• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam87
Toplam Ziyaret787347
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Kınalar Elde Kaldı
18/04/2013

Savcılığın 1,5 ile 3 yıl arasında hapis cezası  ile yargılanmaları istemi ile mahkemeye sevkedilen Ç.H.İ. kurucuları Kenan Kaplan, Murat Özden ve Erol Karayel 16.04.2013 tarihli ilk duruşmada, eylemlerinin, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etmediği görüşü ile beraatlerine karar verilmiştir.

Öncelikle kendilerine geçmiş olsun diyoruz. Ç.H.İ. kurucuları, RF Devlet Başkanı Viladimir Putin’in İstanbul ziyareti sırasında pankart açarak soykırımı haykırmak, bu hususu dünya kamuoyuna duyurmak ve bu konuda basın açıklaması yapmak istemişlerdi.

Aslında ilk celsede beraat etmek istemiyorlardı. Müteakip celsede dosyaya girecek kapsamlı bir savunma ile soykırımı hukuki platformda da duyurmak istiyorlardı. Mahkeme Sayın Av. İbrahim Aycan’ın yazılı savunma talebini de gerekli görmemiş ve kısa süren bir celse sonunda beraat kararı vermiştir.

Çerkes soykırımının Dünya’ya duyurulması için ellerinden gelen gayreti esirgemeyen bu hemşerilerimiz, tutuklanmayı da göze alarak yaptıkları eylemde, hukuken de haklı bulunarak beraat etmişlerdir. Yaptıkları eylemlerin hukuk dışı olmadığı onaylanmıştır

Sanık olarak mahkemeye sevk edilen bu hemşerilerimizin dünyaya haykırmak istedikleri ve üstelik  artık unutulmuş bir konu vardı: SOYKIRIM. Bu görüşe katılmayanlar olabilir ve mevcuttur. Ancak, 10/04/2013 ve 12/04/2013 tarihlerinde Şamil Vakfı’nda ve İKK Derneği’nde Çerkes Dili sempozyumlarında konuşan Kanada’lı Prof. Dr. John Colarusso, ana konu dışına çıkarak bir konuyu özellikle vurgulamak istemiştir. Soykırım hadisesinin dünyaya duyurulması için Soçi Olimpiyatlarının iyi bir fırsat olduğunu, aslında R.F’nun bu olimpiyatları Soçi’de düzenlemekle büyük hata yaptığını, bu vesile ile soykırımın bütün dünyaya duyurulabileceğini özellikle belirtmiştir.  Colarusso, sıradan bir öğretim görevlisi değildir. 40 yılı aşkın bir süre Adığe ve Abhaz dilleri üzerinde araştırma yapmış bu dilleri konuşan, üstelik Abhazya savaşında Başkan Bill Clınton’a Kafkasya konusunda danışmanlık yapmış bir uzmandır. Colarusso’nun  bu görüşü, Ç.H.İ. kurucuları tarafından daha önce düşünülmüş ve her ayın 21’inde İstanbul RF Konsolosluğu önünde protesto edilmektedir.

Ayrıca, İstanbul, Kayseri, Ankara mitinglerinde ana konu olarak işlenmiş, İzmit’teki Lejen Xase toplantılarında da dile getirilmiştir.

Bu protestoların anavatandaki soydaşlarımızın aleyhinde sonuçlar verdiğini, bu durumu yarattıkları için Ç.H.İ’nin ve destekleyicilerinin amaçlarına ulaştığını, şimdi kına yakmaları gerektiği şeklindeki suçlamalar Web Sitelerinde genişçe yer almıştır.

Toplumsal yardımlaşmamızın çok iyi olduğunu, acılı, sıkıntılı günlerde ne kadar yardımlaştığımızı, cenazelerimizin kalabalık olduğunu, bunun eski bir gelenek olduğunu söyler dururuz. Bunlar gerçekten güzel şeylerdir. Ancak, değişen koşullara uygun olarak yardım ve desteklerin yeni oluşumlara da uygulanması gerekir.  KCK davalarını bir kenara bırakalım, Cübbeli Ahmet Hoca’nın duruşmasında en az 200 kişinin mahkeme önünde toplanarak ona moral vermek için el salladığını, alkışladığını gördüm. Bu tür gösteriler aleyhte neticeler verebilirse de, yargılanacaklara büyük bir moral verdiği açıktır. Ç.H.İ. duruşmasına bir tek hemşerimizin dahi gelmemiş olması çok düşündürücüdür.

Bu tür bir dayanışmanın dışında, en önemli destek alanı hukuku müzaheret konusudur. Maalesef Avukat Sayın İbrahim Aycan’ın dışında hiçbir hukukçu hemşerimiz “nedir haliniz” diye arayıp sormamıştır. Bu hemşerilerimiz suç işlemiş olsalar dahi, hukuki destek konusunda yardımcı olunması gerekirdi herhalde.

İzmit kurultayından sonra, Ç.H.İ’nin yerel bir gazetecinin, yeni bir hain gurubu olarak niteleme yapması üzerine, bu yazar aleyhine açılan davayı tersine  Ç.H.İ. nin mahkemeye verildiğini zannedip, size iyi bir avukat lazım şeklinde müstehzi şekilde laf çarptırıp, yapılanları küçümseyenler, her halde bu hemşerilerimizin tutuklanması halinde kına yakmaya hazırlamışlardı. Ama maalesef kınalar ellerinde kaldı.

Her zaman iyi avukatlara ihtiyaç duyulabilir ama sadece Almanya’da değil, “Türkiye’de de Hakimler var”. İyi avukatlar olsa da, olmasa da  adaletin terazisi şaşmaz.

Tekrar geçmiş olsun.


3350 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
TARİHİN KARANLIK BİR SAYFASINI AYDINLATAN KİTAP: GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 18/10/2020
Kendi soyunun liderlerini acımasızca yok eden, halkının sürülerek felaketine sebep olan Ethem’i kahraman ilan edenlerin Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü kitabını okumalarını tavsiye ederim.
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM MI? - 16/09/2020
Kanaatimce, bu ayrışmaların giderilmesi için bütün İslam ülkelerinin gerçek din bilginlerinden oluşturulacak bir kurul tarafından doğru İslamiyet esaslarının belirlenmesi yerinde olacaktır.
YENİ PARTİ KURMALAR VE BEKLENTİLER - 12/09/2020
Gösterilen bu bireysellik ve egoizim yapılmamış olmasaydı alınan 17 bin oyun kat kat fazlası alınır, Türkiye’nin siyasi arenasında yerini alır ve partiler içinde ittifak yapılması gerekli parti konumunda olurdu.
ENERJİMİZİN VE POTANSİYELİMİZİN BİR NOKTAYA YÖNLENDİRİLMESİ GEREKİYOR - 23/05/2020
Bu hususta çok tenkit edilmeme rağmen, “Sürgün Hükümeti” oluşturularak , konunun siyasi karaktere dönüştürülmesi halinde Uluslararası Kuruluşlar nezdinde (Bilhassa Birleşmiş Milletler) makes bulacağı kanaatindeyim.
CORONA VE EĞİTİM - 29/03/2020
Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi