• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret928350
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Thamate – Goşe Farkı
11/05/2015

ANNELER GÜNÜ NEDENİYLE...

3 Mayıs 2015 tarihinde Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin Eskişehir Bağımsız adayı Timur Şahan’ın tanıtım toplantısı yapıldı. Katılımcılar partiye gönülden destek verdiklerini ve ellerinden geleni yapacaklarını açık yüreklilikle beyan ettiler.

Toplantının en dikkat çekici yanı, erkek katılımcıdan çok bayan katılımcının olmasıydı. Bu şimdiye kadar katıldığım toplantılarda karşılaşmadığım bir durumdu ve gurur duyulacak bir şeydi. Bu durum, Çerkes kadınlarının her gelişmeyle ilgilendiklerinin ve artık yönetimlerde cesurca yer alacaklarının somut bir işaretiydi.

Sokaklarında her gün bir bayanın katledildiği bir ülkede, annelerimizin, kardeşlerimizin sergilediği bu duruş, Çerkes toplumunun bayanlara atfettiği saygı ve değerin göstergesidir. Toplumumuzun bu adeti, her yıl anneler gününde annelere ve bayanlara çok önem verdiklerini güzel laflarla beyan eden fakat söylemden ileri gidemeyenlere örnek olmalıdır.

Toplantı bitiminde, yöre halkının insanı olarak elimden geldiğince herkesin hal hatırını sormaya çalıştım. Aslen Cemguy olan fakat Abaza ile evlenmesi nedeniyle çok iyi Abazaca da konuşan 80 yaşlarındaki bir Goşe ile konuşmamız beni çok düşündürdü ve utandırdı. Üzerinde düşünülmesi gereken kurduğu üç kelimelik cümle ile adeta içinde bulunduğumuz durumun röntgenini çekti: “ÇOK GEÇ KALDINIZ“.

Bu cümle, siyasetteki geri kalmışlığımızı ve acınacak halimizi çok net bir biçimde ortaya koyuyordu.

Türkiye’deki hukuki yapının şimdiye kadar müsait olmadığını söyleyerek günah çıkartmaya çalıştım ama inandırıcı bulmadığını yüz ifadelerinden anladım.

Hiçbir gerekçe göstermeden Ç.D.P.’nin erken kurulduğunu yazıp duranlar, bu konuyu sırf muhalefet olsun diye ısıtıp ısıtıp gündeme getirenler, bu bilge kadının sözünün nasıl yakıcı bir hakikati dile getirdiğini acaba fark edebilirler mi?

Aynı şekilde, ÇHİ Kayseri mitinginde yürüyüşçülerin arasında bulunan Müslimet abla da, eylemcileri işaret ederek söylediği örnek ve veciz “ŞU GÖRDÜĞÜNÜZ, YÜRÜYEN MİLLETTENİM“ sözüyle herkesin takdir ve beğenisini kazanan bir başka Goşemiz değil miydi?

Setenay Goşe’nin 21. yüzyıl temsilcileri olan bu güzide Goşelerimize sonsuz minnet ve saygı borcumuz vardır. Onları el üstünde tutmalı ve bu asil davranışlarından, bilgece tavırlarından dolayı kendilerini ödüllendirmeliyiz.

Thamatelerimizin, elbette bu örnek tavır ve cesaret verici söylemlerden çıkaracakları dersler olmalıdır. Bu iki, güzel, yerinde ve anlamlı yaklaşım, yolumuzu aydınlatacak ve yol gösterecek niteliktedir.

Bu iki Goşe’nin örnek tutum ve değerlendirmeleri şu gerçeği öne çıkarıyor: Sadece “Thametelerin” değil, “Goşelerin” görüş ve değerlendirmelerine de önem vermeliyiz.1609 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi