• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam137
Toplam Ziyaret928547
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
BİR YAZI, BİR ANI
02/12/2019

Müfredata göre, 1960’lı  yıllarda ortaokul son sınıf öğrencileri yıl içinde aldıkları notlara ve karnelere ilaveten ayrıca sınava tabi tutulur, bazı sınavlar sözlü, bazıları ise yazılı yapılırdı.

1961 yılında okuduğum okulda bitirme sınavlarında Türkçe imtihanı yazılı olarak yapıldı ve tek soru sorularak, bu ifade ile ne anlatılmak istendiğinin açıklanması istendi. Soru aynen şöyle idi:

“Kalem, ehlinin elinde Musa’nın asası; ehil olmayanın elinde ise Allah’ın belasıdır.”

Tabii, Musa’nın asasının marifetleri bize öğretilmediğinden yeterli açıklamayı yapamadık ve çoğu öğrenci bitirme sınavlarına tekrar girek zorunda kaldı ve zaman kaybetti.

Hafızama nakşolan olan bu deyişi, Selçuk Balkar’ın Kaffed yönetimi hakkında yazdığı ve tepki toplayan yazısı üzerine tekrar hatırladım.

Selçuk Balkar araştırma yazıları ve yayınladığı kitabı ile beğeni toplayan ve takdir edilen bir isim. Ancak, toplumumuzdaki bazı kimseleri eleştiri biçimi (ki bunlara ben de dahilim) Çerkes Xabze’sine, kurumlarımızın tüzüklerine ve genel yazışma kurallarına hiç uygun değildir.

Selçuk Balkar’ın sataşmaları dışında yazı üslubunun iyi olduğunu, ”Kaleminden altın damlıyor” şeklinde ifade edilen insanlar kategorisinde olduğunu birçok yerde ifade etmişimdir.

Ancak, bin bir parçaya bölünmüş olan, Türkiye’de hiçbir etkinliği ve gücü olmayan Çerkes toplumunun tek vücut olabilmesi için, bu konuda kafa yoran kişilerce yazılar yazılıp, temaslar sürdürülür iken, bütünleşmeyi, bir araya gelmeyi  akamete uğratan yazıların yazılması uygun değildir. Bunların birlik olmayı baltalayan davranışlar olduğunu düşünüyorum.

Selçuk Balkar’ın yazısındaki küfür içeren kelime sonradan değiştirilmiş ve kendisi kurucu üyesi olduğu Çoğulcu Demokrasi Partisi’nden istifa etmiş olsa da, parti yönetmeliğinin hükümleri çerçevesinde karar alınması gerekmektedir.

Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.

Kolay gelsin diyorum.  1166 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi