• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam289
Toplam Ziyaret884694
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Örneklerden , Düşünceye
26/06/2018
Bahsedeceğim örnek olaylar, hepimizin işittiği, yaşadığı, beğendiği fakat bir türlü hayata geçiremediğimiz hadiselerdir.
Bireysel olaylar sadece bir kişiyi ilgilendirdiği için anlaşmazlıklar ferdi kalmakta ve büyük tahribatlara yol açmaktadır. Toplumsal ve uluslararası uyuşmazlıklar savaşlara ve büyük can ve mal kayıplarına yol açtığı gibi, toplumun davranışlarını etkilemekte, akla gelmeyen ferdi ve toplumsal sapmalara yol açmakta, insanlığın terakümüne mani olmaktadır.
Ufak çaplı yöresel çatışmalar dışında dünya çapında bir çatışmanın 1945 yılından bu yana yaşanmaması, binlerce yıllık insan yaşamında keşfedilemeyen icatların bulunmasını sağlamış, bugünkü medeniyet seviyesine gelinmesine vesile olmuştur.
Çünkü insan zekası kavga etmenin bir fayda getirmediğini idrak etmiş, görmüş, daha iyi yaşamaya yönelik çabaların yararlarını fiilen görmüştür. Ortak akıl da denilen bu fikir alışverişi sayesinde savaşmaya yönelik ortaklıklar dağılmış, ticarete, bilgi aktarımına yönelik ortaklıklar kurulmuştur. Birbirlerinin can düşmanı devletler anlaşma yolunu açmış ve düşman devletler (Kuzey Kore –ABD, ABD-Küba, Mısır-İsrail, S.Arabistan-İsrail, Türkiye-Rusya,  vs…) anlaşma yolunu seçmişlerdir.
***
Türkiye’de son seçim döneminde birbirlerine demediklerini bırakmayan partiler, şimdi birliktelik yarışına girmiş durumdalar. Bütün bu uygulamalar, ortak aklın faydalarını gören barışçıl görüşlerin neticeleridir. Zira yalnızlığın başarı getirmediğini görmüşlerdir.
Biz ise hala bireysel kahramanlık düşüncesinden sıyrılamadık. Derneklerimiz, federasyonlarımız bir araya gelip ortak akıl üretmemektedir. Son seçim döneminde sesimizi duyuramadığımız gibi, hiçbir partinin söyleminde, broşüründe ismimiz geçmedi. Kısaca silindik,
Bu yazdıklarım bilinmeyen şeyler olmayıp bir tekrardan ibarettir. Tekrar etme sebebim, sokakta elime tutuşturulan CHP’nin el broşürünün, tamamen Romanlar için hazırlandığını, onlar için yapılacak yardımların sıralandığını görmem. Hoşuma gitti. Ama Çerkeslerin adı hiçbir partinin gündeminde yoktu; yüreğimi burkan da buydu.
Bireysel kahramanlarımız çok fedakarlıklarda bulunmuşlar ve çoğu canlarını esirgememiştir. Fakat, etkinlikleri bireysel kaldığından toplumsal bir başarıya ulaşılamamıştır.
Son seçimlerde, aldıkları oy sayısı 50.000 ila 400.000 arasında olan birkaç parti vekil çıkaramamıştır ama isimleri oy pusulalarında olduğundan en azından merak edilmişlerdir.  Birkaç milyonluk bir oy potansiyelimizin olduğu aşikardır fakat ortak akıl olmadığı için bir araya getirilemiyor. Kurulmuş bir partinin engellenmesi için herkes elinden geleni ardına koymadı ve politik arenada yer alamadık.
Ortak aklı bulabilme ümidi ile.


821 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
TARİHİN KARANLIK BİR SAYFASINI AYDINLATAN KİTAP: GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 18/10/2020
Kendi soyunun liderlerini acımasızca yok eden, halkının sürülerek felaketine sebep olan Ethem’i kahraman ilan edenlerin Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü kitabını okumalarını tavsiye ederim.
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM MI? - 16/09/2020
Kanaatimce, bu ayrışmaların giderilmesi için bütün İslam ülkelerinin gerçek din bilginlerinden oluşturulacak bir kurul tarafından doğru İslamiyet esaslarının belirlenmesi yerinde olacaktır.
YENİ PARTİ KURMALAR VE BEKLENTİLER - 12/09/2020
Gösterilen bu bireysellik ve egoizim yapılmamış olmasaydı alınan 17 bin oyun kat kat fazlası alınır, Türkiye’nin siyasi arenasında yerini alır ve partiler içinde ittifak yapılması gerekli parti konumunda olurdu.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi