• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret658272
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.76586.7929
Euro7.34927.3787
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Dağa, Taşa, Denize Haykırmak mı; Muhatabın Karşısında Dimdik Durmak mı?
30/05/2016

Türkiye’de yaşayan Çerkesler, yas günü olarak belirlenen 21 Mayıs gününü bu yıl da çeşitli programlarla yâd ettiler. Bugüne yapılan atıflar arasında en çok kabul göreni, 21 Mayıs’ın bir soykırım ve sürgün günü olduğu idi.

Yıllar önce, Üsküdar’da Kız Kulesi’nin karşında denize bırakılan karanfillerle başlatılan anma etkinlikleri zamanla STK’larımız tarafından benimsenmiş ve gittikçe artan katılımlarla çeşitli yerlerde daha ses getirici biçimlerde icra edilir olmuştur.

Bu yılki anma etkinliklerinin daha katılımcı, ses getirici ve dünyaya daha etkili duyurulması için Çerkes Dernekleri Federasyonu’nca bütün STK’larımıza yapılan birlikte hareket etme teklif yeterince karşılık görmemiş ve bu yıl da bir birliktelik sağlanamamıştır.

Bazı kuruluşlarımız 21 Mayıs’ta, bazıları 14 Mayıs’ta Kefken’de anma etkinliklerinde bulunmuşlardır. İstanbul’da da bir informel grup 21 Mayıs saat 14.00 itibariyle RF Konsolosluğu önünde toplanmış fakat katılım arzu edilen miktarda olmadığı için bir ses getirememiştir.

14 Mayıs Kefken etkinliğine “20 bin” civarında bir katılım olduğu iddia edilmiştir. Fakat, hangi sloganlar öne çıkarılmış, bu sloganları, konuşmaları muhatap duymuş mudur, görmüş müdür, kaydetmiş midir; basında ve görsel medyada yeterince yer almış mıdır, bilemiyoruz.

Çerkes Fed’in ortak hareket çağrısına müspet cevap veren kuruluşlarımız, hazırladıkları etkileyici pankartlarla, sloganlarla, milli kıyafetlerle çevrede olumlu bir etki oluşturmuşlardır. İki-üç bin katılımcı, muhatap RF karşısında yağmura rağmen dimdik durarak soykırımı unutmadıklarını ve acılarının 152 yıl geçmesine rağmen taptaze olduğunu haykırmışlardır. Anma etkinliği basında ve görsel medyada geniş yer bulmuştur. Bunun da ötesinde, İstanbul’un en yoğun bulvarında sürekli hareket halinde olan 10 binlerce kişinin merakına mucip olunarak konunun bilinirliğinin artmasına vesile olunmuş, yer yer alkışlarla samimi destek alınmıştır.

Sloganlar içinde üzerinde durulması ve şiar edinilmesi gerekeni “Muhatabın karşısındayız” ifadesidir. Yapılan işte başarı elde edilmesinin en önemli faktörü, muhatabı belirlemek ve çekinmeden istekleri yüzüne vurmaktır.

Dağa, taşa, denize yapılan haykırışlar acaba kimlerce duyuldu?

Gelecek yıllarda hep beraber hareket etme bilincine ulaşılması ümidiyle…


817 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CORONA VE EĞİTİM - 29/03/2020
Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
OLUMLU GELİŞMELERDEN, SOMUT NETİCELERE VARMAK LÂZIM - 27/05/2019
Farklılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareketle, İstanbul’da 50.000, Türkiye genelinde 500.000 kadar oy potansiyeline ulaştığımızda, milletvekillerimizin mecliste sesi daha gür çıkacaktır.
ÇALIŞTAY (LEJEN XASE) İZLENİMLERİ - 18/03/2019
14-17 Mart 2019 tarihleri arasında Konya/Ilgın İhsaniye köyünde yapılan çalıştay hakkındaki izlenimlerimi aktarmayı görev sayarak bu yazıyı kaleme alıyorum.
Siyaset Bilincimizin 2. Test Tarihi: 31.03.2019 - 05/03/2019
Hangi parti sempatizanı olursak olalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Doğan Duman’ı tercih edelim.
Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi