• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam120
Toplam Ziyaret847491
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.600018.6745
Euro19.629819.7085
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Durumdan Ders Almak ve Vazife Yüklenmek
08/04/2015

7 Haziran genel seçimlerine katılacak partiler adaylarını seçti ve açıkladı. Bana göre çok önemli bir sürpriz yok. Siyasetin başlıca ve önemli kuralı, parti için çalışmak, fedakarlıkta bulunmaktır. Çalışmak ve fedakarlık,  gençlik kollarından başlayarak partiye hizmet,  kurucu üye olmak, maddi katkıda bulunmak gibi konularda yoğunlaşmakta ise de, hiçbir çaba sarf etmeden çevre, arkadaşlık, eş-dost ilişkileri de etkili olmaktadır.

Diğer partilerden seçilebilir bir sırada yer alabileceklerini ümit eden hemşerilerimiz maalesef başarılı olamadılar. Başarılı olmaları bizi çok mutlu kılacaktı. Ama mutlu olamadık ve üzüldük.

Aday hemşerilerimizin koz olarak öne çıkardıkları husus, Çerkes oylarını toplayabilecekleri savıydı. Oysa, siyasi parti yöneticilerinin eskiden beri toplumumuzu çok iyi analiz ettikleri ve parçalanmış durumumuzu bildikleri, alınan sonuçlardan bellidir. Daha önceki yıllarda parti temsilcileri ile hemşeri adaylarımızı lanse etmek için yaptığımız görüşmelerde yüzümüze karşı söylenen ve hakikati yansıtan sözleri , “birleşin de gelin“ olmuştur. Birleşme de bir kısım kişilerin bir araya gelip prensip anlaşmasına varması şeklinde değil, bir çatı altında kurumsal olmalıdır. Bunun yolu da parti kurmaktır.

Bu düşünce ile Çerkes kurucuların çoğunlukta olduğu Çoğulcu Demokrasi Partisi kurulmuştur. Bu partinin, Ağustos 2014 yılında kurulmuş yeni bir parti olması, hukuki teşkilatlanmayı tamamlayamaması gibi nedenlerle Haziran 2015 genel seçimlerine ÇDP olarak katılması mümkün değildi. Bu durum karşısında yapılması gereken kurucu adayların oy potansiyelimizin olduğu yerlerde bağımsız aday olarak seçimlere katılmalarıydı ve bu konudaki çalışmalar tamamlanarak 9 bağımsız adayımızın seçimlere katılması için gereken hukuki prosedür tamamlanmış ve bağımsız aday olmuşlardır.

Seçim sonuçları için yapılan kamu oyu yoklamaları ile partilerin alabilecekleri oy oranları az-çok tahmin edilebilmekte fakat bağımsızlar için böyle bir tahmin yapılmamaktadır. Yani bağımsız adaylarımızın alabilecekleri oy miktarları belli değildir. Temennimiz hepsinin vekil olarak TBMM’ne gitmesidir. 

Hiç birisi seçilemese dahi, şimdi üzerinde yoğunlaşılması gereken husus, seçilebilecek sırada gösterilmeyen aday hemşerilerimizin oy potansiyellerini bağımsız adaylarımıza yönlendirmeleri ve Çerkeslerin bir oy potansiyellerinin olduğunun ve parçalanmışlık durumunun ortadan kalktığının gösterilmesidir. İyi bir seviyede oy potansiyelimizin olduğunun anlaşılması halinde, mahalli seçimlerde bunun getireceği imkanları izaha gerek yoktur.

Tatminkar bir oy potansiyelimizin olduğunun gösterilmesi durumunda, ileriki tarihlerde yapılacak genel seçimlere belki de parti olarak, belki de bağımsız adaylarla, şimdi aday gösteremediğimiz fakat oy potansiyelimizin bulunduğu illerden de adayların çıkacağı ve oy mevcudumuzun artış göstereceği ve siyasi arenada biz de varız diyeceğimiz günlerin geleceği uzak ihtimal değildir.

   Kısa dönem için yapılması gereken tek iş, bağımsız adaylarımızı desteklemektir.1422 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
TARİHİN KARANLIK BİR SAYFASINI AYDINLATAN KİTAP: GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 18/10/2020
Kendi soyunun liderlerini acımasızca yok eden, halkının sürülerek felaketine sebep olan Ethem’i kahraman ilan edenlerin Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü kitabını okumalarını tavsiye ederim.
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM MI? - 16/09/2020
Kanaatimce, bu ayrışmaların giderilmesi için bütün İslam ülkelerinin gerçek din bilginlerinden oluşturulacak bir kurul tarafından doğru İslamiyet esaslarının belirlenmesi yerinde olacaktır.
YENİ PARTİ KURMALAR VE BEKLENTİLER - 12/09/2020
Gösterilen bu bireysellik ve egoizim yapılmamış olmasaydı alınan 17 bin oyun kat kat fazlası alınır, Türkiye’nin siyasi arenasında yerini alır ve partiler içinde ittifak yapılması gerekli parti konumunda olurdu.
ENERJİMİZİN VE POTANSİYELİMİZİN BİR NOKTAYA YÖNLENDİRİLMESİ GEREKİYOR - 23/05/2020
Bu hususta çok tenkit edilmeme rağmen, “Sürgün Hükümeti” oluşturularak , konunun siyasi karaktere dönüştürülmesi halinde Uluslararası Kuruluşlar nezdinde (Bilhassa Birleşmiş Milletler) makes bulacağı kanaatindeyim.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi