• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam288
Toplam Ziyaret884693
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı
30/11/2018
14 Mart 2012’de 7 kişilik geçici yönetim kurulu üyeleri tarafından kurulan Adığe Bze Xase’nin üye sayısı 30.11.2018 tarihi itibariyle 27.782 kişiye ulaşmıştır.
   Altı yıl sekiz ayda ulaşılan bu üye sayısı bir gerçeği açıklıkla ifade etmektedir. ABX Çerkes toplumu tarafından kabul görmüş ve büyütülmüştür.
   20. yüzyıl başlarında asimilasyonu önlemeye yönelik çabalar artmış, birçok cemiyet ve dernek kurulmuştur. Fakat bunların hiç birisi üye sayısı olarak çoğalamamış ve etkinlik sahaları sınırlı kalmıştır. Günümüzde aktif olan derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarımızın üyeleri, rica minnet yapılan kayıtlarla yasal gereklilik olan sayının ancak birkaç katı kadar, çok eski derneklerin üye sayısı da bin beş yüzün altındadır.
   Sayısal olarak bir farkındalık yaratan Çoğulcu Demokrasi Partisi üye sayısı itibariyle büyük rakamlara ulaşamamakla birlikte, bağımsız adayları ile katıldığı 7 Haziran 2016 seçimlerinde on yedi bine yakın oy alarak, toplumumuzda biraya gelmenin önemini göz önüne sermiştir. Bu gerçekler ortada iken acaba Adığe Dil Derneği’nin üye sayısının bu sayılara çıkmasının sebebi nedir?
   Kurucu üyeler, özellikle karşı fikir beyan edenlerle çatışmaya girmeden kendi görüşleri doğrultusunda çalışmaya devam etmişlerdir. Öyle ki, 30.06.2012 tarihindeki ilk Genel Kurulda, kurucuları yalancılıkla, dile ihanet etmekle suçlanmışlar, hatta yasal olarak sorulması mümkün olmayan kurucu başkan Sayın Ali İhsan Tarı’nın kuruluş masrafı olarak cebinden ödediği 800.- TL’nin hesabını bile sormuşlardır.
   Kuruluşların her zaman tam bir fikir birliği içinde çalışması mümkün değildir. Bu meyanda bazı üyeler çalışmalara katılmaktan imtina ederek gruptan ayrılmışlar, fakat kalanlar azimle gece yarılarına kadar “Skype” iletişim ağını kullanarak neticeye ulaşmışlardır.
   Katılım sayısının çoğalmasıyla,  Çerkes Dili’ne vakıf olan üyelerimiz,  hatalarımızı düzelterek, hayal dahi edemeyeceğimiz çok önemli katkıda bulunmuşlardır. Bu üyelere ne kadar teşekkür etsek azdır.
   Adığe Dil Derneği’nin icraatlarını tek tek sayarak bilinen şeylerin tekrarına gerek yoktur. Ancak, önemli gördüğüm iki hususu vurgulamak istiyorum.
   1-Adığe dilinin zenginliğinin ve dil yapısının enterasanlığını anlamak için en basit ve kısa kelime olan “QON” (Gitmek) fiilinin zaman kipinin 155 adet olduğu (Türkçe de 28 zaman dilimi vardır.) yazılmasının 48 sayfa sürdüğü göz önüne alındığında yapılan işin ne kadar zaman alıcı ve zor olduğunu belirtmekte yarar görüyorum. Ön takılı ve son ilaveli fiiller haricindeki 108.000 düz fiilin çekimlerinin kitap şeklinde yazılması halinde, taşımak için 2 TIR gerekir. Bu fiil çekimleri akıllı cep telefonlarına tanıtılmış olup, saldırıları ve intihalleri önlemek için “bulut/Blunt” teknolojisi ile korunmaktadır.
    2-Konya/Ilgın Natırbiy Hablade yapılan Çerkes Kültür Evi’nin, gönüllülük dışında yardım almadan inşa edilmesinin çok önemli bir icraat olduğu yadsınamaz.
   Adığe Dil Derneği’nin bu verimli ve başarılı çalışmalarının yapılmasında elbette ki her üyenin fedakarca katkıları olmuştur. Ancak, başarının en büyük emekçisi, gelişen iletişim teknolojilerini en iyi kullanan ve programlayan ABX kurucu başkanı bilge kişi, Sayın Ali İhsan Tarı’nın bitmez tükenmez ve fedakarca emeği ve çalışmalarıdır.
    Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
 


954 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
TARİHİN KARANLIK BİR SAYFASINI AYDINLATAN KİTAP: GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 18/10/2020
Kendi soyunun liderlerini acımasızca yok eden, halkının sürülerek felaketine sebep olan Ethem’i kahraman ilan edenlerin Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü kitabını okumalarını tavsiye ederim.
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM MI? - 16/09/2020
Kanaatimce, bu ayrışmaların giderilmesi için bütün İslam ülkelerinin gerçek din bilginlerinden oluşturulacak bir kurul tarafından doğru İslamiyet esaslarının belirlenmesi yerinde olacaktır.
YENİ PARTİ KURMALAR VE BEKLENTİLER - 12/09/2020
Gösterilen bu bireysellik ve egoizim yapılmamış olmasaydı alınan 17 bin oyun kat kat fazlası alınır, Türkiye’nin siyasi arenasında yerini alır ve partiler içinde ittifak yapılması gerekli parti konumunda olurdu.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi