• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam148
Toplam Ziyaret658167
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75026.7773
Euro7.29397.3231
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Adige Dil Derneği Genel Kurulunun Önemi
16/06/2012
14 Mart 2012 tarihinde Konya’da kuruluşunu tamamlayan Adige Dil Derneği, bu siteden duyurulan çağrı ile Genel Kurula  katkıda bulunabilecek bütün hemşerilerimizi davet etmiştir.

Sayın Başbakan tarafından açıklandığı üzere  “Yaşayan Yerel Dillerin “ seçmeli olarak devlet tarafından öğretileceği kesinlik kazanmış durumdadır. Bu konudaki yönetmelik henüz hazırlanmamış olmakla birlikte, uygulamaya geçileceğine kesin gözüyle bakılmaktadır.

Dil öğretimi için öncelikle bir alfabesinin bulunması “ olmazsa olmaz “ şartıdır. Adiğe dili için alfabe girişimleri bu güne kadar münferit gayret ve çalışmalara münhasır olmuş, birliktelik sağlanamamış ve netice alınamamıştır.

Yeni hukuki imkan nedeniyle çok acele olarak bir Adiğe Alfabesine ihtiyacımız vardır.

Yapılan eleştirilenin en başta geleni, alfabenin Latin harfleri ile benimsenmesi halinde şimdiye kadar Kril harfleri ile yazılmış literatürün kaybolacağı şeklindedir. Ancak bu eleştirileri yeni teknolojik imkanlar ortadan kaldırmaktadır. Adige Dil Derneği tarafında sunulan “çevirmatik” adlı programla Krilden- Latine, Latinden-krile çeviri yapmak mümkün olduğundan, Kril literatürünün kaybolması gibi bir endişe ortadan kalkmış durumdadır.

1 Kasım 1928 tarihinde 1353 sayılı “Yeni Türk Alfabesinin Kabulu ve Tatbiki Hakkında Kanun” çok tenkit edilmiş olmasına rağmen, zamanla oturmuş ve herkes tarafından rahatça kullanılan bir alfabe olmuştur. Yeni Türk alfabesinin hazırlanmasında sadece Türk asıllı dilbilimcilerin görüşleri ile kifayet edilmemiş ,yabancı dilbilimcilerin görüş ve tavsiyelerinden de geniş ölçüde faydalanılmıştır.

Adiğe alfabesinin Latin harfleri esasında hazırlanması Türkiye’de yaşayan Çerkesler için kanuni bir zorunluluktur. Türkiye’de başka bir alfabe ile eğitime müsaade edilmeyecektir. Diğer taraftan Çerkes dilinin Google dili olarak dünya literatüründe de yer alabilmesi için Latin esaslı alfabe kullanılmasının üstünlüğü tartışmasızdır.

Şimdi tartışmaları bırakıp, bütün dilbilimci Çerkeslerin bu konuda çalışıp, katkıda bulunmaları son derecede önemli ve gereklidir. Yapılacak Adiğe Dil Derneği Genel Kuruluna katılarak genel prensiplerin oluşmasında yardımcı olmaları fevkalade faydalı olacaktır. İlerideki aşamalarda, Çerkes’lerin dışındaki yerli, yabancı dil uzmanlarının görüş ve tavsiyelerinden yararlanılmasının da yararlı olacağı unutulmamalıdır. 

Adığe Bze Xase‘nin fedakar kurucularına ve başta Xase’nin kurulmasında öncülük görevini yapan Ali İhsan Tarı ve arkadaşlarına gerekli desteğin esirgenmeyeceği umudu ile.

Adığabzer cerıcev ganexajıt (Çerkes dili yeniden dirilecek)

3296 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CORONA VE EĞİTİM - 29/03/2020
Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
OLUMLU GELİŞMELERDEN, SOMUT NETİCELERE VARMAK LÂZIM - 27/05/2019
Farklılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareketle, İstanbul’da 50.000, Türkiye genelinde 500.000 kadar oy potansiyeline ulaştığımızda, milletvekillerimizin mecliste sesi daha gür çıkacaktır.
ÇALIŞTAY (LEJEN XASE) İZLENİMLERİ - 18/03/2019
14-17 Mart 2019 tarihleri arasında Konya/Ilgın İhsaniye köyünde yapılan çalıştay hakkındaki izlenimlerimi aktarmayı görev sayarak bu yazıyı kaleme alıyorum.
Siyaset Bilincimizin 2. Test Tarihi: 31.03.2019 - 05/03/2019
Hangi parti sempatizanı olursak olalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Doğan Duman’ı tercih edelim.
Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi