• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret615849
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.82625.8496
Euro6.49246.5184
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Siyaset Bilincimizin 2. Test Tarihi: 31.03.2019
05/03/2019

Çerkes siyasi tarihinin ilk partisi olan ÇDP Ağustos 2014 yılında kurulmuş, hukuki sürecini Kasım 2014’de tamamlamıştır. Yeni kurulan partinin Türkiye genelinde teşkilatlanması, maddi olanaksızlıklar yüzünden tamamlanamadığından, Haziran 2015 genel seçimlerine katılma hakkı elde edememiştir. Parti isminin duyurulması için seçimlere 9 bağımsız aday ile katılım sağlanmıştır. Ancak, Türkiye’de bağımsız adayların tercih edilme geleneğinin bulunmaması ve içimizden gelen yoğun tenkitler nedeniyle (deklerasyoncular, manifestocular gibi) muhalif gurupların yoğun çalışmaları sonucunda beklenen miktarda bir oy seviyesine ulaşılamamış ve partinin bağımsız adayları seçilememiştir.

Bu başarısızlığa ve parti başkanının -uygulama hatalası sebebiyle- Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmasına rağmen, kurucular siyasi bir partimizin var olması gerektiğine inanarak partinin kapatılması yolunu tercih etmemiş ve bütün imkansızlıklara karşın ÇDP açık tutulmuştur.  Bu gün 92 aktif partiden biri olarak siyasi hayatını sürdürmektedir. ÇDP,  müteakip seçimlere katılma şartını sağlayamadığından ve bağımsız adaylara katılmanın da başarı getirmeyeceği inancında olduğundan  sonraki seçimlere katılmamıştır.

ÇDP, 31 Mart 2019 mahalli seçimlerine, nüfus yoğunluğumuz olan İstanbul’da bağımsız aday ile katılmanın uygun olacağı düşüncesi ile değerli hemşerimiz  Av. Doğan Duman ile seçimlere girme kararı almıştır.

31 Mart 2019 yerel seçimlerine katılma hakkı bulunan siyasi partiler Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı adı altında iki gurupta toplanmış, Cumhur İttifakı, seçimlerin “Beka” konusu olduğu tezini empoze etmeye çalışmaktadır. Ancak asıl Beka problemi olan başta Çerkesler olmak üzere diğer etnik guruplardır. Bu bakımdan Beka sorununun aşılması gerekmektedir.

Türkiye dışındaki hemşerilerimiz de destek mesajları ile moral vermekte, başarılı olunmasını canı gönülden istemektedirler. Onların bu içten duygularını yok etmemek için daha çok çaba harcamamız elzemdir.

Genel Nüfus Sayımı Kanunu gereğince etnik gurupların sayılarını tespit imkanı yoktur. Genel seçimlerle, çeşitli sebeplerden sağlıklı ve doğru biçimde adet belirlenememektedir. Doğan Duman’ın seçilme şansının olmadığı bilinmektedir,  ancak ÇDP adayı Doğan Duman’ın alacağı oy sayısı çok önemlidir. Zira hemşerilerimizin % 20’sine yakını İstanbul’da yaşamaktadır. Alınacak oy sayısına göre Türkiye’deki nüfusumuz yaklaşık olarak tespit edilebilecektir. Tatminkar bir sayıya ulaşılırsa politik arenadaki gücümüzün ve saygınlığımızın değerlendirileceği ve kaale alınacağımız tartışmasızdır. Bu nedenle, hangi parti sempatizanı olursak olalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Doğan Duman’ı tercih edelim.

***

Diğer önemli bir durum da İstanbul/Maltepe Belediye Başkanlığı seçimidir. Burada değerli bir hemşehrimiz Ahmet Baykan Cumhur İttifakı’nın  adayıdır ve favori başkan adayıdır.  Maltepe seçim bölgesindeki hemşerilerimizin hangi partinin sempatizanı olurlarsa olsunlar oylarını Ahmet Baykan’dan yana kullanmaları arzu edilmektedir.

Bu iki yörenin dışında da hemşerimiz olan adaylar vardır. Bunların da desteklenmesi çok önemlidir. Köylerdeki Muhtar adayları, seçmenler tarafından yakinen bilindiği için sorun bulunmamaktadır.

ÇDP yöneticileri seçim çalışmalarını çok önceden başlatmış, büyük bir fedakarlılıkla, gece gündüz demeden  bütün derneklerimizi, STK kuruluşlarını, Diğer etnik gurupların kuruluşlarını ziyaret etmekte ve 31 Mart seçimlerinin neden önemli olduğunu, neden beka meselesi olduğunu vurgulamaktadırlar. Onların bu fedakarlıklarının boşa çıkmaması için , her türlü fikir ayrılıklarını bir kenara bırakıp, elimizden gelen her çabayı gösterelim, başarıya ortak olalım.      Saygılarımla.208 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

OLUMLU GELİŞMELERDEN, SOMUT NETİCELERE VARMAK LÂZIM - 27/05/2019
Farklılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareketle, İstanbul’da 50.000, Türkiye genelinde 500.000 kadar oy potansiyeline ulaştığımızda, milletvekillerimizin mecliste sesi daha gür çıkacaktır.
ÇALIŞTAY (LEJEN XASE) İZLENİMLERİ - 18/03/2019
14-17 Mart 2019 tarihleri arasında Konya/Ilgın İhsaniye köyünde yapılan çalıştay hakkındaki izlenimlerimi aktarmayı görev sayarak bu yazıyı kaleme alıyorum.
Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
Örneklerden , Düşünceye - 26/06/2018
Bireysel kahramanlarımız çok fedakarlıklarda bulunmuşlar ve çoğu canlarını esirgememiştir. Fakat, etkinlikleri bireysel kaldığından toplumsal bir başarıya ulaşılamamıştır.
Üzüntümüz Katlanıyor - 24/01/2018
Şehitlerimizin ana dilleri ile radyoda, televizyonda baş sağlığı mesajları yayınlamak, o dili bilenlerin daha istekli ve vefakarca vatanlarını savunmalarını özendirmez mi?
Adığe Bze Xase’nin (ABX) Bayrağı Göndere Çekildi - 27/10/2017
Kültür evi inşası Türkiye’deki Çerkes diasporasının 153 senede yaptığı en önemli ve netice alıcı iştir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi