• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam118
Toplam Ziyaret847489
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.600018.6745
Euro19.629819.7085
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Dağa, Taşa, Denize Haykırmak mı; Muhatabın Karşısında Dimdik Durmak mı?
30/05/2016

Türkiye’de yaşayan Çerkesler, yas günü olarak belirlenen 21 Mayıs gününü bu yıl da çeşitli programlarla yâd ettiler. Bugüne yapılan atıflar arasında en çok kabul göreni, 21 Mayıs’ın bir soykırım ve sürgün günü olduğu idi.

Yıllar önce, Üsküdar’da Kız Kulesi’nin karşında denize bırakılan karanfillerle başlatılan anma etkinlikleri zamanla STK’larımız tarafından benimsenmiş ve gittikçe artan katılımlarla çeşitli yerlerde daha ses getirici biçimlerde icra edilir olmuştur.

Bu yılki anma etkinliklerinin daha katılımcı, ses getirici ve dünyaya daha etkili duyurulması için Çerkes Dernekleri Federasyonu’nca bütün STK’larımıza yapılan birlikte hareket etme teklif yeterince karşılık görmemiş ve bu yıl da bir birliktelik sağlanamamıştır.

Bazı kuruluşlarımız 21 Mayıs’ta, bazıları 14 Mayıs’ta Kefken’de anma etkinliklerinde bulunmuşlardır. İstanbul’da da bir informel grup 21 Mayıs saat 14.00 itibariyle RF Konsolosluğu önünde toplanmış fakat katılım arzu edilen miktarda olmadığı için bir ses getirememiştir.

14 Mayıs Kefken etkinliğine “20 bin” civarında bir katılım olduğu iddia edilmiştir. Fakat, hangi sloganlar öne çıkarılmış, bu sloganları, konuşmaları muhatap duymuş mudur, görmüş müdür, kaydetmiş midir; basında ve görsel medyada yeterince yer almış mıdır, bilemiyoruz.

Çerkes Fed’in ortak hareket çağrısına müspet cevap veren kuruluşlarımız, hazırladıkları etkileyici pankartlarla, sloganlarla, milli kıyafetlerle çevrede olumlu bir etki oluşturmuşlardır. İki-üç bin katılımcı, muhatap RF karşısında yağmura rağmen dimdik durarak soykırımı unutmadıklarını ve acılarının 152 yıl geçmesine rağmen taptaze olduğunu haykırmışlardır. Anma etkinliği basında ve görsel medyada geniş yer bulmuştur. Bunun da ötesinde, İstanbul’un en yoğun bulvarında sürekli hareket halinde olan 10 binlerce kişinin merakına mucip olunarak konunun bilinirliğinin artmasına vesile olunmuş, yer yer alkışlarla samimi destek alınmıştır.

Sloganlar içinde üzerinde durulması ve şiar edinilmesi gerekeni “Muhatabın karşısındayız” ifadesidir. Yapılan işte başarı elde edilmesinin en önemli faktörü, muhatabı belirlemek ve çekinmeden istekleri yüzüne vurmaktır.

Dağa, taşa, denize yapılan haykırışlar acaba kimlerce duyuldu?

Gelecek yıllarda hep beraber hareket etme bilincine ulaşılması ümidiyle…


1149 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
TARİHİN KARANLIK BİR SAYFASINI AYDINLATAN KİTAP: GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 18/10/2020
Kendi soyunun liderlerini acımasızca yok eden, halkının sürülerek felaketine sebep olan Ethem’i kahraman ilan edenlerin Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü kitabını okumalarını tavsiye ederim.
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM MI? - 16/09/2020
Kanaatimce, bu ayrışmaların giderilmesi için bütün İslam ülkelerinin gerçek din bilginlerinden oluşturulacak bir kurul tarafından doğru İslamiyet esaslarının belirlenmesi yerinde olacaktır.
YENİ PARTİ KURMALAR VE BEKLENTİLER - 12/09/2020
Gösterilen bu bireysellik ve egoizim yapılmamış olmasaydı alınan 17 bin oyun kat kat fazlası alınır, Türkiye’nin siyasi arenasında yerini alır ve partiler içinde ittifak yapılması gerekli parti konumunda olurdu.
ENERJİMİZİN VE POTANSİYELİMİZİN BİR NOKTAYA YÖNLENDİRİLMESİ GEREKİYOR - 23/05/2020
Bu hususta çok tenkit edilmeme rağmen, “Sürgün Hükümeti” oluşturularak , konunun siyasi karaktere dönüştürülmesi halinde Uluslararası Kuruluşlar nezdinde (Bilhassa Birleşmiş Milletler) makes bulacağı kanaatindeyim.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi