• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam279
Toplam Ziyaret883425
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.070519.1469
Euro20.632220.7149
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Adige Dil Derneği Genel Kurulunun Önemi
16/06/2012
14 Mart 2012 tarihinde Konya’da kuruluşunu tamamlayan Adige Dil Derneği, bu siteden duyurulan çağrı ile Genel Kurula  katkıda bulunabilecek bütün hemşerilerimizi davet etmiştir.

Sayın Başbakan tarafından açıklandığı üzere  “Yaşayan Yerel Dillerin “ seçmeli olarak devlet tarafından öğretileceği kesinlik kazanmış durumdadır. Bu konudaki yönetmelik henüz hazırlanmamış olmakla birlikte, uygulamaya geçileceğine kesin gözüyle bakılmaktadır.

Dil öğretimi için öncelikle bir alfabesinin bulunması “ olmazsa olmaz “ şartıdır. Adiğe dili için alfabe girişimleri bu güne kadar münferit gayret ve çalışmalara münhasır olmuş, birliktelik sağlanamamış ve netice alınamamıştır.

Yeni hukuki imkan nedeniyle çok acele olarak bir Adiğe Alfabesine ihtiyacımız vardır.

Yapılan eleştirilenin en başta geleni, alfabenin Latin harfleri ile benimsenmesi halinde şimdiye kadar Kril harfleri ile yazılmış literatürün kaybolacağı şeklindedir. Ancak bu eleştirileri yeni teknolojik imkanlar ortadan kaldırmaktadır. Adige Dil Derneği tarafında sunulan “çevirmatik” adlı programla Krilden- Latine, Latinden-krile çeviri yapmak mümkün olduğundan, Kril literatürünün kaybolması gibi bir endişe ortadan kalkmış durumdadır.

1 Kasım 1928 tarihinde 1353 sayılı “Yeni Türk Alfabesinin Kabulu ve Tatbiki Hakkında Kanun” çok tenkit edilmiş olmasına rağmen, zamanla oturmuş ve herkes tarafından rahatça kullanılan bir alfabe olmuştur. Yeni Türk alfabesinin hazırlanmasında sadece Türk asıllı dilbilimcilerin görüşleri ile kifayet edilmemiş ,yabancı dilbilimcilerin görüş ve tavsiyelerinden de geniş ölçüde faydalanılmıştır.

Adiğe alfabesinin Latin harfleri esasında hazırlanması Türkiye’de yaşayan Çerkesler için kanuni bir zorunluluktur. Türkiye’de başka bir alfabe ile eğitime müsaade edilmeyecektir. Diğer taraftan Çerkes dilinin Google dili olarak dünya literatüründe de yer alabilmesi için Latin esaslı alfabe kullanılmasının üstünlüğü tartışmasızdır.

Şimdi tartışmaları bırakıp, bütün dilbilimci Çerkeslerin bu konuda çalışıp, katkıda bulunmaları son derecede önemli ve gereklidir. Yapılacak Adiğe Dil Derneği Genel Kuruluna katılarak genel prensiplerin oluşmasında yardımcı olmaları fevkalade faydalı olacaktır. İlerideki aşamalarda, Çerkes’lerin dışındaki yerli, yabancı dil uzmanlarının görüş ve tavsiyelerinden yararlanılmasının da yararlı olacağı unutulmamalıdır. 

Adığe Bze Xase‘nin fedakar kurucularına ve başta Xase’nin kurulmasında öncülük görevini yapan Ali İhsan Tarı ve arkadaşlarına gerekli desteğin esirgenmeyeceği umudu ile.

Adığabzer cerıcev ganexajıt (Çerkes dili yeniden dirilecek)

3784 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
TARİHİN KARANLIK BİR SAYFASINI AYDINLATAN KİTAP: GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 18/10/2020
Kendi soyunun liderlerini acımasızca yok eden, halkının sürülerek felaketine sebep olan Ethem’i kahraman ilan edenlerin Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü kitabını okumalarını tavsiye ederim.
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM MI? - 16/09/2020
Kanaatimce, bu ayrışmaların giderilmesi için bütün İslam ülkelerinin gerçek din bilginlerinden oluşturulacak bir kurul tarafından doğru İslamiyet esaslarının belirlenmesi yerinde olacaktır.
YENİ PARTİ KURMALAR VE BEKLENTİLER - 12/09/2020
Gösterilen bu bireysellik ve egoizim yapılmamış olmasaydı alınan 17 bin oyun kat kat fazlası alınır, Türkiye’nin siyasi arenasında yerini alır ve partiler içinde ittifak yapılması gerekli parti konumunda olurdu.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi