• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret672604
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.77706.8041
Euro7.56017.5904
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
CORONA VE EĞİTİM
29/03/2020

   Dünyayı tehdit eden corona virüsü, yarattığı tehlikeli ve ölümcül etkisi ile insanların bir araya gelmelerini engellerken, hayvanlara da bulaşma riski ile bütün canlıları tehdit ediyor.

   Yönetimler önleyici ilaç ve aşı peşinde iken, bunun zaman alacağı anlaşıldığından acil önlemler almak gereği duyulmuş ve insanların bir araya gelmesini önleyici tedbirlere başvurulmasına rağmen şimdilik pek başarılı olunamamıştır.

   En önemli tedbirlerden birisi eğitim konusunda alınmış ve okullar kapatılarak, kurs, ders, toplu araştırma gibi eğitiler tatil edilmiş ve bu tatil sürelerinin  uzatılması elzem hale gelmiştir. Eğitimin aksamaması için iletişim teknolojisinin imkânlarından faydalanılarak uzaktan eğitim verilmesi yolu çoğaltılmıştır. Zaten var olan uzaktan eğitimin önemi anlaşılarak bu imkandan yararlanma yolu zaruri hale gelmiş durumdadır.

 Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği) Uzaktan öğretimin bilhassa dil öğreniminde pratik ve faydalı olacağını düşünerek, öncelikle bilgisayar teknolojisine uygun olan Latin esaslı Adığe alfabesini düzenleyerek ve bu konuda istişarelerde de bulunarak eğitime başlamıştır. Tabii bu arada yüz yüze eğitimin avantajlarını da değerlendirerek, M. Eğitim Bakanlığı’ın sağladığı imkanlar ölçüsünde, talebe sayısının yeterli seviyelere ulaştığı yerlerde hocaları eğiterek ve sınava tabi tutarak, kurslar açmış ve başarılı olunmuştur.

   Fakat, Wızıgekoç (Salgın) nedeniyle yüz yüze eğitim hem çok riskli, hem de yasaklandığından şimdilik bu uygulama geçici olarak sonlandırılmıştır. Bu mücbir sebep karşısında uzaktan eğitim, tek eğitim şekli olarak önem kazanmıştır.

 ABX 8 sene önce, Amerika’daki hemşehrilerimize uzaktan dil eğitimini başlatmış, zaman farkına rağmen Ali İhsan Tarı tarafından büyük bir fedakarlılıkla ve başarı ile yürütülmüştür. Yani, şimdi mecburen yoğun biçimde uygulamasına geçilen sistem Adığe Dil Derneği’ne yabancı değildir. Sistem önceden denenmiş ve başarılı olunmuştur.

Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.

Şu sözü tekrarlamak ve hatırlatmak istiyorum “Şerde bile bir hayır vardır.”

Bu vesile ile ileri görüşlülüğü ve becerisiyle uzaktan eğitimin alt yapısını 8 sene önce hazırlayıp uygulayan ve başarılı olan Naje Ali İhsan Tarı’ya minnet borçluyuz.
İyi gün dileklerimle.


Yeşı Kun
iy (Mustafa Saadet)


207 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENERJİMİZİN VE POTANSİYELİMİZİN BİR NOKTAYA YÖNLENDİRİLMESİ GEREKİYOR - 23/05/2020
Bu hususta çok tenkit edilmeme rağmen, “Sürgün Hükümeti” oluşturularak , konunun siyasi karaktere dönüştürülmesi halinde Uluslararası Kuruluşlar nezdinde (Bilhassa Birleşmiş Milletler) makes bulacağı kanaatindeyim.
BİR YAZI, BİR ANI - 02/12/2019
Temennim odur ki bu hemşerimizin, sahip olduğu altın damlatan kalemini Musa’nın asası gibi kullanması ve çıkartacağı harika yazılarla bizleri mahcup etmesidir.
OLUMLU GELİŞMELERDEN, SOMUT NETİCELERE VARMAK LÂZIM - 27/05/2019
Farklılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareketle, İstanbul’da 50.000, Türkiye genelinde 500.000 kadar oy potansiyeline ulaştığımızda, milletvekillerimizin mecliste sesi daha gür çıkacaktır.
ÇALIŞTAY (LEJEN XASE) İZLENİMLERİ - 18/03/2019
14-17 Mart 2019 tarihleri arasında Konya/Ilgın İhsaniye köyünde yapılan çalıştay hakkındaki izlenimlerimi aktarmayı görev sayarak bu yazıyı kaleme alıyorum.
Siyaset Bilincimizin 2. Test Tarihi: 31.03.2019 - 05/03/2019
Hangi parti sempatizanı olursak olalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Doğan Duman’ı tercih edelim.
Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği)’nin Büyüme Hızı - 30/11/2018
Adığe Bze Xase; 1864 yılından beri dumura uğrayan yeni icatları isimlendiremeyen Çerkes Dilinin geliştiricisi ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Hilafet Makamının Fiili, Şer-i ve Hukuki Durumu - 27/08/2018
Günümüzde hilafetin bir Müslüman ülke başkanının veya kralının uhdesinde bulundurulması imkansızdır. Zira, diğer iki semavi din, Musevilik ve Hıristiyanlığın yoğun çabaları ile Müslüman ulusların milliyetçilik duyguları ön plana çıkmıştır.
Hudeybiye Anlaşması ve Bir Hadis Hükmünün Yorumu - 19/08/2018
O kadar ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulü olduğunu belirten ibarenin anlaşma metninden çıkarılması isteğine dahi rıza göstermiştir.
Şark-ı Karip Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti’nin Bildirgesinin 97 Yıl Sonra Yorumu - 12/07/2018
Bugüne geldiğimizde, 24 Haziran 2018 genel seçimleri neticesinde TBMM’de Çerkes etnisitesinden bahsedecek temsilcimiz yoktur. Netice itibariyle ismimizi zikredecek siyasetçimiz olmadığı için fiilen siyaset arenasında da olamayacağız.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi