• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam91
Toplam Ziyaret787351
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
İnternet Kalemşorlarına Yeni Bir Uğraş Alanı Doğdu
17/08/2014

Kafkas kökenli 38 kurucu üyenin uzun zamandır tasarladıkları Türkiye siyasi arenasında yer alma çabaları nihayet sonuçlandırılarak, 15.08.2014 tarihinde Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) adı altında bir parti kurma isteği ilgili ve yetkili kurumlara prosedüre uygun biçimde iletilmiştir.

Bir parti çatısı altında birleşerek siyaset yapmak, mevcut yasalara uymak şartıyla her vatandaşın yasal hakkıdır. Bugüne kadar onlarca siyasi parti kurulmuş, bazıları iktidar olmuş, bazılarının adı sanı duyulmamış, bazıları kapatılmış, bir kısmı tabela partisi şeklinde varlığını sürdürmektedir. Bu durum zamanın şartlarının ve yasaların getirdiği bir husustur.

Bir partinin devamlılığını ülke çapında sürdürebilmesi, ilk seçimlere katılma şartlarını yerine getirerek ve % 10 barajını aşması ve devlet katkısına hak kazanır olmasına bağlıdır. Aksi takdirde en az 42 ilde teşkilatlarını faal bir halde tutması ve bunun mali kaynaklarını sağlaması hemen hemen imkansızdır.

Ancak, sesini duyurmak isteyen gurupların seslerini duyurabilmelerinin en etkin biçimi parlamentoda taleplerini dile getirmeleridir. Bunun en güzel örneği çok yakın zamanda yaşanmıştır. Irak Parlamentosu’ndan Ezidi Milletvekili Liyan Dahil halkının durumunu Dünya’ya duyurmasaydı zaten azalmış olan Ezidiler dağlarda açlık ve susuzluktan yok olacaklardı ve dünya halkları da seyirci kalıp, haber kanallarına bol bol malzeme temin edeceklerdi.

ÇDP kurulduğu tarihten hatta saatten itibaren çeşitli karalamalara, tenkitlere uğramaya başlamıştır.

…..Sanki tek bir ilde (Yasa gereği Ankara’da) teşkilatlanmak çok büyük bir para gerektiriyormuş gibi parasal kaynağı sorgulayanlar;

Asırlarca geriye gidildiğini ileri sürüp, başka işiniz yok mu diye soranlar;

Barajı geçme sansı olmayan bir partinin kurulmasının abesle iştigal olduğu nasihatında bulunanlar...  vs.

Bütün bunlar tarafımızca bilinmektedir. Ancak onların idrak edemediği bir husus, siyasette bilhassa yerel seçimlerde bir tek oyun bile kıymetli olduğu ve genel seçimlerde ittifak yapmanın her zaman mümkün olduğu ve bunun ancak mevcut bir siyasi parti ile yapılabileceğidir.

Siyasi partilerin seçimler sırasında dernekleri dolaştığı, ancak hiçbir taahhütlerini yerine getirmedikleri malumdur.

Dünya genelinde tanınabilmek için, aynı görüşlere haiz partilerle temas kurabilmek için parti olmanın gerektiği tartışılmaz bir gerekliliktir.

150 sene önce soykırıma uğrayan ve çeşitli ülkelerde dağınık vaziyette yaşayan, 2’nci, 3’ncü sürgünlere maruz kalan Kafkas halklarının mağduriyetlerini dünyaya duyurmak için parti kurulmasını eleştirenler, şimdiden kendilerine uğraşı sahası bulmuş ve çalışmaya başlamıştır. Kendilerine iyi uğraşılar diliyorum.

ÇDP sadece Kafkas kökenlilerin kurduğu bir parti değildir. Başka etnik kökenden gelen kurucu üyeler de vardır. Parti tüzüğünde belirtildiği gibi, en büyük amacımız 76 milyon Türkiye vatandaşının birlikte hareket ederek daha müreffeh bir yaşam seviyesine ulaşılması, kaybolmakta olan kültür zenginliklerinin  korunması ve herkesin mutlu olmasıdır.

 1801 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
TARİHİN KARANLIK BİR SAYFASINI AYDINLATAN KİTAP: GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 18/10/2020
Kendi soyunun liderlerini acımasızca yok eden, halkının sürülerek felaketine sebep olan Ethem’i kahraman ilan edenlerin Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü kitabını okumalarını tavsiye ederim.
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM MI? - 16/09/2020
Kanaatimce, bu ayrışmaların giderilmesi için bütün İslam ülkelerinin gerçek din bilginlerinden oluşturulacak bir kurul tarafından doğru İslamiyet esaslarının belirlenmesi yerinde olacaktır.
YENİ PARTİ KURMALAR VE BEKLENTİLER - 12/09/2020
Gösterilen bu bireysellik ve egoizim yapılmamış olmasaydı alınan 17 bin oyun kat kat fazlası alınır, Türkiye’nin siyasi arenasında yerini alır ve partiler içinde ittifak yapılması gerekli parti konumunda olurdu.
ENERJİMİZİN VE POTANSİYELİMİZİN BİR NOKTAYA YÖNLENDİRİLMESİ GEREKİYOR - 23/05/2020
Bu hususta çok tenkit edilmeme rağmen, “Sürgün Hükümeti” oluşturularak , konunun siyasi karaktere dönüştürülmesi halinde Uluslararası Kuruluşlar nezdinde (Bilhassa Birleşmiş Milletler) makes bulacağı kanaatindeyim.
CORONA VE EĞİTİM - 29/03/2020
Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi