• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam91
Toplam Ziyaret787351
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu
19/08/2018

Böyle bir yazının bir din alimi tarafından, çok daha geniş biçimde ve bütün gerekçelerinin ortaya konularak ele alınması ve yazılması elbette daha iyi olurdu. Ancak bu güne kadar bu perspektiften bir yazı yazılmadı veya ben görmedim.

Hudeybiye Antlaşması, 628 yılında Peygamber Efendimiz ve Ashabının umre ziyareti için Medine’den Hudeybiye’ye hareket etmelerinin sonucunda,  Müslümanların aleyhine   olmasına rağmen, Peygamberimiz Hazreti Muhammed (S.A.) tarafından
imzalanan bir anlaşmadır.

O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir. Anlaşma imzalanmamış olsaydı silahlı ve güçlü durumda bulunan müşriklerin, silahsız, teçhizatsız Müslümanların hepsini yok etmeleri ve İslamiyetin çok büyük bir darbe yemesi kaçınılmazdı.

Mukaddes peygamberimiz, Medine’ye geri dönmüş fakat, yapılan bu haksız dayatmayı unutmamıştır. Bir yıl içinde gerekli bütün hazırlıkları tamamlayıp Mekke seferine çıkmış ve Mekke’yi fethederek, müşrikleri gerektiği şekilde cezalandırmıştır.

Bundan alınacak ders, orantısız bir güçle, düşmanla karşı karşıya gelindiğinde güçlünün vereceği zararı önlemek için geçici olarak karşı tarafın isteklerini kabul ederek, en kısa zamanda gerekli şekilde mukabelede bulunmaktır.

Hadis-i şerifte, “Sana darılana git, barış! Zulüm yapanı affet. Kötülük yapana iyilik et!” buyuruldu. (İbni Ebiddünya)

Bu konuda çok sayıda hadisi şerif bulunmakta ise de bunların hepsini böyle bir makalede yorumlamak işi uzatmak olacağından ve konunun uzmanı olmadığımdan en kısa ve anlaşılır olanını seçtim.

Bu konudaki hadislere göre Müslümanların 3 günden fazla dargın, küs kalmaları caiz değildir.

Malum olduğu üzere Türkiye ve dünyadaki güncel konu, Türkiye ile ABD arasındaki dargınlık olup, dargınlığın da üzerinde ekonomik savaştır. Her iki ülkenin de zarar görmesi kaçınılmaz olmakla birlikte güç dengesi itibariyle Türkiye’nin daha fazla etkileneceği görülmektedir. Türkiye’de USD  üzerinden yapılmış olan işlemlerin mevcudiyeti ve USD değerinin anormal artışı nedeniyle  kurum ve şahıslar önemli ölçülerde etkilendiğinden, bir dizi önlem alınması gerekmiştir.

3 günden fazla küs kalmanın caiz olmadığı kuralı Müslümanlar için söylenmiş ise de, ehli kitap sahibi din mensuplarının da bu gerekten faydalandırılamayacağına dair bir kural yoktur. Krizin bahanesi yapılan rahibin neticede Allahın varlığına inanan bir din adamı olduğu düşünüldüğünde, İslamın geniş hosgörü anlayışına ve Yüce Allah’ın “Şirk” dışında, sonsuz affedicilik vaadleri kıyas kabul edilerek, rahibin, İslam dininin kabul ettiği iki mübarek bayramdan olan Kurban Bayramı’nın birinci gününde hiçbir karşılık beklemeden serbest bırakılması, son senelerde İslama yöneltilen haksız karalamaları yok edeceği gibi, eşsiz İslam adaleti ve hoşgörüsünün bütün dünya bir kez daha ispatlanacağını ve dini ritüelleri bahane yapıp Türkiye’ye sataşan ve zarar vermeye çalışan kızıl suratlı Trumph’ın yüzünün daha da kızaracağı, haksızlığı hakkında dünyada oluşan kanaatin daha da pekişeceği muhakkaktır.981 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
TARİHİN KARANLIK BİR SAYFASINI AYDINLATAN KİTAP: GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 18/10/2020
Kendi soyunun liderlerini acımasızca yok eden, halkının sürülerek felaketine sebep olan Ethem’i kahraman ilan edenlerin Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü kitabını okumalarını tavsiye ederim.
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM MI? - 16/09/2020
Kanaatimce, bu ayrışmaların giderilmesi için bütün İslam ülkelerinin gerçek din bilginlerinden oluşturulacak bir kurul tarafından doğru İslamiyet esaslarının belirlenmesi yerinde olacaktır.
YENİ PARTİ KURMALAR VE BEKLENTİLER - 12/09/2020
Gösterilen bu bireysellik ve egoizim yapılmamış olmasaydı alınan 17 bin oyun kat kat fazlası alınır, Türkiye’nin siyasi arenasında yerini alır ve partiler içinde ittifak yapılması gerekli parti konumunda olurdu.
ENERJİMİZİN VE POTANSİYELİMİZİN BİR NOKTAYA YÖNLENDİRİLMESİ GEREKİYOR - 23/05/2020
Bu hususta çok tenkit edilmeme rağmen, “Sürgün Hükümeti” oluşturularak , konunun siyasi karaktere dönüştürülmesi halinde Uluslararası Kuruluşlar nezdinde (Bilhassa Birleşmiş Milletler) makes bulacağı kanaatindeyim.
CORONA VE EĞİTİM - 29/03/2020
Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi