• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret560289
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Örneklerden , Düşünceye
26/06/2018
Bahsedeceğim örnek olaylar, hepimizin işittiği, yaşadığı, beğendiği fakat bir türlü hayata geçiremediğimiz hadiselerdir.
Bireysel olaylar sadece bir kişiyi ilgilendirdiği için anlaşmazlıklar ferdi kalmakta ve büyük tahribatlara yol açmaktadır. Toplumsal ve uluslararası uyuşmazlıklar savaşlara ve büyük can ve mal kayıplarına yol açtığı gibi, toplumun davranışlarını etkilemekte, akla gelmeyen ferdi ve toplumsal sapmalara yol açmakta, insanlığın terakümüne mani olmaktadır.
Ufak çaplı yöresel çatışmalar dışında dünya çapında bir çatışmanın 1945 yılından bu yana yaşanmaması, binlerce yıllık insan yaşamında keşfedilemeyen icatların bulunmasını sağlamış, bugünkü medeniyet seviyesine gelinmesine vesile olmuştur.
Çünkü insan zekası kavga etmenin bir fayda getirmediğini idrak etmiş, görmüş, daha iyi yaşamaya yönelik çabaların yararlarını fiilen görmüştür. Ortak akıl da denilen bu fikir alışverişi sayesinde savaşmaya yönelik ortaklıklar dağılmış, ticarete, bilgi aktarımına yönelik ortaklıklar kurulmuştur. Birbirlerinin can düşmanı devletler anlaşma yolunu açmış ve düşman devletler (Kuzey Kore –ABD, ABD-Küba, Mısır-İsrail, S.Arabistan-İsrail, Türkiye-Rusya,  vs…) anlaşma yolunu seçmişlerdir.
***
Türkiye’de son seçim döneminde birbirlerine demediklerini bırakmayan partiler, şimdi birliktelik yarışına girmiş durumdalar. Bütün bu uygulamalar, ortak aklın faydalarını gören barışçıl görüşlerin neticeleridir. Zira yalnızlığın başarı getirmediğini görmüşlerdir.
Biz ise hala bireysel kahramanlık düşüncesinden sıyrılamadık. Derneklerimiz, federasyonlarımız bir araya gelip ortak akıl üretmemektedir. Son seçim döneminde sesimizi duyuramadığımız gibi, hiçbir partinin söyleminde, broşüründe ismimiz geçmedi. Kısaca silindik,
Bu yazdıklarım bilinmeyen şeyler olmayıp bir tekrardan ibarettir. Tekrar etme sebebim, sokakta elime tutuşturulan CHP’nin el broşürünün, tamamen Romanlar için hazırlandığını, onlar için yapılacak yardımların sıralandığını görmem. Hoşuma gitti. Ama Çerkeslerin adı hiçbir partinin gündeminde yoktu; yüreğimi burkan da buydu.
Bireysel kahramanlarımız çok fedakarlıklarda bulunmuşlar ve çoğu canlarını esirgememiştir. Fakat, etkinlikleri bireysel kaldığından toplumsal bir başarıya ulaşılamamıştır.
Son seçimlerde, aldıkları oy sayısı 50.000 ila 400.000 arasında olan birkaç parti vekil çıkaramamıştır ama isimleri oy pusulalarında olduğundan en azından merak edilmişlerdir.  Birkaç milyonluk bir oy potansiyelimizin olduğu aşikardır fakat ortak akıl olmadığı için bir araya getirilemiyor. Kurulmuş bir partinin engellenmesi için herkes elinden geleni ardına koymadı ve politik arenada yer alamadık.
Ortak aklı bulabilme ümidi ile.


Paylaş | | Yorum Yaz
282 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
Üzüntümüz Katlanıyor - 24/01/2018
Şehitlerimizin ana dilleri ile radyoda, televizyonda baş sağlığı mesajları yayınlamak, o dili bilenlerin daha istekli ve vefakarca vatanlarını savunmalarını özendirmez mi?
Adığe Bze Xase’nin (ABX) Bayrağı Göndere Çekildi - 27/10/2017
Kültür evi inşası Türkiye’deki Çerkes diasporasının 153 senede yaptığı en önemli ve netice alıcı iştir.
Kehanet Dediler Fakat Gerçekleşiyor - 03/10/2017
Ön görüsü kehanetle yaftalanan fakat her geçen gün gerçekleşen söylem, Boutros Ghali’nin “ 100 yıl içerisinde dünyadaki bağımsız devlet sayısı 2.000’e ulaşacak “ sözüdür.
21 Mayıs’tan Sonra da Devam… - 18/05/2017
Dileğimiz, 21 Mayıs’ta RF İstanbul Konsolosluğu önünde yapılacak etkinliklere bütün kuruluşlarımızın katılarak birlikte olduğumuzun kanıtlanmasıdır.
Efaşıj Emin’i Çok Geç Tanıdık - 26/12/2016
Kendimi suçlu buldum. Böylesine önemli bir Çerkes bilimcisinden ve filozofundan haberdar olmadığım için.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi