• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret781100
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.45089.4887
Euro10.973511.0175
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
21 Mayıs 1864 Tarihli Fatura Kime Kesilmeli?
15/05/2012

Kimine göre muhaceret, kimine göre göç, kimine göre zorunlu göç, kimine göre sürgün, kimine göre de soykırım…

İsimlendirme şahıs ve gruplara göre değişiyor ama değişmeyen bir gerçek var, o da bugün Kuzey Kafkasya halklarının dünyanın 50'den fazla ülkesinde yaşıyor ve yaşamak zorunda olduğudur.

Bu 50'den fazla ülkede yaşayan Kuzey Kafkasyalılar’ın sayısı anavatanında yaşayanlardan kat kat fazla. Aradan 148 yıl geçmesine rağmen vatan ve özgürlük sevdalarından bir şey yitirmiş değiller.

***

12 Mayıs 1864'de Kbaada toprakları üzerinde gerçekleşen son direniş başarısız olunca, Ruslar zafer gözyaşları dökerken, o toprakların gerçek sahipleri Çerkesler ise hüzün gözyaşı döküyorlardı.

Şimdi 2014 Kış Olimpiyatları Soçi’de KBAADA 'da yapılacak. 2014 de, yenenler, galip gelenler zafer göz yaşı dökerken, yenilenler, mağlup olanlar yine hüzün göz yaşı dökecekler; tıpkı biz ABHAZ - UBUH -  ADİGE'ler gibi.

Bir Abhaz atasözü şöyledir ''GÖZÜN BİRİ AĞLARKEN, DİĞERİ GÜLEMEZ''. Anavatan Kuzey Kafkasya’da kalan Çerkesler de gülemediler. Çünkü kardeşleri bu toprakları ağlayarak terk etmişlerdi ve nüfusları da artık iyice azalmıştı.

Diasporada yaşam zordu ama anavatanda kalanlar için de yaşam zordu. Kendi topraklarında artık ev sahibi değil, misafirdiler. Ruslar kolay yönetmek için küçük küçük bölgelere ayırdılar. Yapay sınırlar çizdiler. Bir araya gelmemeleri için her şeyi yaptılar. Hatta o kadar ileri gidildi ki aynı dili konuşanlara ayrı ayrı alfabeler empoze edildi.

***

Diasporadakilerin bir araya gelmemeleri için Osmanlı sultanı da aynı şeyi yaptı. Anadolu topraklarındaki Çerkesleri dağıttı. 150 haneden fazla Çerkesin bir yerde oturmasına müsade etmedi. Uyduruk Türkçe soyadları empoze edilerek aynı soyadını taşıyanlar bölünmek istendi.

Osmanlı sultanına savaşacak asker lazımdı; Rus Çarları’na da Karadeniz sahilindeki topraklar. İkisi de istediklerini aldılar.

***

Kafkas halkları Çarlık Rusyası ile vatanları için savaşırken, bir başka Kafkas halkı Gürcüler 1801'de 2. İrakli  zamanında Ruslar’a sınırlarını açıp, Çerkes halkının arkadan kuşatılmasını sağladı. Gerekçesini de “İran ve islam tehlikesi” ile izah etmeye kalktılar.

Rusları Kafkasya’ya davet eden Gürcüler şimdi Ruslar’ı Kafkasya’da istemiyor. Ama tarihten pek ders almışa benzemiyorlar, ki şimdi de Amerikaya kucak açarak Kafkasya’ya davet ediyorlar. Amerika Kafkasya’da emperyal amaçları için bir alan oluşturduğunda herhalde İran da onlara “ne iyi yaptınız” demeyecektir.

***

1800'lü yıllarda batı sadece İngiltere ve Fransaydı; bugün ise buna başta Amerika olmak üzere NATO’ya dahil diğer ülkeler de eklendi. 1800'lü yıllarda İngiltere ve Fransa emperyal amaçları için Kuzey Kafkas halklarına hiçbir zaman yerine getirmedikleri büyük vaatlerde bulundu.

***

Ya bizler…

Ya içimizde yaşayan, aristokrat geçinen, insan ticareti ile iştigal eden, Kafkasya’dan getirdikleri insanları İstanbul Tophane’de Kafkas odalarında yatırıp her cuma günü Sultanahmet pazarına satışa götürenler?

Bunların hiç suçu yok mu?

Şimdi Rus akademisyenler uluslararası konferans ve panellerde bize, “Biz Ruslar, Kuzey Kafkasya’da bir devletle savaşmadık” diyorlar.

Dedikleri doğru, bu feodal beyler içimizde öyle çoktu ki, bizim uluslaşmamızı istemedi, mani oldular. Onlar için devlet değil, derebeylikler daha önemliydi. Birlikten, bir olmaktan korktular ve bu da yenilgiyi getirdi.

Çarlık Rusyası’nda insan ticareti 1861’de yasaklanınca kendilerine yeni bir pazar lazım oldu ve bu sefer insan ticareti devam eden Osmanlı’ya döndüler. Osmanlı’daki insan ticaretinde rol aldılar. Doğru düzgün Türkçeleri olmamasına rağmen iyi pazarlamacı oldular. Kendi kızlarını dahi sultana, paşalara, beylere pazarladılar. Bu pazarlamalarda zaman zaman Müslümanlığı da malzeme yaptılar. Kendileri de aslında yarı müslüman kişilerdi. Bu feodaller, hem Osmanlı sultanını, hem de Kafkas halkını etkileyerek Kafkasya’dan daha fazla insanın Osmanlı’ya gelmesine sebep oldular.

***

Bütün bu açıklamalardan sonra 21 Mayıs 1864 tarihli faturayı sadece Çarlık Rusyası’na kesmek hakkaniyet kurallarına uymaz ve objektif de olmaz. Bu faturayı, benim değer yargılarıma ve ölçme-değerlendirme tekniğime göre yaparsak, TOTAL 100 birimlik bu faturayı aşağıdaki aktörlere şöyle taksim ederim:

25 BİRİM ÇARLIK RUSYASI

25 BİRİM OSMANLI İMPARATORLUĞU

25 BİRİM İÇİMİZDEKİ FEODAL BEYLER

15 BİRİM GÜRCÜSTAN

05 BİRİM İNGİLTERE

05 BİRİM FRANSA

 

21 MAYIS 1864-21 MAYIS 2012 DÖNEMİ BİLANÇOSU

Dönem bilançosunu analiz edip yorumlarsak;

Diasporada yaşayan Kuzey Kafkasyalılar anadillerini yitiriyor, kimliklerini kaybediyorlar.

Diasporada yaşayanlar seslerini duyuramıyor, yok kabul ediliyorlar.

Kuzey Kafkasya’da yaşayanlar işsizlik ile baş başa, ekonomik sıkıntıları üst düzeyde.

Kuzey Kafkasya’da adam kayırma, adam kaçırma olayları devam ediyor.

Kuzey Kafkasya’da hukuk bir türlü egemen olamıyor.

Kafkasya yine emperyal ülkelerin iştahını kabartıyor.

Gürcüstan yine emperyalizme çanak tutuyor.

Bugün Kafkasya’da eneji için çatışma hazırlıkları var.

Yarın Kafkasya’da temiz hava, temiz su, temiz toprak için çatışmalar çıkabilir.

Barış mı?

O şimdilik uzaklarda.

Ama gelmeli. Barış tek seçenek.

Bu barışı da Kafkasya’ya ancak Kafkas kardeşliği getirebilir.4495 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
GÜRCİSTAN'DA DİASPORİK HALK OLMAK - 08/07/2020
Barış, size de, bize de, Kafkasyamıza da, dünyamıza da gerekli. Homojen bir Gürcistan hayalinizden vazgeçin! Halkların kardeşliğinden korkmayın. Kafkasya size de bize de yeter.
İki benzer ülke, iki benzer halk: ABHAZYA VE ABHAZLAR; KORSİKA VE KORSİKALILAR - 14/06/2020
Abhazçada sülale (AJÜLA) çift anlamlıdır. Sülale ve halk. Ülke ve devlet söz konusu olunca HALK ortak paydamız olmalı ve ön plana çıkmalıdır…
LİBERAL EKONOMİNİN ÖNCÜSÜ ABHAZ PRENS SABAHADDİN KOZBA - 02/02/2020
Prens Sabahaddin İsviçre'de bir grup sosyolog tarafından oluşturulan ''LE PLAY'' sosyolojik ekolünü benimsemiş, bu ekolün büyük bir savunucusu olmuş, Osmanlı coğrafyasının en büyük, en ünlü sosyoloğu haline gelmişti.
2020 YILI, ÖNCE DOĞA, SONRA İNSANLIK YILI OLABİLİR Mİ? - 27/12/2019
2020 yılının önce doğayı, sonra insanlığı öne çıkaran bir yıl olması dileklerimle. Herkesin, her kesimin yeni yılını kutlar, saygı ve sevgiler sunarım.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi