• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret656358
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.43016.4559
Euro7.08467.1130
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Kendini Toplumun Kanaat Önderi Sanmak…
28/10/2014

Sayın,  Hilmi Açumıj,

İnternet kalemşorlarının şahsımla ilgili tenkitçi yazılarına genellikle cevap vermem. Çünkü, yeterli bilgi sahibi olmayan kişilerle tartışmanın bir fayda sağlamayacağı ve onları ikna etmenin mümkün olmadığı malumdur.

Ama kurucularından ve başkan yardımcısı olduğum partiye yönelik suçlamalarınıza ve bir değer taşımadığına inandığım fikirlerinize cevap verme gereğini duydum.

Öncelikle yazı başlığınız en acemi yazarın bile yazmayacağı bir başlıktır. Parti kurmak için sizden mi izin almak gerekiyor?

ÇDP,  Çerkes partisi değildir. Tüzüğünde belirtildiği üzere Çoğunlukçu, bütün unsurları kapsayan bir partidir. Partinin hiçbir yerde zemin kazanamayacağı görüşünüz, mahdut kapasiteniz ve fikirlerinizin bir mahsulüdür.

ÇDP’nin seçim barajını geçemeyeceği hatırlatmanıza gerek var mı? Bu elbette tarafımızca da bilinmektedir. Ama barajı aşamayan partilerin meclise temsilci göndermelerinin başka yolları olduğu gibi; seÇim barajının kaldırılmayarak ilanihaye devam edeceğini sanmak da dar görüşlülüktür.

Siyasi parti kurmanın ne kadar problemli olduğunu siz yaşamadığınız için bilemezsiniz. En azından 30 “inanmış” kurucu üyenin bir araya getirilmesinin zorluğunu idrak etmenizi temenni ederim.

Çerkes halkından destek görme ihtimalinin zor olduğu görüşünüz, sizin arzuladığınız bir ütopyadır.

“Çerkes Milli Meclisi” kurulmasından yanasınız. Bu meclisin sadece Türkiye’de kurulması halinde, diğer ülkelerde yaşayan Çerkesleri temsil etmeyeceğinin de farkında değilsiniz. Aylar önce diğer ülkelerde yaşayan Çerkeslerin katılımıyla “Sürgün Hükümeti” kurulmasının yararlı olacağına dair yazım çok acımasız tenkitlere uğradı. Bu hususu dikkate almanızı öneririm.

Hangi ikiyüzlülüğümüzü gördün de bizi ikiyüzlülükle suçluyorsun? Sizin, partinin tüzüğünü bile okumadığınız anlaşılmaktadır. Bu ağır ve isnatsız suçlamayı geri almanızı bekliyoruz. Ama, maksadınız çamur atmaksa, buyurun devam edin. KAFFED’i  iki yüzlülükle suçlayıp, sonra ÇDP’yi de aynı kategoriye sokmanız; kurucularının çoğunu tanımadığınız ve üstelik hiçbir icraatını görmediğiniz bir yapıyı suçlamak en azından hafifliktir.

Hilmi bey,

İlginçtir, yazılarınızın tamamı suçlamalar içeren, kışkırtan ve küçümseyen yazılar. Bunlar sağlıklı bir ruh halinin ürünü değil. “Süper reformistler“ diye alay ederek suçladığınız Adığe Bze Xase çalışanlarına yönelik yazınız da bunların en çarpıcı örneği.

Hiçbir icraatı bulunmayan, toplum önderi kılığına bürünüp fikir yazısı yazdığını zannederek kendini avutan, tabii ve ezeli muhalif Hilmi bey, sizin yazılarınızın ne anlama geldiğini şu deyim ile betimleyerek bitirmek istiyorum: “Zerecöşıremce. Psı yeşöre şıdım weşüyinip fed.“ 

 

Mustafa Saadet

ÇDP, Kurucu ve Başkan Yardımcısı

28.10.20141782 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
OLUMLU GELİŞMELERDEN, SOMUT NETİCELERE VARMAK LÂZIM - 27/05/2019
Farklılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareketle, İstanbul’da 50.000, Türkiye genelinde 500.000 kadar oy potansiyeline ulaştığımızda, milletvekillerimizin mecliste sesi daha gür çıkacaktır.
ÇALIŞTAY (LEJEN XASE) İZLENİMLERİ - 18/03/2019
14-17 Mart 2019 tarihleri arasında Konya/Ilgın İhsaniye köyünde yapılan çalıştay hakkındaki izlenimlerimi aktarmayı görev sayarak bu yazıyı kaleme alıyorum.
Siyaset Bilincimizin 2. Test Tarihi: 31.03.2019 - 05/03/2019
Hangi parti sempatizanı olursak olalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Doğan Duman’ı tercih edelim.
Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
Örneklerden , Düşünceye - 26/06/2018
Bireysel kahramanlarımız çok fedakarlıklarda bulunmuşlar ve çoğu canlarını esirgememiştir. Fakat, etkinlikleri bireysel kaldığından toplumsal bir başarıya ulaşılamamıştır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi