• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam90
Toplam Ziyaret615422
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Adığe Bze Xase’nin (ABX) Bayrağı Göndere Çekildi
27/10/2017

Çeşitli yayın organlarından izlendiği üzere, 22.10.2017 tarihinde Konya/Ilgın- İhsaniye Köyünde (Natırbıyhable) inşa edilen Kültür Evi tamamlanarak hizmete açıldı. Eser ve coşkulu açılış hakkında çok detaylı bilgiler sunulduğundan tekrar etmeyeceğim. Hissettiğim üç husus hakkındaki izlenimlerimi iletmek gereğini duydum.

Çerkeslerin bulunduğu 12.000 km’ye varan uzaklıklardan 9 ülkeden gelen soydaşlarımız ve açılışa katılmak için çıktıkları yolda bayılıp kalan, hastaneye kaldırılarak serum verilerek ayıltılacak kadar fedakarlıklara katlanan bu insanlar acaba neden bunca zahmete katlanarak katılımda bulundular? Onların hafızalarına nakşeden bir tek şey vardı, dilleri yok olmanın eşiğine gelmişti. Bu yok oluşu durdurma yolunda atılan etkinliği desteklemek, katkıda bulunmak için yollara revan oldular. Kültür evi inşası Türkiye’deki Çerkes diasporasının 153 senede yaptığı en önemli ve netice alıcı iştir.

Bu olay, Çerkeslerin çok bilinen bir adetini de ibret verici biçimde su yüzüne çıkardı. ABX, ayırım yapmadan centilmenlik göstererek bütün herkesi haftalar öncesinde açılışa davet etti. Fakat, maalesef bir Federasyonumuzun ve destekleyen derneklerin dışında hiçbir federasyon ve dernek veya temsilcisi katılmadığı gibi bir tebrik iletisi bile göndermeyi çok gördüler. Çok çarpıcı olanı, aynı veya yakın köylerden bile bazı hemşerilerimizin katılmamasıdır.

Diğer bir olay, sanki ABX çok hatalı bir iş yapmış, bazılarının bu işi yapmasını engellemiş gibi medya üzerinden başlatılan yakışıksız, mesnetsiz ve karalayıcı saldırılardır.

Bir tek kelime Çerkesçe bilmeyen, akademik ünvanı bulunan bir tenkitçinin Facebook’taki  eleştirilerini aynen takdirlerinize arz ediyorum.

 “…..tartisilan konu Latin/Kiril’den ziyade; masa başında dilbilimle uzaktan yakindan alakasi olmayan kisiler tarafindan üretilmis uyduruk bir alfabenin bu topluma dayatılmaya çalısılması ve karşı çıkanlara da ‘birlik beraberlik’ edebiyatının yapılmasıdır. Birlik ve beraberlik ancak ve ancak Anavatan ile olur. Unesco’nun Kaybolmakta Olan Diller sınıfına girmiş olan dilimiz, ancak ve ancak anavatan ile birlikte ortak edebiyat dilini kullanarak, yaygınlaştırarak ve günlük hayatta mümkün olduğunca etkili kılarak kurtarılabilir. Masa başında uydurulmuş ve seslerimizin tamamını temsil etmeyen, dilimizin yapısal ve sessel özelliklerini kırparak, bir şahsın kulağına uygun gelecek şekilde hatalarla ve eksiklerle gösteren bir ‘harfler dizisi’ni alfabe diye bu topluma yutturmak ve dilimizin kaybolmasına katkı sağlamak sadece vatan hainliğidir. Bu çalışmalara ‘birlik beraberlik ruhu’ adına destek verenler de bir kez daha bu vahim durumu ve sonuçlarını düşünmekle yukümlüdürler. Aksi takdirde onlar da bu tarihi suca ortak olmuş olacaklardır. Sizin gibi saygıdeğer bilim insanlarının da halkımızın bilinçlenmesinde önemli rolleri vardır. Her türlü iyi niyetinizi ve samimiyetinizi bilerek ve inanarak, desteklenen konunun şekli bir alfabe olmanın ötesinde olduğunu umarım anlarsınız.”   

 Bu aşağılama yazısı bir akademisyene yakışmayan bir üsluptadır. Bir kişiyi veya kişileri “Hainlikle “ suçlamak en azından hafifliktir. ABX en acı eleştirilere  cevap vermeden bildiği yolda şaşmadan eserlerini gerçekleştirmiştir. Birlik ve beraberlik anavatan ile olurmuş. Liderlerimizi anavatanına sokmayan anavatanla nasıl birlikte olacağız? Bizim bilmediğimiz bir yolu mu var?

Kendimden bir örnek vererek bitirmek istiyorum. Ben ilk okula başladığımda Türkçe bilmiyordum ve bu konuda çok mağdur edildim. Çerkesceyi çok iyi bildiğimi zannediyordum. ABX’nın çalışmalarına katıldığımda Çerkescenin Ç’sini bile bilmediğimi anladım.

Son söz, ayıp olan bilmemek değil, bilmediğin konularda ahkam kesip, insanları hainlikle suçlamaktır. 863 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

OLUMLU GELİŞMELERDEN, SOMUT NETİCELERE VARMAK LÂZIM - 27/05/2019
Farklılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareketle, İstanbul’da 50.000, Türkiye genelinde 500.000 kadar oy potansiyeline ulaştığımızda, milletvekillerimizin mecliste sesi daha gür çıkacaktır.
ÇALIŞTAY (LEJEN XASE) İZLENİMLERİ - 18/03/2019
14-17 Mart 2019 tarihleri arasında Konya/Ilgın İhsaniye köyünde yapılan çalıştay hakkındaki izlenimlerimi aktarmayı görev sayarak bu yazıyı kaleme alıyorum.
Siyaset Bilincimizin 2. Test Tarihi: 31.03.2019 - 05/03/2019
Hangi parti sempatizanı olursak olalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Doğan Duman’ı tercih edelim.
Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
Örneklerden , Düşünceye - 26/06/2018
Bireysel kahramanlarımız çok fedakarlıklarda bulunmuşlar ve çoğu canlarını esirgememiştir. Fakat, etkinlikleri bireysel kaldığından toplumsal bir başarıya ulaşılamamıştır.
Üzüntümüz Katlanıyor - 24/01/2018
Şehitlerimizin ana dilleri ile radyoda, televizyonda baş sağlığı mesajları yayınlamak, o dili bilenlerin daha istekli ve vefakarca vatanlarını savunmalarını özendirmez mi?
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi