• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam231
Toplam Ziyaret656717
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.51146.5375
Euro7.21007.2389
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Örneklerden , Düşünceye
26/06/2018
Bahsedeceğim örnek olaylar, hepimizin işittiği, yaşadığı, beğendiği fakat bir türlü hayata geçiremediğimiz hadiselerdir.
Bireysel olaylar sadece bir kişiyi ilgilendirdiği için anlaşmazlıklar ferdi kalmakta ve büyük tahribatlara yol açmaktadır. Toplumsal ve uluslararası uyuşmazlıklar savaşlara ve büyük can ve mal kayıplarına yol açtığı gibi, toplumun davranışlarını etkilemekte, akla gelmeyen ferdi ve toplumsal sapmalara yol açmakta, insanlığın terakümüne mani olmaktadır.
Ufak çaplı yöresel çatışmalar dışında dünya çapında bir çatışmanın 1945 yılından bu yana yaşanmaması, binlerce yıllık insan yaşamında keşfedilemeyen icatların bulunmasını sağlamış, bugünkü medeniyet seviyesine gelinmesine vesile olmuştur.
Çünkü insan zekası kavga etmenin bir fayda getirmediğini idrak etmiş, görmüş, daha iyi yaşamaya yönelik çabaların yararlarını fiilen görmüştür. Ortak akıl da denilen bu fikir alışverişi sayesinde savaşmaya yönelik ortaklıklar dağılmış, ticarete, bilgi aktarımına yönelik ortaklıklar kurulmuştur. Birbirlerinin can düşmanı devletler anlaşma yolunu açmış ve düşman devletler (Kuzey Kore –ABD, ABD-Küba, Mısır-İsrail, S.Arabistan-İsrail, Türkiye-Rusya,  vs…) anlaşma yolunu seçmişlerdir.
***
Türkiye’de son seçim döneminde birbirlerine demediklerini bırakmayan partiler, şimdi birliktelik yarışına girmiş durumdalar. Bütün bu uygulamalar, ortak aklın faydalarını gören barışçıl görüşlerin neticeleridir. Zira yalnızlığın başarı getirmediğini görmüşlerdir.
Biz ise hala bireysel kahramanlık düşüncesinden sıyrılamadık. Derneklerimiz, federasyonlarımız bir araya gelip ortak akıl üretmemektedir. Son seçim döneminde sesimizi duyuramadığımız gibi, hiçbir partinin söyleminde, broşüründe ismimiz geçmedi. Kısaca silindik,
Bu yazdıklarım bilinmeyen şeyler olmayıp bir tekrardan ibarettir. Tekrar etme sebebim, sokakta elime tutuşturulan CHP’nin el broşürünün, tamamen Romanlar için hazırlandığını, onlar için yapılacak yardımların sıralandığını görmem. Hoşuma gitti. Ama Çerkeslerin adı hiçbir partinin gündeminde yoktu; yüreğimi burkan da buydu.
Bireysel kahramanlarımız çok fedakarlıklarda bulunmuşlar ve çoğu canlarını esirgememiştir. Fakat, etkinlikleri bireysel kaldığından toplumsal bir başarıya ulaşılamamıştır.
Son seçimlerde, aldıkları oy sayısı 50.000 ila 400.000 arasında olan birkaç parti vekil çıkaramamıştır ama isimleri oy pusulalarında olduğundan en azından merak edilmişlerdir.  Birkaç milyonluk bir oy potansiyelimizin olduğu aşikardır fakat ortak akıl olmadığı için bir araya getirilemiyor. Kurulmuş bir partinin engellenmesi için herkes elinden geleni ardına koymadı ve politik arenada yer alamadık.
Ortak aklı bulabilme ümidi ile.


450 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CORONA VE EĞİTİM - 29/03/2020
Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
OLUMLU GELİŞMELERDEN, SOMUT NETİCELERE VARMAK LÂZIM - 27/05/2019
Farklılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareketle, İstanbul’da 50.000, Türkiye genelinde 500.000 kadar oy potansiyeline ulaştığımızda, milletvekillerimizin mecliste sesi daha gür çıkacaktır.
ÇALIŞTAY (LEJEN XASE) İZLENİMLERİ - 18/03/2019
14-17 Mart 2019 tarihleri arasında Konya/Ilgın İhsaniye köyünde yapılan çalıştay hakkındaki izlenimlerimi aktarmayı görev sayarak bu yazıyı kaleme alıyorum.
Siyaset Bilincimizin 2. Test Tarihi: 31.03.2019 - 05/03/2019
Hangi parti sempatizanı olursak olalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Doğan Duman’ı tercih edelim.
Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi