• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret658302
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.76586.7929
Euro7.34927.3787
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Thamate – Goşe Farkı
11/05/2015

ANNELER GÜNÜ NEDENİYLE...

3 Mayıs 2015 tarihinde Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin Eskişehir Bağımsız adayı Timur Şahan’ın tanıtım toplantısı yapıldı. Katılımcılar partiye gönülden destek verdiklerini ve ellerinden geleni yapacaklarını açık yüreklilikle beyan ettiler.

Toplantının en dikkat çekici yanı, erkek katılımcıdan çok bayan katılımcının olmasıydı. Bu şimdiye kadar katıldığım toplantılarda karşılaşmadığım bir durumdu ve gurur duyulacak bir şeydi. Bu durum, Çerkes kadınlarının her gelişmeyle ilgilendiklerinin ve artık yönetimlerde cesurca yer alacaklarının somut bir işaretiydi.

Sokaklarında her gün bir bayanın katledildiği bir ülkede, annelerimizin, kardeşlerimizin sergilediği bu duruş, Çerkes toplumunun bayanlara atfettiği saygı ve değerin göstergesidir. Toplumumuzun bu adeti, her yıl anneler gününde annelere ve bayanlara çok önem verdiklerini güzel laflarla beyan eden fakat söylemden ileri gidemeyenlere örnek olmalıdır.

Toplantı bitiminde, yöre halkının insanı olarak elimden geldiğince herkesin hal hatırını sormaya çalıştım. Aslen Cemguy olan fakat Abaza ile evlenmesi nedeniyle çok iyi Abazaca da konuşan 80 yaşlarındaki bir Goşe ile konuşmamız beni çok düşündürdü ve utandırdı. Üzerinde düşünülmesi gereken kurduğu üç kelimelik cümle ile adeta içinde bulunduğumuz durumun röntgenini çekti: “ÇOK GEÇ KALDINIZ“.

Bu cümle, siyasetteki geri kalmışlığımızı ve acınacak halimizi çok net bir biçimde ortaya koyuyordu.

Türkiye’deki hukuki yapının şimdiye kadar müsait olmadığını söyleyerek günah çıkartmaya çalıştım ama inandırıcı bulmadığını yüz ifadelerinden anladım.

Hiçbir gerekçe göstermeden Ç.D.P.’nin erken kurulduğunu yazıp duranlar, bu konuyu sırf muhalefet olsun diye ısıtıp ısıtıp gündeme getirenler, bu bilge kadının sözünün nasıl yakıcı bir hakikati dile getirdiğini acaba fark edebilirler mi?

Aynı şekilde, ÇHİ Kayseri mitinginde yürüyüşçülerin arasında bulunan Müslimet abla da, eylemcileri işaret ederek söylediği örnek ve veciz “ŞU GÖRDÜĞÜNÜZ, YÜRÜYEN MİLLETTENİM“ sözüyle herkesin takdir ve beğenisini kazanan bir başka Goşemiz değil miydi?

Setenay Goşe’nin 21. yüzyıl temsilcileri olan bu güzide Goşelerimize sonsuz minnet ve saygı borcumuz vardır. Onları el üstünde tutmalı ve bu asil davranışlarından, bilgece tavırlarından dolayı kendilerini ödüllendirmeliyiz.

Thamatelerimizin, elbette bu örnek tavır ve cesaret verici söylemlerden çıkaracakları dersler olmalıdır. Bu iki, güzel, yerinde ve anlamlı yaklaşım, yolumuzu aydınlatacak ve yol gösterecek niteliktedir.

Bu iki Goşe’nin örnek tutum ve değerlendirmeleri şu gerçeği öne çıkarıyor: Sadece “Thametelerin” değil, “Goşelerin” görüş ve değerlendirmelerine de önem vermeliyiz.1155 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CORONA VE EĞİTİM - 29/03/2020
Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
OLUMLU GELİŞMELERDEN, SOMUT NETİCELERE VARMAK LÂZIM - 27/05/2019
Farklılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareketle, İstanbul’da 50.000, Türkiye genelinde 500.000 kadar oy potansiyeline ulaştığımızda, milletvekillerimizin mecliste sesi daha gür çıkacaktır.
ÇALIŞTAY (LEJEN XASE) İZLENİMLERİ - 18/03/2019
14-17 Mart 2019 tarihleri arasında Konya/Ilgın İhsaniye köyünde yapılan çalıştay hakkındaki izlenimlerimi aktarmayı görev sayarak bu yazıyı kaleme alıyorum.
Siyaset Bilincimizin 2. Test Tarihi: 31.03.2019 - 05/03/2019
Hangi parti sempatizanı olursak olalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Doğan Duman’ı tercih edelim.
Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi