• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret787349
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
CORONA VE EĞİTİM
29/03/2020

   Dünyayı tehdit eden corona virüsü, yarattığı tehlikeli ve ölümcül etkisi ile insanların bir araya gelmelerini engellerken, hayvanlara da bulaşma riski ile bütün canlıları tehdit ediyor.

   Yönetimler önleyici ilaç ve aşı peşinde iken, bunun zaman alacağı anlaşıldığından acil önlemler almak gereği duyulmuş ve insanların bir araya gelmesini önleyici tedbirlere başvurulmasına rağmen şimdilik pek başarılı olunamamıştır.

   En önemli tedbirlerden birisi eğitim konusunda alınmış ve okullar kapatılarak, kurs, ders, toplu araştırma gibi eğitiler tatil edilmiş ve bu tatil sürelerinin  uzatılması elzem hale gelmiştir. Eğitimin aksamaması için iletişim teknolojisinin imkânlarından faydalanılarak uzaktan eğitim verilmesi yolu çoğaltılmıştır. Zaten var olan uzaktan eğitimin önemi anlaşılarak bu imkandan yararlanma yolu zaruri hale gelmiş durumdadır.

 Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği) Uzaktan öğretimin bilhassa dil öğreniminde pratik ve faydalı olacağını düşünerek, öncelikle bilgisayar teknolojisine uygun olan Latin esaslı Adığe alfabesini düzenleyerek ve bu konuda istişarelerde de bulunarak eğitime başlamıştır. Tabii bu arada yüz yüze eğitimin avantajlarını da değerlendirerek, M. Eğitim Bakanlığı’ın sağladığı imkanlar ölçüsünde, talebe sayısının yeterli seviyelere ulaştığı yerlerde hocaları eğiterek ve sınava tabi tutarak, kurslar açmış ve başarılı olunmuştur.

   Fakat, Wızıgekoç (Salgın) nedeniyle yüz yüze eğitim hem çok riskli, hem de yasaklandığından şimdilik bu uygulama geçici olarak sonlandırılmıştır. Bu mücbir sebep karşısında uzaktan eğitim, tek eğitim şekli olarak önem kazanmıştır.

 ABX 8 sene önce, Amerika’daki hemşehrilerimize uzaktan dil eğitimini başlatmış, zaman farkına rağmen Ali İhsan Tarı tarafından büyük bir fedakarlılıkla ve başarı ile yürütülmüştür. Yani, şimdi mecburen yoğun biçimde uygulamasına geçilen sistem Adığe Dil Derneği’ne yabancı değildir. Sistem önceden denenmiş ve başarılı olunmuştur.

Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.

Şu sözü tekrarlamak ve hatırlatmak istiyorum “Şerde bile bir hayır vardır.”

Bu vesile ile ileri görüşlülüğü ve becerisiyle uzaktan eğitimin alt yapısını 8 sene önce hazırlayıp uygulayan ve başarılı olan Naje Ali İhsan Tarı’ya minnet borçluyuz.
İyi gün dileklerimle.


Yeşı Kun
iy (Mustafa Saadet)


455 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
TARİHİN KARANLIK BİR SAYFASINI AYDINLATAN KİTAP: GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 18/10/2020
Kendi soyunun liderlerini acımasızca yok eden, halkının sürülerek felaketine sebep olan Ethem’i kahraman ilan edenlerin Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü kitabını okumalarını tavsiye ederim.
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM MI? - 16/09/2020
Kanaatimce, bu ayrışmaların giderilmesi için bütün İslam ülkelerinin gerçek din bilginlerinden oluşturulacak bir kurul tarafından doğru İslamiyet esaslarının belirlenmesi yerinde olacaktır.
YENİ PARTİ KURMALAR VE BEKLENTİLER - 12/09/2020
Gösterilen bu bireysellik ve egoizim yapılmamış olmasaydı alınan 17 bin oyun kat kat fazlası alınır, Türkiye’nin siyasi arenasında yerini alır ve partiler içinde ittifak yapılması gerekli parti konumunda olurdu.
ENERJİMİZİN VE POTANSİYELİMİZİN BİR NOKTAYA YÖNLENDİRİLMESİ GEREKİYOR - 23/05/2020
Bu hususta çok tenkit edilmeme rağmen, “Sürgün Hükümeti” oluşturularak , konunun siyasi karaktere dönüştürülmesi halinde Uluslararası Kuruluşlar nezdinde (Bilhassa Birleşmiş Milletler) makes bulacağı kanaatindeyim.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
OLUMLU GELİŞMELERDEN, SOMUT NETİCELERE VARMAK LÂZIM - 27/05/2019
Farklılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareketle, İstanbul’da 50.000, Türkiye genelinde 500.000 kadar oy potansiyeline ulaştığımızda, milletvekillerimizin mecliste sesi daha gür çıkacaktır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi