• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam64
Toplam Ziyaret560291
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Hatırlama, Uyanış ve Hak Arama
22/05/2015

Uzun süren ve orantısız güçler arasında sürdürülen savaşın Çerkesler tarafından kaybedilişinin 151. yılı münasebetiyle bilhassa Türkiye’de yaşayan Çerkesler,  şimdiye kadar çok fazla düşünmedikleri ve gündeme getirmedikleri ve atalarının uğradıkları “ Soykırım, Sürgün “ gibi insanlık dışı olayları yas günü ilan ederek bütün dünyaya duyurmaya çalışıyorlar. STK lar tarfından ayrı ayrı tarihlerde de yapılsa, anma etkinliklerinde amaç aynıdır. Evet, Çerkesler önce soykırıma uğratılmış, kalanlar da sürülmüştür.

Toplumsal olayların münferit değil de topluca yapılması durumunda getireceği sesin daha etkili ve gür çıkacağı anlaşılmış oldu. Belki de seçim sathı mailine denk gelmesi nedeniyle partiler de olaya ilgi gösterir göründüler.

Peki, neden bu etkili anma ve yas günü etkinlikleri 151. yılda yapıldı da önceki yıllarda yapılmadı. Toplumsal bilinçlenme ve uyanış kısa sürede oluşmadığı gibi, demokratikleşme ve uygun hukuki zeminlerin oluşması,  Birleşmiş Milletlerin kaybolan varlıkların korunması için sarf ettiği çabalar, gasp edilen her türlü hak ve haksızlıkların iadesinin benimsenmesi en önemli hazırlayıcılardır.

Çerkesler o kadar geçmişlerinden koparılmıştı ki, 151 sene önce yaşanmış elim olaylar hakkında bilgileri yoktu. Ne zaman ki, okur-yazar, dil bilen Çerkesler sahne almaya ve bilhassa yabancı kaynaklarda yazılı olan feci olayları öğrenmeye başladılar,  trajediyi yaşayanların torunları düşünmeye ve eleştirilere başlamış ve toplumsal uyanış filizlenmeye başlamıştır. Neticede soykırım ateşi küllerinden alevlenmeye başlamıştır.

Uyanış ve bilinçlenme yavaş ilerledi, çünkü olayları Çerkesler kendi aralarında küçük mekanlarda duyurmaya çalışıyorlardı. Ancak, bundan başkalarının haberi olmadı ve kendileri söyleyip kendileri dinlediler. Kimse  “Soykırım“ kelimesini telafuz etmiyor, önceleri “göç”, sonraları ”zorunlu göç“ gibi kelimelerle gerçek olayı görmezlikten geliyordu.

Muhalifleri tarafından  KEM üçlüsü olarak yaftalanan  KENAN, EROL, MURAT ‘ın üçlü triumvirlik oluşturarak, Ç.H.İ. adı altında Çerkeslerin haklarını dile getirmeye başlamasıyla,  dar mekanlardan çıkılarak Çerkes Kurultayı “Lejen Xase “ organize edilmiş, ünlü yazar ve düşünce adamları bilgilendirilerek, Türk medyasının önemli kalemlerinin desteği sağlanmıştır.

Daha sonra, meselenin geniş kitlelere duyurulması için sokaklara çıkılmış ve 4 yerde mitingler düzenlenerek uyanış ateşi yakılmıştır.

KEM üçlüsü sadece söylemlerle yetinmemiş, Putin’in Türkiye ziyaretinde protesto pankartları açarak  Çerkeslerin haklarını hatırlatmak istemiş ve 3’er yıl hapis istemiyle yargılandıkları davada beraat etmişlerdir. Üzücü olan, yargılamada, bu cesur kardeşlerimize destek ve moral olsun diye hiç kimsenin bulunmayışıydı.

Nihayet, bütün dünyaya sesimizin duyulmasının en etkin yolunun Parlementodan seslenmek olduğu gerçeğinden hareketle Ç.D.P. kurulmuştur. Malum olduğu üzere, bağımsız olarak seçimlere katılan 9 adayımız büyük bir gayretle milletvekili seçilerek hizmet etmek için çalışmakta ve destek görmektedir.

Her türlü aleyhteki faktörlere ve engellemelere rağmen, STK’larımız tek çıkar yolun birlikte hareket etmek olduğunun farkına vararak 151. yıl anma törenleri ses getirir şekilde icra edilmiştir. Nitekim Nalçik, Maykop da dahil olmak üzere, Türkiye’de Ahlat’ tan İstanbul’a kadar bütün dernekler bildiriler, basın açıklamaları yayınlayarak olayı dünyaya duyurmaya çalışmışlardır.

Gösteri yürüyüş, protesto, mevlit okunması, anavatana giderek etkinliklere katılma gibi bütün aktiviteler her türlü takdiri hak etmiştir.

Artık ok yaydan çıkmış, 7 den 90’a kadar bütün Çerkes halkı doğru yola çıkmıştır.

21 Mayıs taksim yürüyüş ve protestosunda halkımız sokaklara sığmamıştır. Bardakçı’yı protesto için davet edildiklerinde, dernekte oturmayı tercih edenlere bu protesto kimin haklı olduğunu ortaya koymuştur.

Gasp edilen hakların iadesinin sağlanması, talep ve mücadele ile sağlanabilir. Bu konuda netice alıcı bir yola çıkılmıştır. Başlatılan mücadelenin, gasp edilen hakların geri alınmasını sağlayacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır…  Paylaş | | Yorum Yaz
1150 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
Örneklerden , Düşünceye - 26/06/2018
Bireysel kahramanlarımız çok fedakarlıklarda bulunmuşlar ve çoğu canlarını esirgememiştir. Fakat, etkinlikleri bireysel kaldığından toplumsal bir başarıya ulaşılamamıştır.
Üzüntümüz Katlanıyor - 24/01/2018
Şehitlerimizin ana dilleri ile radyoda, televizyonda baş sağlığı mesajları yayınlamak, o dili bilenlerin daha istekli ve vefakarca vatanlarını savunmalarını özendirmez mi?
Adığe Bze Xase’nin (ABX) Bayrağı Göndere Çekildi - 27/10/2017
Kültür evi inşası Türkiye’deki Çerkes diasporasının 153 senede yaptığı en önemli ve netice alıcı iştir.
Kehanet Dediler Fakat Gerçekleşiyor - 03/10/2017
Ön görüsü kehanetle yaftalanan fakat her geçen gün gerçekleşen söylem, Boutros Ghali’nin “ 100 yıl içerisinde dünyadaki bağımsız devlet sayısı 2.000’e ulaşacak “ sözüdür.
21 Mayıs’tan Sonra da Devam… - 18/05/2017
Dileğimiz, 21 Mayıs’ta RF İstanbul Konsolosluğu önünde yapılacak etkinliklere bütün kuruluşlarımızın katılarak birlikte olduğumuzun kanıtlanmasıdır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi