• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam163
Toplam Ziyaret615113
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Kuzey Kafkas Halkları Türkiye Diasporasının 2018 Bilançosunun Dip Notları
01/01/2019

Kuzey Kafkas Halkları Türkiye diasporasının 2018 yılında yaşadığı ve iz bırakan bazı olayların dip notlarını şöyle sıralayabiliriz. 

- Kanal D TV kanalında yayınlanan ''Vatanım Sensin'' ve “Bir Umut Yeter” dizilerinde tüm halkımıza hakaret edildi.

- Haber Türk TV kanalında yayınlanan ''Teke Tek'' programında Kemalist düşüncenin tüm özelliklerini üzerinde taşıyan Fatih Altaylı Kuzey Kafkas Halkları ile Arnavut kardeşlerimize saygısızlık yaparak Kemalist düşüncelerini bir kez daha ortaya koydu.

- TRT Afrika kıtası dilleri dahil 41 anadilde yayın yaparken, T.C'nin kurucu unsuru olan, vergisini bu ülkede ödeyen, ödediği elektrik faturaları üzerinden yüzde 2 TRT payı ödeyen ve yıllarca ödemeye devam eden Çerkes halkının ÇERKES TV talebi bunca yazılan, yapılan toplantı ve basın açıklamalarına rağmen dikkate alınmadı.

- Siyaseti bilmediğimizden, halkımıza yapılan baskı ve ön yargılar dolaysıyla siyasete uzak durduğumuzdan, mevcut siyasi partiler oy alma uğruna 2018 yılında da halkımızı kullanmaya devam etti.

-  İttihat Terakki şecereli Kemalistlerin, 1915 Ermeni olaylarını Çerkes halkına mal ederek sıyrılma politikalarına baş vurduklarını görmekteyiz. Bilmiyorlar ve görmek istemiyorlar Anadolu topraklarını terk etmek zorunda kalan Ermeni/Hemşinli insanların Abhazya, Adigey ve diğer Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerine gidip yerleşmek zorunda kaldıklarını.

- Bağımsız Abhazya Cumhuriyeti’ne uygulanan insanlık ve demokrasi dışı seyahat amborgasına 2018 yılında da devam edildi.

- Bir tarihe, bir kültüre, bir anadile dayanmayan yapay Kosova devletinin bağımsızlığını tanıyan T.C, tarihi ve doğal Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını Gürcistan üzerinden gelen petrol ve doğalgaz hatları uğruna 2018 yılında da tanımamazlığa geldi.

- Tarihi ve doğal Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan Suriye Arap Cumhuriyeti’nin bu doğru ve gerçekçi kararını, Suriye’nin iç işlerine karışarak tanımanın iptal edilmesi için T.C devlet kurumları beyanda bulundu.

- T.C Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu muhtelif uluslararası toplantılarda gündemde olmamasına rağmen Gürcistan’ın sözcülüğünü yaparak Abhazya ve Güney Osetya'yı Gürcistan’ın toprak bütünlüğü içinde göstermeye çalıştı. Gürcistan’ın sömürge politikasının sesi oldu.

- T.C Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Gürcistan’ın başkenti Tiflis'te yine gündemde olmamasına rağmen “Abhazya ve Güney Osetya meselelerinin Gürcistan toprak bütünlüğü ve egemenliği temelinde çözüleceğine inanıyoruz'' diyerek Gürcistan’ın sömürgecilik politikasına destek verdi.

- Abhazya ve Güney Osetya sivil toplum kuruluşların Türkiye'ye gelmesi engellemelerine 2018 yılında da devam edildi.

- Sakarya Akyazı Balbalı köyünde yapılan Abhazlar buluşmasında Abhaz bayrağının açılmaması istendi.

Cumhuriyet ilanından bu yana Kemalistler, Kuzey Kafkasya Halklarının demokratik ve insancıl taleplerini tarihsel olarak çeşitli suçlamalarla özellikle Çerkes Ethem’in şahsı ile boğmaya ve yok etmeye çalıştılar. Dünyaca kabul edilen suçun kişisel olma özelliği Kemalistlerce hiç dikkate alınmadı. Çerkes Ethem’i 150’likler affı kapsamına alıp konuyu kapatmak isteyen bu sahtekarlar, Çerkes Ethem’in “ben af değil yargılanmak istiyorum. Beni yargılarsanız Türkiye’ye gelirim” deyince korkarak tırstılar. Korktular çünkü Kemalistler bu ülkede sahte kahramanlar, sahte vatan hainleri yaratmışlardı.

Kemalistler bu ülkede Nazım Hikmet ve Sabahattin Ali’yi ağızlarından hiç düşürmezler ama her ikisini de hapishanelerde çürüten bu bukalemun Kemalist zihniyettir.

Atatürk Kemalist değildi. Kemalist düşünce bu ülkeye Mussolini İtalyası’ndan getirilmiştir. Musoloni İtalyası’na da Hitler Almanyası’ndan gelmiştir. Kemalist düşüncenin önderliğini Falih Rıfkı Atay, İsmet İnönü, Recep Peker yapmış; sözcülüğünü de yıllarca Behçet Kemal Çağlar gibiler yürütmüştür. Kemalizm milli bir duruş değildir. Kemalizm eşittir faşizmdir. Atatürkçü düşünce ile Kemalist düşünce hiçbir şekilde birbirine benzemez ve bağdaşmaz. Atatürkçü düşünce millî, Kemalist düşünce ise gayrı millidir. Hatta o kadar gayrı millidir ki her türlü sivil ve askeri darbeyi yurtdışındaki partnerleri, çıkarcı gruplarla yaparlar.               Atatürkçü düşünceyi paylaşanlar, asimilasyoncu, çağdışı tekçi yapıyı paylaşan Kemalistlerle yollarını ayırarak, kendi sivil toplum kuruluşlarını oluşturdular.  

Artık dünya küçüldü yapılan şey yapanın yanında kâr olarak kalmıyor. Her on yılda bir askeri veya sivil darbe yapıp sahte kahramanlar, sahte devrimciler, sahte vatan hainleri yaratan bu zihniyetle, Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” deyişiyle, Kemalistlerin darbe tutkularının bağdaşır yanı olabilir mi?  Onlar, on yılda bir bu ülkede düşmanlık tohumları atıp, uyduruk mahkemelerle insanları mahkum ettiler.

Kemalistler yıllarca bu ülkede ithalat kotalarının tahsislerini alarak asalak olarak yaşadılar. Rahmetli Turgut Özal ithalat kotalarını kaldırınca, bu bedavacılığa alışanlar ekonomik olarak zora düştüklerinden Özal’a da cephe aldılar.

Sevgi, saygı, empati ve paylaşımdan uzak, beraberce yaşamaktan hiç hoşlanmayan Kemalistlerin sesleri bu ülkede çok çıkar ancak onların sayıları öyle çok da değildir. Artık biliniyorlar, dün rahat bir şekilde kendilerini kamufle edebiliyorlardı ama bugün dijital teknolojinin ilerlemesi, basın yayın organlarının tekelinin kırılması ile kendilerini gizlemekte zorlanıyorlar. Yıllarca sömürdükleri Atatürk adı artık kendilerini gizlemek için de kâfi gelmiyor.

Asimilasyon insanlık suçu ise bütün Kemalistler suçludur.

Tanrı 2019 yılında kültürleri, anadilleri Kemalistlerin şerrinden korusun.

Savaşların olmadığı, anaların ve çocukların ağlamadığı, sevgi, saygı, empati ve barışın olduğu bir dünya dileklerimle, yeni yılınızı kutlarım.419 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TAKRİR-İ SÜKÛN KANUNU VE KEMALİSTLER - 19/09/2019
Anadolu topraklarında yaşayan anadilleri, kültürleri, halk bilimlerini (folklör), inançları kimlikleri yıllarca insan haklarına aykırı baştan sona anti-demokratik olan bu Takrir-i Sükûn kanunu ile susturdular.
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN - 09/08/2019
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE - 13/07/2019
Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.
KUZEY KAFKASYA'DA VE DİASPORA'DA “AYHABI”, “TAHMADA”, “ABIRG” SOSYAL STATÜLERİ - 02/07/2019
Ayhabı, tahmada, abıg sadece kendileri için karar alan kişiler değil, tüm toplum için karar veren saygın kişilerdir. Aldıkları tüm kararlar bağlayıcı olup, sosyal yaşantımızda uzun yıllar büyük iz bırakır.
ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇU İSE İŞTE SUÇLAR, İŞTE SUÇLULAR! - 20/05/2019
Siz bu toprakların hep iyi gün dostu oldunuz. Biz Çerkesler ve diğer kardeş halklar ise bu toprakların hep kara gün dostuyduk ve hep öyle kalmaya devam edeceğiz.
Türkiye'de Siyaset Yapmak… - 17/04/2019
Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.
Yıstanbulako ve Şiş Naniy - 06/02/2019
Yerel seçimlerde devletin tüm imkanlarını çar çur ederek kullanan siyasi parti adaylarını değil, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve halklarını seven ve dikkate alan İstanbul Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Doğan Duman'a destek verelim.
Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
Anayasalar Devletlerin Aynasıdır - 02/10/2018
Anadillerimiz ile TRT Radyo-Televizyon yayını istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz. Çifte standartlar yıkılmalı, seslerimiz ve renklerimiz solmamalıdır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi