• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam149
Toplam Ziyaret658393
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.73286.7597
Euro7.32017.3495
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı
30/11/2018
14 Mart 2012’de 7 kişilik geçici yönetim kurulu üyeleri tarafından kurulan Adığe Bze Xase’nin üye sayısı 30.11.2018 tarihi itibariyle 27.782 kişiye ulaşmıştır.
   Altı yıl sekiz ayda ulaşılan bu üye sayısı bir gerçeği açıklıkla ifade etmektedir. ABX Çerkes toplumu tarafından kabul görmüş ve büyütülmüştür.
   20. yüzyıl başlarında asimilasyonu önlemeye yönelik çabalar artmış, birçok cemiyet ve dernek kurulmuştur. Fakat bunların hiç birisi üye sayısı olarak çoğalamamış ve etkinlik sahaları sınırlı kalmıştır. Günümüzde aktif olan derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarımızın üyeleri, rica minnet yapılan kayıtlarla yasal gereklilik olan sayının ancak birkaç katı kadar, çok eski derneklerin üye sayısı da bin beş yüzün altındadır.
   Sayısal olarak bir farkındalık yaratan Çoğulcu Demokrasi Partisi üye sayısı itibariyle büyük rakamlara ulaşamamakla birlikte, bağımsız adayları ile katıldığı 7 Haziran 2016 seçimlerinde on yedi bine yakın oy alarak, toplumumuzda biraya gelmenin önemini göz önüne sermiştir. Bu gerçekler ortada iken acaba Adığe Dil Derneği’nin üye sayısının bu sayılara çıkmasının sebebi nedir?
   Kurucu üyeler, özellikle karşı fikir beyan edenlerle çatışmaya girmeden kendi görüşleri doğrultusunda çalışmaya devam etmişlerdir. Öyle ki, 30.06.2012 tarihindeki ilk Genel Kurulda, kurucuları yalancılıkla, dile ihanet etmekle suçlanmışlar, hatta yasal olarak sorulması mümkün olmayan kurucu başkan Sayın Ali İhsan Tarı’nın kuruluş masrafı olarak cebinden ödediği 800.- TL’nin hesabını bile sormuşlardır.
   Kuruluşların her zaman tam bir fikir birliği içinde çalışması mümkün değildir. Bu meyanda bazı üyeler çalışmalara katılmaktan imtina ederek gruptan ayrılmışlar, fakat kalanlar azimle gece yarılarına kadar “Skype” iletişim ağını kullanarak neticeye ulaşmışlardır.
   Katılım sayısının çoğalmasıyla,  Çerkes Dili’ne vakıf olan üyelerimiz,  hatalarımızı düzelterek, hayal dahi edemeyeceğimiz çok önemli katkıda bulunmuşlardır. Bu üyelere ne kadar teşekkür etsek azdır.
   Adığe Dil Derneği’nin icraatlarını tek tek sayarak bilinen şeylerin tekrarına gerek yoktur. Ancak, önemli gördüğüm iki hususu vurgulamak istiyorum.
   1-Adığe dilinin zenginliğinin ve dil yapısının enterasanlığını anlamak için en basit ve kısa kelime olan “QON” (Gitmek) fiilinin zaman kipinin 155 adet olduğu (Türkçe de 28 zaman dilimi vardır.) yazılmasının 48 sayfa sürdüğü göz önüne alındığında yapılan işin ne kadar zaman alıcı ve zor olduğunu belirtmekte yarar görüyorum. Ön takılı ve son ilaveli fiiller haricindeki 108.000 düz fiilin çekimlerinin kitap şeklinde yazılması halinde, taşımak için 2 TIR gerekir. Bu fiil çekimleri akıllı cep telefonlarına tanıtılmış olup, saldırıları ve intihalleri önlemek için “bulut/Blunt” teknolojisi ile korunmaktadır.
    2-Konya/Ilgın Natırbiy Hablade yapılan Çerkes Kültür Evi’nin, gönüllülük dışında yardım almadan inşa edilmesinin çok önemli bir icraat olduğu yadsınamaz.
   Adığe Dil Derneği’nin bu verimli ve başarılı çalışmalarının yapılmasında elbette ki her üyenin fedakarca katkıları olmuştur. Ancak, başarının en büyük emekçisi, gelişen iletişim teknolojilerini en iyi kullanan ve programlayan ABX kurucu başkanı bilge kişi, Sayın Ali İhsan Tarı’nın bitmez tükenmez ve fedakarca emeği ve çalışmalarıdır.
    Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
 


477 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CORONA VE EĞİTİM - 29/03/2020
Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
OLUMLU GELİŞMELERDEN, SOMUT NETİCELERE VARMAK LÂZIM - 27/05/2019
Farklılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareketle, İstanbul’da 50.000, Türkiye genelinde 500.000 kadar oy potansiyeline ulaştığımızda, milletvekillerimizin mecliste sesi daha gür çıkacaktır.
ÇALIŞTAY (LEJEN XASE) İZLENİMLERİ - 18/03/2019
14-17 Mart 2019 tarihleri arasında Konya/Ilgın İhsaniye köyünde yapılan çalıştay hakkındaki izlenimlerimi aktarmayı görev sayarak bu yazıyı kaleme alıyorum.
Siyaset Bilincimizin 2. Test Tarihi: 31.03.2019 - 05/03/2019
Hangi parti sempatizanı olursak olalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Doğan Duman’ı tercih edelim.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
Örneklerden , Düşünceye - 26/06/2018
Bireysel kahramanlarımız çok fedakarlıklarda bulunmuşlar ve çoğu canlarını esirgememiştir. Fakat, etkinlikleri bireysel kaldığından toplumsal bir başarıya ulaşılamamıştır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi