• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam125
Toplam Ziyaret658144
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75026.7773
Euro7.29397.3231
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Durumdan Ders Almak ve Vazife Yüklenmek
08/04/2015

7 Haziran genel seçimlerine katılacak partiler adaylarını seçti ve açıkladı. Bana göre çok önemli bir sürpriz yok. Siyasetin başlıca ve önemli kuralı, parti için çalışmak, fedakarlıkta bulunmaktır. Çalışmak ve fedakarlık,  gençlik kollarından başlayarak partiye hizmet,  kurucu üye olmak, maddi katkıda bulunmak gibi konularda yoğunlaşmakta ise de, hiçbir çaba sarf etmeden çevre, arkadaşlık, eş-dost ilişkileri de etkili olmaktadır.

Diğer partilerden seçilebilir bir sırada yer alabileceklerini ümit eden hemşerilerimiz maalesef başarılı olamadılar. Başarılı olmaları bizi çok mutlu kılacaktı. Ama mutlu olamadık ve üzüldük.

Aday hemşerilerimizin koz olarak öne çıkardıkları husus, Çerkes oylarını toplayabilecekleri savıydı. Oysa, siyasi parti yöneticilerinin eskiden beri toplumumuzu çok iyi analiz ettikleri ve parçalanmış durumumuzu bildikleri, alınan sonuçlardan bellidir. Daha önceki yıllarda parti temsilcileri ile hemşeri adaylarımızı lanse etmek için yaptığımız görüşmelerde yüzümüze karşı söylenen ve hakikati yansıtan sözleri , “birleşin de gelin“ olmuştur. Birleşme de bir kısım kişilerin bir araya gelip prensip anlaşmasına varması şeklinde değil, bir çatı altında kurumsal olmalıdır. Bunun yolu da parti kurmaktır.

Bu düşünce ile Çerkes kurucuların çoğunlukta olduğu Çoğulcu Demokrasi Partisi kurulmuştur. Bu partinin, Ağustos 2014 yılında kurulmuş yeni bir parti olması, hukuki teşkilatlanmayı tamamlayamaması gibi nedenlerle Haziran 2015 genel seçimlerine ÇDP olarak katılması mümkün değildi. Bu durum karşısında yapılması gereken kurucu adayların oy potansiyelimizin olduğu yerlerde bağımsız aday olarak seçimlere katılmalarıydı ve bu konudaki çalışmalar tamamlanarak 9 bağımsız adayımızın seçimlere katılması için gereken hukuki prosedür tamamlanmış ve bağımsız aday olmuşlardır.

Seçim sonuçları için yapılan kamu oyu yoklamaları ile partilerin alabilecekleri oy oranları az-çok tahmin edilebilmekte fakat bağımsızlar için böyle bir tahmin yapılmamaktadır. Yani bağımsız adaylarımızın alabilecekleri oy miktarları belli değildir. Temennimiz hepsinin vekil olarak TBMM’ne gitmesidir. 

Hiç birisi seçilemese dahi, şimdi üzerinde yoğunlaşılması gereken husus, seçilebilecek sırada gösterilmeyen aday hemşerilerimizin oy potansiyellerini bağımsız adaylarımıza yönlendirmeleri ve Çerkeslerin bir oy potansiyellerinin olduğunun ve parçalanmışlık durumunun ortadan kalktığının gösterilmesidir. İyi bir seviyede oy potansiyelimizin olduğunun anlaşılması halinde, mahalli seçimlerde bunun getireceği imkanları izaha gerek yoktur.

Tatminkar bir oy potansiyelimizin olduğunun gösterilmesi durumunda, ileriki tarihlerde yapılacak genel seçimlere belki de parti olarak, belki de bağımsız adaylarla, şimdi aday gösteremediğimiz fakat oy potansiyelimizin bulunduğu illerden de adayların çıkacağı ve oy mevcudumuzun artış göstereceği ve siyasi arenada biz de varız diyeceğimiz günlerin geleceği uzak ihtimal değildir.

   Kısa dönem için yapılması gereken tek iş, bağımsız adaylarımızı desteklemektir.1140 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CORONA VE EĞİTİM - 29/03/2020
Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
OLUMLU GELİŞMELERDEN, SOMUT NETİCELERE VARMAK LÂZIM - 27/05/2019
Farklılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareketle, İstanbul’da 50.000, Türkiye genelinde 500.000 kadar oy potansiyeline ulaştığımızda, milletvekillerimizin mecliste sesi daha gür çıkacaktır.
ÇALIŞTAY (LEJEN XASE) İZLENİMLERİ - 18/03/2019
14-17 Mart 2019 tarihleri arasında Konya/Ilgın İhsaniye köyünde yapılan çalıştay hakkındaki izlenimlerimi aktarmayı görev sayarak bu yazıyı kaleme alıyorum.
Siyaset Bilincimizin 2. Test Tarihi: 31.03.2019 - 05/03/2019
Hangi parti sempatizanı olursak olalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Doğan Duman’ı tercih edelim.
Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi