• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret560293
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
İnternet Kalemşorlarına Yeni Bir Uğraş Alanı Doğdu
17/08/2014

Kafkas kökenli 38 kurucu üyenin uzun zamandır tasarladıkları Türkiye siyasi arenasında yer alma çabaları nihayet sonuçlandırılarak, 15.08.2014 tarihinde Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) adı altında bir parti kurma isteği ilgili ve yetkili kurumlara prosedüre uygun biçimde iletilmiştir.

Bir parti çatısı altında birleşerek siyaset yapmak, mevcut yasalara uymak şartıyla her vatandaşın yasal hakkıdır. Bugüne kadar onlarca siyasi parti kurulmuş, bazıları iktidar olmuş, bazılarının adı sanı duyulmamış, bazıları kapatılmış, bir kısmı tabela partisi şeklinde varlığını sürdürmektedir. Bu durum zamanın şartlarının ve yasaların getirdiği bir husustur.

Bir partinin devamlılığını ülke çapında sürdürebilmesi, ilk seçimlere katılma şartlarını yerine getirerek ve % 10 barajını aşması ve devlet katkısına hak kazanır olmasına bağlıdır. Aksi takdirde en az 42 ilde teşkilatlarını faal bir halde tutması ve bunun mali kaynaklarını sağlaması hemen hemen imkansızdır.

Ancak, sesini duyurmak isteyen gurupların seslerini duyurabilmelerinin en etkin biçimi parlamentoda taleplerini dile getirmeleridir. Bunun en güzel örneği çok yakın zamanda yaşanmıştır. Irak Parlamentosu’ndan Ezidi Milletvekili Liyan Dahil halkının durumunu Dünya’ya duyurmasaydı zaten azalmış olan Ezidiler dağlarda açlık ve susuzluktan yok olacaklardı ve dünya halkları da seyirci kalıp, haber kanallarına bol bol malzeme temin edeceklerdi.

ÇDP kurulduğu tarihten hatta saatten itibaren çeşitli karalamalara, tenkitlere uğramaya başlamıştır.

…..Sanki tek bir ilde (Yasa gereği Ankara’da) teşkilatlanmak çok büyük bir para gerektiriyormuş gibi parasal kaynağı sorgulayanlar;

Asırlarca geriye gidildiğini ileri sürüp, başka işiniz yok mu diye soranlar;

Barajı geçme sansı olmayan bir partinin kurulmasının abesle iştigal olduğu nasihatında bulunanlar...  vs.

Bütün bunlar tarafımızca bilinmektedir. Ancak onların idrak edemediği bir husus, siyasette bilhassa yerel seçimlerde bir tek oyun bile kıymetli olduğu ve genel seçimlerde ittifak yapmanın her zaman mümkün olduğu ve bunun ancak mevcut bir siyasi parti ile yapılabileceğidir.

Siyasi partilerin seçimler sırasında dernekleri dolaştığı, ancak hiçbir taahhütlerini yerine getirmedikleri malumdur.

Dünya genelinde tanınabilmek için, aynı görüşlere haiz partilerle temas kurabilmek için parti olmanın gerektiği tartışılmaz bir gerekliliktir.

150 sene önce soykırıma uğrayan ve çeşitli ülkelerde dağınık vaziyette yaşayan, 2’nci, 3’ncü sürgünlere maruz kalan Kafkas halklarının mağduriyetlerini dünyaya duyurmak için parti kurulmasını eleştirenler, şimdiden kendilerine uğraşı sahası bulmuş ve çalışmaya başlamıştır. Kendilerine iyi uğraşılar diliyorum.

ÇDP sadece Kafkas kökenlilerin kurduğu bir parti değildir. Başka etnik kökenden gelen kurucu üyeler de vardır. Parti tüzüğünde belirtildiği gibi, en büyük amacımız 76 milyon Türkiye vatandaşının birlikte hareket ederek daha müreffeh bir yaşam seviyesine ulaşılması, kaybolmakta olan kültür zenginliklerinin  korunması ve herkesin mutlu olmasıdır.

 Paylaş | | Yorum Yaz
1439 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
Örneklerden , Düşünceye - 26/06/2018
Bireysel kahramanlarımız çok fedakarlıklarda bulunmuşlar ve çoğu canlarını esirgememiştir. Fakat, etkinlikleri bireysel kaldığından toplumsal bir başarıya ulaşılamamıştır.
Üzüntümüz Katlanıyor - 24/01/2018
Şehitlerimizin ana dilleri ile radyoda, televizyonda baş sağlığı mesajları yayınlamak, o dili bilenlerin daha istekli ve vefakarca vatanlarını savunmalarını özendirmez mi?
Adığe Bze Xase’nin (ABX) Bayrağı Göndere Çekildi - 27/10/2017
Kültür evi inşası Türkiye’deki Çerkes diasporasının 153 senede yaptığı en önemli ve netice alıcı iştir.
Kehanet Dediler Fakat Gerçekleşiyor - 03/10/2017
Ön görüsü kehanetle yaftalanan fakat her geçen gün gerçekleşen söylem, Boutros Ghali’nin “ 100 yıl içerisinde dünyadaki bağımsız devlet sayısı 2.000’e ulaşacak “ sözüdür.
21 Mayıs’tan Sonra da Devam… - 18/05/2017
Dileğimiz, 21 Mayıs’ta RF İstanbul Konsolosluğu önünde yapılacak etkinliklere bütün kuruluşlarımızın katılarak birlikte olduğumuzun kanıtlanmasıdır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi