• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret780884
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.45089.4887
Euro10.973511.0175
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
DİASPORALARIN GÜCÜ
01/05/2021

Yurtlarından zorla sürgün edilenler ile ekonomik, sosyal, kültürel, politik ve dinsel inançları dolayısıyla başka ülkelere gitmek zorunda kalanlar bu ülkelerde diasporik bir yaşam içinde oldular.

Süreç içinde bu insanlar azınlık psikolojisi ile dayanışma gösterdiler. Gittikleri ülkelerde aynı bölgelerde yaşamayı tercih edip, birlik içinde beraber hareket ettiler.

Tarihi süreç içinde diasporik yaşam içinde olanlar gittikleri yörelerde ekonomik, sosyal, kültürel, politik olarak güçlendiler.

 23 Nisan 1923 tarihinde  ''TÜRK'' kelimesi önce bir vatandaşlık paydası olarak lanse edildi. Bunun böyle olmadığını biz Çerkesler bir ay geçmeden 2 Mayıs 1923 tarihinde GÖNEN -MANYAS  Çerkes sürgününde gördük.

Türk eşittir vatandaşlık söylemi, izlenen asimilasyon politikaları ile tek dil tek kültür, tek inanç söylemleri ile sulandırıldı.

Osmanlı çok dilli, çok kültürlü, çok inaçlı bir imparatorluktu.

Osmanlı İmparatorluğunun mirasını kabul eden Türkiye Cumhuriyeti, mirasını kabul ettiği imparatorluğun bu özelliğini dikkate almak istemedi.

Dünyada 3000 tür peynir çeşidi var. Bu 3000 peynir çeşidinin 200'den fazlası Türkiye coğrafyasında var.

200 den fazla peynir çeşidi olan bir ülke, tek dil, tek kültür, tek inançla nasıl sevk ve idare edilir?

Tek dil , tek kültür, tek inanç sistemi insanın insan olma özelliğine de aykırı.

Bugün dünyamızda en kuvvetli diasporalar Musevi, Ermeni, Yunan diasporalarıdır.

Diasporalar, geldikleri ülke ile yaşadıkları ülkeler arasında bir barış köprüsü durumunda olduğu gibi, yaşadıkları ülkelerin yerel, ulusal ve uluslararası politikalarında da artık etkileri görülüyor.

Nitekim ABD devlet başkanı Amerika diasporasında yaşayan Ermeni halkına seçim esnasında Ermenilerin demografik yoğunluğunu dikkate alarak verdiği sözü 24 Nisan 2021 tarihinde yerine getirip dünyaya duyurdu.

Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.

Gerek Abhazya lehine yapılan mitinglere katılım oranları, gerek TBMM'ne Abhazya lehine milletvekillerince verilen soru önergeleri, TBMM'sinde yapılan Abhazya özel oturumunda tüm partilerin sözcülerinin söylediklerini dikkate alırsak Türkiye diasporasında bizim de bir gücümüzün olduğu görülür.

Bölünmesek, birlikte hareket edebilirsek bu potansiyelimiz ile hem yaşadığımız Türkiye coğrafyasına, hem de Kuzey Kafkasyadaki anavatanımıza faydalı olabiliriz.

Türkiye ile Rusya Federasyonu ile Abhazya Cumhuriyeti ile ve Güney Osetya ile güvenli ve kuvvetli bir barış köprüsü inşa edebiliriz.

Barış'a dostluğa, kardeşliğe, iyi komşuluğa katkı sunabiliriz. 


346 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
GÜRCİSTAN'DA DİASPORİK HALK OLMAK - 08/07/2020
Barış, size de, bize de, Kafkasyamıza da, dünyamıza da gerekli. Homojen bir Gürcistan hayalinizden vazgeçin! Halkların kardeşliğinden korkmayın. Kafkasya size de bize de yeter.
İki benzer ülke, iki benzer halk: ABHAZYA VE ABHAZLAR; KORSİKA VE KORSİKALILAR - 14/06/2020
Abhazçada sülale (AJÜLA) çift anlamlıdır. Sülale ve halk. Ülke ve devlet söz konusu olunca HALK ortak paydamız olmalı ve ön plana çıkmalıdır…
LİBERAL EKONOMİNİN ÖNCÜSÜ ABHAZ PRENS SABAHADDİN KOZBA - 02/02/2020
Prens Sabahaddin İsviçre'de bir grup sosyolog tarafından oluşturulan ''LE PLAY'' sosyolojik ekolünü benimsemiş, bu ekolün büyük bir savunucusu olmuş, Osmanlı coğrafyasının en büyük, en ünlü sosyoloğu haline gelmişti.
2020 YILI, ÖNCE DOĞA, SONRA İNSANLIK YILI OLABİLİR Mİ? - 27/12/2019
2020 yılının önce doğayı, sonra insanlığı öne çıkaran bir yıl olması dileklerimle. Herkesin, her kesimin yeni yılını kutlar, saygı ve sevgiler sunarım.
ÇERKESLERİN ÜRDÜN TOPLANTISI GERİLİM YARATTI, TANSİYON YÜKSELTTİ - 14/11/2019
Bu toplantı bir daha gösterdi ki Kafkas Dernekleri Konfederasyonu’nun kurulma zamanı gelmiş, geçmektedir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi