• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret613476
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Abhazlar, Olaylar, Tahliller…
07/09/2014

Türkiye diasporasında yaşayan Abhazlar artık artı ve eksi düşünmek ve bazı olayları da objektif tahlil etmek zorundadır.

Sürgünden 150 yıl sonra mazlum ve mağdur Abhaz halkı ata vatanları Abhazya’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılabilmek için ilk defa İstanbul'da seçim sandığı kurabildi.

Gerekli işlemler için gerekli mercilere başvurular yapıldı. 24 Ağustos 2014 tarihinde saat 08.00-20.00 arası halkın yazılı iradesi alınacaktı. Abhazya vatandaşı olup Abhazya pasaportu olanlar iradelerini ortaya koyacaklardı.

 Barış, dostluk, kardeşlik sevgi ve empatiden nasibini alamamış, çağ dışı düşünce sahibi karanlık kişi ve kurumlar araya girdi, savcı talebi ile mahkemeden, sandık kurulan Abhaz Dernekleri Federasyonu binasında arama izni alarak seçimi sabote etmek istediler.

Seçim sandığının tehlikede olduğunu sanal medyadan duyan İstanbul'da yaşayan Kuzey Kafkasyalılar Kadıköy'e koştular ve Abhaz kardeşlerinin yanında yer aldılar.

Savcı talimatı ve mahkeme kararının alındığı gün ve saat çok dikkate değerdi, manidardı ancak bu alelacele alınan karar evrensel hukuk kurallarına uygun olmayan özellikler taşıyordu. Suç ve suç unsurlarında genelleme yapılamazdı; nitekim hukukçular araya girdi bir üst mahkemeden izin alınarak seçime tekrar geçildi. Emniyet güçlerince alınan ilk seçim sandığı da iade edildi.

***

24 Ağustos'ta Kadıköy'de büyük bir sosyal risk vardı. Bu büyük risk her an arzu edilmeyen bir duruma dönüşebilirdi. İşte bu büyük risk'i Sakarya milletvekili Sayın Engin ÖZKOÇ çok iyi bir şekilde sevk ve idare etti.

Bu büyük riskin kimseye zarar vermeden atlatılmasında Abhaz Dernekleri Federasyonu başkanı Sayın Çengiz KOÇ'un basiretli davranışının da payı bulunmaktadır.

Abhaz halkı direniyor ve bu direnişlerine geleneksel müzik ve danslarını da katarak Türkiye'deki direniş hareketlerine yeni bir boyut ekliyor ve bir ilke imza atıyordu.

Unutmayalım, Türkiye’de pozitif her harekette Kuzey Kafkas Halklarının ilklerde imzaları olmuştur. 24 Ağustos 2014 tarihinde de yeni bir ilkte imzaları oldu.

Seçime katılım yüksek oranda oldu. Tokat, Yozgat, Sinop, Kayseri, Adana, Hatay gibi uzak illerden gelen Abhazlar ve Ubıhlar yanında İstanbul ve civar illerden gelen Abhazya pasaportlular da seçime ilgi gösterdiler.

Abhaz halkı tüm olumsuzluklara rağmen emniyet mensuplarına karşı iyi bir davranış sergilediler. Nitekim emniyet mensupları meslek hayatlarında bir direniş karşısında böyle bir tavırla ilk defa karşılaştıklarını vurgulayarak memnuniyetlerini ifade ettiler.

Seçim sandığı ve seçim mahallinde polisin yaptığı aramalarda durumu en zor olanlar da Abhaz  ve Çerkes kökenli polislerdi. Onlar kendilerine verilen görevi yapıyorlar ancak görevlerini yaparken de bu antidemokratik uygulama nedeniyle üzüntüleri yüzlerinden okunuyordu.

Abhaz halkı 23 Nisan 2013’ü unutmamışken yeni bir antidemokratik durumla karşılaşmıştı.  O tarihte  10-12 yaşlarındaki Abhaz çocuklar Gürcistan’ın faşist yöneticilerinin baskısı ile siyasete bulaştırılmak istenmişti. Abhaz çocuklarını önce davet eden devletin TRT kurumu, sonra Gürcistan’ın çağdışı engellemesine karşı koyamamış, onların Abhazya bayrağı ile dünya çocukları ile beraber olmasına hayır demişti. Bu ülkede beş milyondan fazla Çerkes onlarca yıldır ödedikleri elektrik faturalarında  % 2 TRT payı ödedi ve halende ödemeye devam ediyor ama Abhaz çocukların, TRT’nin finansmanını sağlayıp organize ettiği 23 Nisan Çocuk bayramına katılmaları engellendi.

24 Ağustos 2014 tarihinden bir gün sonra AKP milletvekili Sayın Sait AÇBA başkanlığında AKP Rize milletvekili Sayın   İlyas Çakır, Tokat milletvekili yine AKP Tokat milletvekili Sayın Ergun Dağlıoğlu Abhazya Cumhuriyetine yaptıkları ziyarette seçimin uluslararası standartlarda yapıldığı ve hayırlı olsun dilekleri de yapılacak tahlillerde dikkate alınmalıdır.

Abhazya Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler teşkilatına üye altı devlet tarafından bağımsızlığı kabul edilen bir ülkedir. Abhazya Cumhuriyetinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde henüz Abhazya’yı bağımsız devlet olarak tanımayan Avrupa ve Amerika’dan yüzlerce devlet ve uluslararası kuruluş seçime gözlemci göndermiştir ancak 5 milyondan fazla Çerkes’in, 500 binden fazla Abhaz’ın yaşadığı Türkiye Cumhuriyeti’nden gözlemci gönderilmemesi de yapılacak tahlillerde dikkate alınmalıdır.

***

Yine Ağustos 2014’de Düzce ilimizde köyler arası bir voleybol turnuvasında AKP milletvekili Sayın İbrahim KORKMAZ, Abhazya bayrağına, sevgi ve empatiden uzak saygısızca bir tavır sergilemiştir.

Sayın milletvekili! Abhazya yapay bir devlet değildir. Abhazlar da tarihin hiçbir döneminde başka bir halkın toprağında savaşmamış, hep kendi ulusal topraklarını korumuştur ve onu koruyacak gücü Allah Abhaz halkına daima vermiştir. 1992-1993 Abhazya-Gürcistan savaşında da böyle olmuştur. Abhazya tarihin hiçbir devresinde Gürcistan’ın toprağı olmamıştır.

Milletvekili seçimleri öncesi Düzcedeki Kafkas Derneklerini ziyaret edip onlardan destek istediniz ama barış, dostluk, kardeşlik amaçlı bir voleybol turnuvasında Abhazya bayrağı var diye kupayı vermekten imtina ettiniz.

Sayın milletvekili! Düzce ilimiz dün de, bugün de çok dilli, çok kültürlü bir şehrimizdir. Siz sadece Düzce’de yaşayan Türklerin değil, orada yaşayan Abhaz, Çerkes, Laz, Gürcü, Kürt, Arnavut, Boşnak, Roman ve Pomakların da milletvekilisiniz, onlardan da oy aldınız.

Sevgi ve empatiden uzak bir ekilde Abhaz bayrağına yaptığınız saygısızlık muhtelif Kafkas derneklerinin Düzce’de yaptıkları ortak basın toplantısında kınandığını gördünüz.

Sayın milletvekili! Siz isteseniz de istemeseniz de bağımsız bir Abhazya Cumhuriyeti var ve bu cumhuriyetin bir bayrağı da mevcut.

Ve bu bayrak sadece Abhazya’da değil uluslararası platformlarda bütün onur ve gururu ile yer almaktadır.

Kosova bir yapay devlettir. Kosova diye bir halk yoktur. Osmanlı imparatorluğu 1389 yılında Kosova’da  sadece Sırp halkının ordusu ile savaşmıştır ve Kosova bir Sırp toprağıdır.

Abhazya doğal bir devlettir. Abhazya’da Abhaz halkı yaşar. Osmanlı imparatorluğu 1555 yılında Abhazya’ya gelince bu topraklarda Abhaz halkını görmüştür.

Türkiye’nin yapay Kosova devletinin bağımsızlığına evet deyip, binlerce yıllık devlet tecrübesi olan doğal Abhazya devletinin bağımsızlığını tanımaması da çifte standarttır.

‘’CANDAN ÖNCE ONUR GELİR’’ cümlesi Abhaz ve Kuzey Kafkas halklarının müşterek atasözüdür.

Çifte standartçılar bu atasözünü hiç unutmasın. Abhaz halkının onuru ile oynayanlar, bunun bedelini de er geç öderler. Bunu da kimse unutmasın.

Gürcistan üzerinden geçen petrol boru hatları ile doğal gaz boru hatları Abhazların onurlarından daha değerli değildir. Bunu da unutmayın ama hiç unutmayın. 1828 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TAKRİR-İ SÜKÛN KANUNU VE KEMALİSTLER - 19/09/2019
Anadolu topraklarında yaşayan anadilleri, kültürleri, halk bilimlerini (folklör), inançları kimlikleri yıllarca insan haklarına aykırı baştan sona anti-demokratik olan bu Takrir-i Sükûn kanunu ile susturdular.
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN - 09/08/2019
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE - 13/07/2019
Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.
KUZEY KAFKASYA'DA VE DİASPORA'DA “AYHABI”, “TAHMADA”, “ABIRG” SOSYAL STATÜLERİ - 02/07/2019
Ayhabı, tahmada, abıg sadece kendileri için karar alan kişiler değil, tüm toplum için karar veren saygın kişilerdir. Aldıkları tüm kararlar bağlayıcı olup, sosyal yaşantımızda uzun yıllar büyük iz bırakır.
ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇU İSE İŞTE SUÇLAR, İŞTE SUÇLULAR! - 20/05/2019
Siz bu toprakların hep iyi gün dostu oldunuz. Biz Çerkesler ve diğer kardeş halklar ise bu toprakların hep kara gün dostuyduk ve hep öyle kalmaya devam edeceğiz.
Türkiye'de Siyaset Yapmak… - 17/04/2019
Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.
Yıstanbulako ve Şiş Naniy - 06/02/2019
Yerel seçimlerde devletin tüm imkanlarını çar çur ederek kullanan siyasi parti adaylarını değil, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve halklarını seven ve dikkate alan İstanbul Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Doğan Duman'a destek verelim.
Kuzey Kafkas Halkları Türkiye Diasporasının 2018 Bilançosunun Dip Notları - 01/01/2019
Asimilasyon insanlık suçu ise bütün Kemalistler suçludur. Tanrı 2019 yılında kültürleri, anadilleri Kemalistlerin şerrinden korusun.
Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi