• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam91
Toplam Ziyaret787351
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Anavatan – Diyaspora Çekişmesi
25/09/2012

Bugüne kadar anavatanda yaşayan kardeşlerimiz ile Türkiye’de yaşayan Çerkesler arasında, gerek kurumlar arasında yapılan oturumlarda, gerekse münferit seyahatlerde yapılan görüşme ve konuşmalarda hiçbir ihtilaf olmamış, yılların verdiği hasret giderilmeye çalışılmış ve bulunabilen akrabalıklar pekiştirilmiştir.

Ancak son aylarda, bilhassa internet üzerinden yapılan tenkitler, menfi yorumlar, çeşitli dedikodularla karşılıklı çekinceli durumlar yaratılmaya çalışılmaktadır.

Türkiye’deki bir kısım eleştirmenler, DÇB’yi hedef seçerek işlevsizliğinden dem vurmakta, derneklerde düzenlenen etkinliklere anavatandan gelip katılan misafirlere ağır eleştiriler yöneltmekte,  bu durum anavatan-diaspora ilişkilerini her geçen gün biraz daha soğutmaktadır.

Halbuki anavatan-diaspora ilişkileri her zaman canlı tutulmak zorundadır. Zira, her iki taraf da birbirine muhtaç olup, birbirinin tamamlayıcısı durumunda olmalıdırlar. Bunun güzel örnekleri bugüne kadar sergilenmiştir. Kosova’da sıkıntıya düşen hemşerilerimizi anavatan bağrına basmıştı. Suriye’de halen güç durumda bulunan Çerkeslerin anavatana dönüşleri için çaba sarf ediliyor olması ve Türkiye’den de yardım kampanyalarının başlatılması, anavatandaki sel felaketinde Türkiye’den yardım yapılması anavatan-diaspora bağının hiçbir zaman kopmayacağının, canlı tutulması gerektiğinin güzel örnekleridir.

Fakat, “diasporadan anavatana akıl vermeye kalkmayın”, “pardon yani siz kimi temsil ediyorsunuz” gibi fikir yürüten bazı kimselerin beyan ve yazıları, bireysel kahramanlık taslamaktan başka bir şey değildir. Ancak zihinleri bulandırmaktadır.

Anavatan-diyaspora ilişkilerinde emsal alınacak iki başarılı örnek var. Birincisi Musevi diasporası, ikincisi ise Ermeni diasporası. Bu iki devletin diasporasız yaşaması imkansızdır. Çerkes diasporası da ekonomik ve demografik olarak aynı potansiyeli içermektedir. Bunun kinetik hale geçirilmesi gerekir.

Diğer taraftan Türkiye’de yapılan bazı etkinliklerin anavatandakileri menfi yönde etkilediği, bu tür etkinliklerden kaçınılmasının gerektiği vurgulanmaktadır. Türkiye diasporasının anavatandakilerin kaybına, zararına sebep olabilecek bir uygulamada bulunacağını düşünemiyorum.

Evet, son zamanlarda Türkiye’de bazı gruplar oluşmuş, bunların bir kısmı yayıncılık ve iletişim yoluyla, bir kısmı sokaklara çıkmak suretiyle, bazıları folklor ve festival etkinlikleri ile bazısı dünyada Google lisanı olarak kabul edilecek ve modern dünyanın kabul ettiği latin harfleri üzerinden alfabe geliştirmek suretiyle,… neticede Çerkeslerin var olduklarını ispat etmek için çaba sarf etmektedirler. Bu çalışmaların hiçbir olumsuz yönü bulunmamaktadır. Yegâne tenkit edilebilecekleri husus kolektif çalışma yürütememeleridir.

Her biri, ulusunun kaybolmaması için katkıda bulunmaya çalışan bu grupların bir çatı altında toplanması elzemdir. Bunu yapabilecek tescil edilmiş en büyük kurumumuz ise Kaffed’dir.

Kaffed’in bu birleşmeyi sağlayabilmesi için, tarafsız, ön yargılardan uzak bir uygulamaya gitmesi gerekmektedir. 

Bir Çerkes atasözünün anlatmak istediğine kulak verelim:

Çığoxer zedeemı ceşör tratxı (Fareler birlikte hareket ederse çatıyı yıkarlar).3699 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM. - 27/12/2020
Onlar, her türlü kısıtlayıcı önlemlerin yapıldığı, yasakların konduğu zamanlarda fedakarca kültürümüzü bizlere ulaştırmaya çalıştılar. Bizlere ulaştırılan öz kültürümüzü hiç olmazsa onların anısına hürmeten koruyalım.
YARGI KARARININ ÖNEMİ - 15/11/2020
Ethem hakında kitap yazacağını ifade eden, tarafsız yazar Habraçü Murat‘ın bilhassa bu Düzce katliamını sarahate kavuşturmasını ve tarihin bir karanlık sayfasının daha aydınlatılmasını, kurbanların isimlerini tek tek tespit etmesini beklemekteyim.
TARİHİN KARANLIK BİR SAYFASINI AYDINLATAN KİTAP: GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 18/10/2020
Kendi soyunun liderlerini acımasızca yok eden, halkının sürülerek felaketine sebep olan Ethem’i kahraman ilan edenlerin Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü kitabını okumalarını tavsiye ederim.
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM MI? - 16/09/2020
Kanaatimce, bu ayrışmaların giderilmesi için bütün İslam ülkelerinin gerçek din bilginlerinden oluşturulacak bir kurul tarafından doğru İslamiyet esaslarının belirlenmesi yerinde olacaktır.
YENİ PARTİ KURMALAR VE BEKLENTİLER - 12/09/2020
Gösterilen bu bireysellik ve egoizim yapılmamış olmasaydı alınan 17 bin oyun kat kat fazlası alınır, Türkiye’nin siyasi arenasında yerini alır ve partiler içinde ittifak yapılması gerekli parti konumunda olurdu.
ENERJİMİZİN VE POTANSİYELİMİZİN BİR NOKTAYA YÖNLENDİRİLMESİ GEREKİYOR - 23/05/2020
Bu hususta çok tenkit edilmeme rağmen, “Sürgün Hükümeti” oluşturularak , konunun siyasi karaktere dönüştürülmesi halinde Uluslararası Kuruluşlar nezdinde (Bilhassa Birleşmiş Milletler) makes bulacağı kanaatindeyim.
CORONA VE EĞİTİM - 29/03/2020
Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi