKİYOR - 23/05/2020
Bu hususta çok tenkit edilmeme rağmen, “Sürgün Hükümeti” oluşturularak , konunun siyasi karaktere dönüştürülmesi halinde Uluslararası Kuruluşlar nezdinde (Bilhassa Birleşmiş Milletler) makes bulacağı kanaatindeyim.
CORONA VE EĞİTİM - 29/03/2020
Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi