• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret928355
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Durumdan Ders Almak ve Vazife Yüklenmek
08/04/2015

7 Haziran genel seçimlerine katılacak partiler adaylarını seçti ve açıkladı. Bana göre çok önemli bir sürpriz yok. Siyasetin başlıca ve önemli kuralı, parti için çalışmak, fedakarlıkta bulunmaktır. Çalışmak ve fedakarlık,  gençlik kollarından başlayarak partiye hizmet,  kurucu üye olmak, maddi katkıda bulunmak gibi konularda yoğunlaşmakta ise de, hiçbir çaba sarf etmeden çevre, arkadaşlık, eş-dost ilişkileri de etkili olmaktadır.

Diğer partilerden seçilebilir bir sırada yer alabileceklerini ümit eden hemşerilerimiz maalesef başarılı olamadılar. Başarılı olmaları bizi çok mutlu kılacaktı. Ama mutlu olamadık ve üzüldük.

Aday hemşerilerimizin koz olarak öne çıkardıkları husus, Çerkes oylarını toplayabilecekleri savıydı. Oysa, siyasi parti yöneticilerinin eskiden beri toplumumuzu çok iyi analiz ettikleri ve parçalanmış durumumuzu bildikleri, alınan sonuçlardan bellidir. Daha önceki yıllarda parti temsilcileri ile hemşeri adaylarımızı lanse etmek için yaptığımız görüşmelerde yüzümüze karşı söylenen ve hakikati yansıtan sözleri , “birleşin de gelin“ olmuştur. Birleşme de bir kısım kişilerin bir araya gelip prensip anlaşmasına varması şeklinde değil, bir çatı altında kurumsal olmalıdır. Bunun yolu da parti kurmaktır.

Bu düşünce ile Çerkes kurucuların çoğunlukta olduğu Çoğulcu Demokrasi Partisi kurulmuştur. Bu partinin, Ağustos 2014 yılında kurulmuş yeni bir parti olması, hukuki teşkilatlanmayı tamamlayamaması gibi nedenlerle Haziran 2015 genel seçimlerine ÇDP olarak katılması mümkün değildi. Bu durum karşısında yapılması gereken kurucu adayların oy potansiyelimizin olduğu yerlerde bağımsız aday olarak seçimlere katılmalarıydı ve bu konudaki çalışmalar tamamlanarak 9 bağımsız adayımızın seçimlere katılması için gereken hukuki prosedür tamamlanmış ve bağımsız aday olmuşlardır.

Seçim sonuçları için yapılan kamu oyu yoklamaları ile partilerin alabilecekleri oy oranları az-çok tahmin edilebilmekte fakat bağımsızlar için böyle bir tahmin yapılmamaktadır. Yani bağımsız adaylarımızın alabilecekleri oy miktarları belli değildir. Temennimiz hepsinin vekil olarak TBMM’ne gitmesidir. 

Hiç birisi seçilemese dahi, şimdi üzerinde yoğunlaşılması gereken husus, seçilebilecek sırada gösterilmeyen aday hemşerilerimizin oy potansiyellerini bağımsız adaylarımıza yönlendirmeleri ve Çerkeslerin bir oy potansiyellerinin olduğunun ve parçalanmışlık durumunun ortadan kalktığının gösterilmesidir. İyi bir seviyede oy potansiyelimizin olduğunun anlaşılması halinde, mahalli seçimlerde bunun getireceği imkanları izaha gerek yoktur.

Tatminkar bir oy potansiyelimizin olduğunun gösterilmesi durumunda, ileriki tarihlerde yapılacak genel seçimlere belki de parti olarak, belki de bağımsız adaylarla, şimdi aday gösteremediğimiz fakat oy potansiyelimizin bulunduğu illerden de adayların çıkacağı ve oy mevcudumuzun artış göstereceği ve siyasi arenada biz de varız diyeceğimiz günlerin geleceği uzak ihtimal değildir.

   Kısa dönem için yapılması gereken tek iş, bağımsız adaylarımızı desteklemektir.1509 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi