• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret559635
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.32205.3433
Euro6.05296.0772
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Abhazya Cumhuriyeti’nde Seçime Doğru
22/07/2014

Abhazya Cumhuriyeti’nde geçtiğimiz aylarda halk hareketi veya muhalefetin baskısıyla Cumhurbaşkanı istifa etmek zorunda kaldı.

Sevindirici olan, olayların gelişiminde kimsenin burnunun kanamaması, kimsenin düşünceleri ve fikirleri nedeniyle tutuklanarak nezarethanelerde, hapishanelerde süründürülmemesiydi.

Tabii ki bunda en büyük pay, istifa müessesesini yerinde kullanarak kaosa fırsat vermeyen Cumhurbaşkanı Ankuab'a aittir.

O, Abhazya'yı ve halkını seviyordu, bu sevgiyi dikkate aldı ve istifa etti.

***

Şimdi Abhazya'da 24 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimi var.

132 bin 861 Abhazya vatandaşı sandık başına gidecek ve Cumhurbaşkanını seçecek.

Abhazya anayasasına göre seçimlere katılım oranı % 51'i geçtiği takdirde seçim geçerli olacak; bir başka deyişle seçimin geçerli olması için en az 67 bin 759 kişinin sandığa gidip oyunu kullanması gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için beş aday vardı. Bu adaylar:

- Genel Kurmay eski başkanı: MİRAP KİŞMARİA

- İçişleri eski bakanı: LEONİD ZAPŞ-İPA

- Devlet Güvenlik Servisi eski başkanı: ASLAN BJANİA

- Halk cephesi adayı eski başkan yardımcısı: RAUL HACİMBA

-İşadamı,eski Başbakan birinci yardımcısı: BESLAN EŞBA

Anayasaya göre bu adayların birer de yardımcıları var ve yine anayasaya göre adaylar Abhaz dili yeterlilik sınavına girmeli ve bu yeterlilik sınavını geçmelidir.

Dil sınavı için oluşturulan komisyon Abhazca seviye tespit sınavını yapmış adaylardan işadamı Beslan EŞBA  başarısız görülerek elenmiştir. Seçimde şimdi dört aday Cumhurbaşkanlığı için yarışacaktır.

Görüldüğü gibi Abhazya Cumhuriyetinde Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Abhazca bilme şartı aranmakta ve her kamu görevlisi de kamu görevini bırakmak zorundadır.

Türkiye diasporasında yaşayan bir kısım Kuzey Kafkasyalılar bu dil sınavını eleştiriyorlar. Ancak şu iyi bilinmelidir devletin adı Abhazya Cumhuriyeti. Bu devletin resmi dili Abhazca, bu devlette yaşayanların çoğunluğu Abhaz.

Abhazya'da Abhazlara başka bir dil ile hitap edilemeyeceğine göre bu sınav gereklidir.

***

Bizim Türkiye'de alışık olmadığımız bir seçim kampanyası var Abhazya'da.

- Ses ve görüntü kirliliği yok.

- Hakaret ve dedikodu yok.

- Promasyon yok, makarna, bulgur, kömür hiç yok.

- Bindirilmiş kıtalar yok, kumanyalar yok.

- Basın yayın organlarına seçim aboneliği yok.

Karşılıklı saygı ve sevgi ile centilmence eşit şartlarda bir yarış var.

Bu görüntüsü ile Abhazya'da seçimin galibi olacak ama mağlupları olmayacak.

***

Abhazya'daki Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak diasporada yaşayanlar için Rusya Federasyonu’nda Moskova'da ve Karaçay- Çerkes Cumhuriyeti başkenti Çerkesk şehrinde seçim sandıkları kurulacak.

Abhazya yönetiminin büyük çoğunluğu ile Abhazya'da yaşayan Abhaz kökenliler ve Türkiye’den Abhazya’ya gidip orada yerleşenler, Abhaz diasporasının en yoğun olarak yaşadığı Türkiye'de de seçim sandıkları kurulmasını, Abhazya vatandaşı Abhazların da seçimlere katılmasını arzu etmekteler. Nitekim bu konuda 35 üyeli Abhazya Parlamentosu somut adım atmış, parlamentonun ilk oturumunda 20 evet, 8 hayır, 7 de boş ve çekimser oy çıkmıştır. Konu anayasa ile ilgili olduğu için 24 lehte oy gerekiyordu ilk oturumda bu sağlanamadı.

Daha sonra yapılan ikinci oturumda oylamaya katılan 25 üyenin tamamı lehte oy kullanarak kanun oy birliği ile kabul edildi.

İşte tam burada Türkiye diasporasından bir takım kesim eleştirilere başladı.

- Abhazya’daki seçimlerde Abhazya’da yaşayanlar oy kullanmalı, diaspora buna bulaştırılmamalı.

Ancak şu iyi bilinmelidir bir Abhazya gerçeği var ortada;

Abhazya'yı sadece asker, sadece silah ile koruyamayız. Abhazya'yı korumak için politikayı da, ekonomiyi de dikkate almalıyız.

Abhazya gibi bir ülkede bu çok daha önemli. Bugün Türkiye diasporasında yaşayan Abhazlar, anavatan Abhazya’da yaşayan Abhazlardan birkaç kat daha fazla. Abhazya’da demografik dengeler çok hassas. Türkiye diasporasında yaşayan Abhazlar seçimde devreye girerlerse bu hassas denge Abhazya'nın tarihsel sahibi Abhazlar lehine dönüşür.

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Türkiye diasporasının yaşadığı  Avrupa ülkelerinde seçim sandıkları kuruluyor bu demokratik oluyor da, anavatan dışında yaşayan Abhazya'dan daha fazla Abhaz nüfusu barındıran Türkiye diasporasında seçim sandığı kurulması neden demokratik olmuyor?

Geçen dönemlerde, Bulgaristan, Makedonya, Bosna-Hersek, Irak gibi ülkelerde yapılan seçimlerde Türkiye’de yaşayan o ülke vatandaşları için Türkiye’de seçim sandıklarının kurulduğunu gördük. Günümüzde bu uygulama bir çok ülkede pratik görmekte.

Demokrasi dediğimiz sistem parmak kaldırmak, parmak indirmek ve olmazsa olmazı seçim sandıkları ise bunu önemsemeliyiz.

Halkımızın yaşadığı bir dizi trajedik sürgünler nedeni ile bugün Abhazya’da  Abhazların demografik problemi var ve bu problem diasporanın seçime katılması ile politik olarak çözümlenmesi konusunda katkı sağlar.

***

Abhazya'yı korumak için ekonomi de dikkate alınmalıdır. Bir ekonomi istihdam sağlayamıyorsa, o ülkede yaşayanlar -özellikle de o ülke gençleri- iş için, aş için başka ülkelere giderler.

Abhazya ekonomisi gençlere iş sağlayamazsa, Rusya'ya giderler, Avrupa ülkelerine giderler hatta Türkiye'ye gelirler. Belli bir yıl geçtikten sonra bu gençlerin Abhazya'ya dönmeleri çok zorlaşır, oralarda kalmak zorunda kalırlar. Bu da Abhazya'da esasen var olan demografik problemi daha da çoğaltır.

Bugün Abhazya'da üretim ekonomisini değil, tüketim ekonomisini görmekteyiz. Üretmeden tüketmek uzun ömürlü olamayacağı gibi, tüketim ekonomileri hiçbir ülkede istihdam sağlayamamıştır.

Abhazya eski SSCB'liğinde olduğu gibi üretim ekonomisini tercih edip mal ve hizmet üretmeli, gençlere iş imkânları yaratıp demografik varlığını korumalıdır.Paylaş | | Yorum Yaz
2007 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
Anayasalar Devletlerin Aynasıdır - 02/10/2018
Anadillerimiz ile TRT Radyo-Televizyon yayını istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz. Çifte standartlar yıkılmalı, seslerimiz ve renklerimiz solmamalıdır.
Abhazya- Gürcistan Savaşı Henüz Bitmedi - 16/04/2018
Son yıllarda Gürcistan’ın el altından ihraç ettiği tarım zararlıları Abhazya'nın tarımsal faaliyetlerini sekteye uğratmakta.
TBMM'inde Abhazya İçin Kim, Ne Dedi? - 16/01/2018
Demirel ile çekilmiş hatıra fotoğrafı olup, ben Abhazım, ben Çerkesim, ben Kuzey Kafkasyalıyım diyenler, o fotoğrafları yırtın ve ateşte yakın.
Alfabe Bir Halkın Can Damarıdır - 26/10/2017
Bizce Adige kardeşlerimizin ilk problemi alfabenin grafikası değil, mevcut olan iki alfabenin (Adige Kabartay) birleştirilerek tek alfabeye dönüştürülmesidir.
Gürcistan Türk Yatırımcılardan Korkmaya Başladı - 14/07/2017
Hıristiyan misyonerlerin kol gezdiği özerk cumhuriyette, iş ve para karşılığı Müslüman gençler vaftiz edilerek dinleri değiştirilmekte, din değiştiren bu gençler de boyunlarına taktıkları haçlı kolyelerle kendilerini medeni biri olarak algılamaktadır
Acarlar da En Az Bizim Kadar Yurtseverdir - 12/06/2017
Türkiye’de yaşayan Acar kardeşlerimiz gerçek milliyetcidir. Kartveller gibi milliyetciliğin dozunu kaçırıp ırkçı ve kafatasçı çağ dışı olanlardan değildir.
…Ve Artık Gerçek Gündemimize Dönme Zamanı - 17/04/2017
Artık gerçek gündemimize dönme zamanı geldi. Barış içinde, kardeşçe ve her halk gibi bizim de biz olarak yaşama zamanımız geldi.
Geldiler ve Gittiler - 20/02/2017
Abhazya'yı sadece ve sadece silahlı kuvvetlerin gücü ile koruyamayız. Onun yanında başka şeyler de gerekli.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi