• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret568398
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.30155.3227
Euro5.99166.0156
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Roman Milletvekilin Meclis Konuşması Üzerine
03/01/2016

1 Kasım 2015 genel seçimlerinde C.H.P. den  yeniden milletvekili seçilen Özcan Purçun , bütçe görüşme ve  konuşmaları sırasında konu ve sıra dışı konuşması ile önemli bir mesaj vererek büyük alkış topladı. Sempatik ve etkileyici konuşması ile mensubu olduğu Romanların ( Romanlar kendilerine roman denilmesine karşı çıkmakta ve Türkiye’de adlandırıldıkları Çingene ismi ile anılmalarını istemektedirler.) sorunlarını açıkça ve gerçekleri yansıtan bir biçimde bütün Türkiye’ye ve dünya duyurmuştur.

Sayın Purçun’un konuşmasında dile getirdiği sorunlar ve dilekler özetle:

- Cumhuriyetin 92 yıldır çadırda yaşayan Romanları görmezden geldiği,

- Roman olarak yaşamanın Türkiye’de ve Dünya’da kolay olmadığı,

- Tek gözlü evde veya çadırda elektriksiz, susuz, yarı aç-yarı tok yaşamak ve komşulardan yemek istemenin dayanılmazlığı, …. gibi gerçeklerdir.

Millet vekillerine hitaben, “Romanları sevmeyen var mı?”, Maliye Bakanı’na hitaben , “Sayın bakan Roman’ları seviyor musun?”, “Bütçeden Romanlara pay ayıracak mısın?“ sorularını tevcih ediyor.

Ve, Roman açılımının olduğu gibi durduğunu, verilen sözlerin hiç birinin tutulmadığını, strateji belgesinin çıkmadığını, en yoksul, en fakirin kendileri olduğunu, buna rağmen güler yüzlü,  neşeli ve şimdiye kadar en az talepte bulunanlar olduklarını milletvekillerinin homurtularına karşın açık yüreklilikle seslendiriyor.

Neşeli olmalarının sebebini, ihtiyar bir Roman kadının bu konudaki görüşünü ifade ile açıklıyor . “Başka yapılacak şeyimiz olmadığı için oynuyoruz, neşemizi muhafaza ediyoruz...”

Bu ihtiyar Roman kadının (Bana göre bilge birisidir) söyledikleri, acaba Çerkeslere de bir şeyler hatırlatıyor mu?

IŞİD katliamları ile yok olma seviyesine gelen Yezidilerin durumu, dünyada önce duymazlıktan gelindi. Ne zaman ki, bayan milletvekili Lyan Dahil Irak Parlamentosunda ağlayarak durumu bütün dünyaya duyurdu, Dünya Yezidilerin sorunları ile ilgilendi ve bir soykırım önlendi.

Sayın Purçun,  mensup olduğu halkın sorunlarını TBMM’de açık yüreklilik ve cesaretle dile getirmiş durumdadır. Muhtemelen halkının sorunlarına çare bulacaktır. Çünkü, konuları siyaset ortamında dile getirmeden, dört duvar arasında atılan nutuklarla duyurmak mümkün olmamaktadır.

Çerkeslerin TBMM’de sorunlarını dile getirecek temsilcisi maalesef yoktur. Umulur ki, önümüzdeki yıllarda bu eksiklik giderilir,  sorunlarımızın çözümü dile getirilir, barış ve mutluluk içinde bütün unsurların refahı sağlanır ve Türkiye bir dünya ülkesi haline gelir.


Paylaş | | Yorum Yaz
1285 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
Örneklerden , Düşünceye - 26/06/2018
Bireysel kahramanlarımız çok fedakarlıklarda bulunmuşlar ve çoğu canlarını esirgememiştir. Fakat, etkinlikleri bireysel kaldığından toplumsal bir başarıya ulaşılamamıştır.
Üzüntümüz Katlanıyor - 24/01/2018
Şehitlerimizin ana dilleri ile radyoda, televizyonda baş sağlığı mesajları yayınlamak, o dili bilenlerin daha istekli ve vefakarca vatanlarını savunmalarını özendirmez mi?
Adığe Bze Xase’nin (ABX) Bayrağı Göndere Çekildi - 27/10/2017
Kültür evi inşası Türkiye’deki Çerkes diasporasının 153 senede yaptığı en önemli ve netice alıcı iştir.
Kehanet Dediler Fakat Gerçekleşiyor - 03/10/2017
Ön görüsü kehanetle yaftalanan fakat her geçen gün gerçekleşen söylem, Boutros Ghali’nin “ 100 yıl içerisinde dünyadaki bağımsız devlet sayısı 2.000’e ulaşacak “ sözüdür.
21 Mayıs’tan Sonra da Devam… - 18/05/2017
Dileğimiz, 21 Mayıs’ta RF İstanbul Konsolosluğu önünde yapılacak etkinliklere bütün kuruluşlarımızın katılarak birlikte olduğumuzun kanıtlanmasıdır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi