• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam64
Toplam Ziyaret656356
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.43016.4559
Euro7.08467.1130
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Rüyasını Bile Göremeyeceğiz
23/10/2016

İnsanların en çok gördükleri rüyalar, önceden yaşadıkları olaylar, çocukluk arkadaşları, tanıdıkları, evleri, köyleri, yurtlarıdır. Yaşayacağı veya ümit ettikleri olayları rüya olarak görmelerine pek rastlanmaz.

Kendilerinin veya atalarının vatanlarından uzak yerde yaşayanların özlemi, o yerleri görmek, mümkünse orada oturmaktır. Bu duygu, tarif edilemeyen vatan özleminin bir tezahürüdür. Bu duygu hiçbir zaman kaybolmamakta ve unutulmamaktadır. Bu özlemle vatan topraklarına kavuşanların ilk yaptığı iş de toprağını öpmek olmaktadır.

Çerkes halkı 152 senedir bu özlem içinde yaşamakta olup anavatanını bir an dahi unutmamıştır. 1990 yılından sonra Sovyetlerdeki çözülmenin ardından çok sayıda insan bu özlem ile turistik de olsa anavatanını görmeye gitmiş, bazıları da tam dönüş yapmıştır.

Şimdilerde ise, hasret giderme ziyaretleri tamamen kapanmak üzeredir. Hatta bazıları için şimdiden kapanmıştır. Adığe Respublikası’nın 25. kuruluş yılı, içinde bulunduğumuz Ekim ayında idi. Kutlamalara katılmak isteyen Türkiye’de mevcut en büyük iki federasyon başkanına R.F. tarafından kırmızı kart gösterilmiş ve anavatan topraklarına girişleri engellenerek, kutlamalara katılma sevinci yaşatılmamıştır.

Federasyon başkanlarının istenmeyen kişi ilan edilmelerinin sebebinin açıklanması gerekir. Bildiğim kadarı ile Çerkes-Fed Başkanı Sayın Dr. Nusret Baş, R.F. İstanbul Başkonsolosu ile bir görüşme yaparak sorunlarımızı ve isteklerimizi kendisine iletmişti. Bundan başka 21 Mayıs protestolarına katılıp konsolosluk önünde bildiri okumuştu. Engellenmesini gerektirecek sebep bu girişimlerinden üretilmiş olabilir. Kişilerin ve kuruluşların, isteklerini, görüşlerini, kendileri veya sözcüleri vasıtasıyla deklare etmeleri en tabii ve demokratik haklarıdır. Bu tür aktiviteleri fikir özgürlüğü perspektivinden ele almamak, karşı tarafın demokratik hak ve özgürlükler açısından nasibini almadığının kanıtıdır.

Kaffed başkanı Sayın Aslankaya’yı, R.F. ye karşı hiç sesini yükseltmeyen, bilakis Rusya kontrolündeki DÇB toplantılarına federasyonu adına heyet gönderen birisi olarak biliyorum. Onun da kutlamalara katılmasının engellenmesi hayreti mucip bir davranıştır.

Bu olay da göstermiştir ki, dernekler, federasyonlar vasıtasıyla Çerkeslerin sesinin dünyaya duyurulması hayaldir. Tek çare, politik arenaya çıkmak ve tek ses, tek vücut olmaktır.

Kama takıp poz vermekle, yükseklere zıplayıp oynamakla, şarkılarını modern dünyanın müzik enstrümanları ile seslendirmeden, Camila’yı örnek alıp bir yarışmada dereceye girmeden, çaldığın şarkının sözlerini unutmuş olmayı eksiklik kabul etmeden sadece mızıka çalmakla, dünya kamuoyunu etkileyen romanlar ve edebi eserler meydana getirmeden bizi kimse ciddiye almaz ve destek vermez.

İnsan merak ediyor, iki federasyon başkanımızın anavatanlarına kabul edilmeyişlerini hiç duymamış gibi davranan dönüş teorisyenlerinin bu probleme çözüm öneren bir görüş ve düşünceleri var mıdır acaba?

Soruyoruz ama, doğrusu “Bu olayların tecellisinde Anavatandaki soydaşlarımızın katkısı nedir?” diye düşünmeden de edemiyoruz.1664 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
OLUMLU GELİŞMELERDEN, SOMUT NETİCELERE VARMAK LÂZIM - 27/05/2019
Farklılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareketle, İstanbul’da 50.000, Türkiye genelinde 500.000 kadar oy potansiyeline ulaştığımızda, milletvekillerimizin mecliste sesi daha gür çıkacaktır.
ÇALIŞTAY (LEJEN XASE) İZLENİMLERİ - 18/03/2019
14-17 Mart 2019 tarihleri arasında Konya/Ilgın İhsaniye köyünde yapılan çalıştay hakkındaki izlenimlerimi aktarmayı görev sayarak bu yazıyı kaleme alıyorum.
Siyaset Bilincimizin 2. Test Tarihi: 31.03.2019 - 05/03/2019
Hangi parti sempatizanı olursak olalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Doğan Duman’ı tercih edelim.
Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
Örneklerden , Düşünceye - 26/06/2018
Bireysel kahramanlarımız çok fedakarlıklarda bulunmuşlar ve çoğu canlarını esirgememiştir. Fakat, etkinlikleri bireysel kaldığından toplumsal bir başarıya ulaşılamamıştır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi