• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret560165
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.35745.3789
Euro6.09556.1199
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Çerkes Soykırımı ve Abhazya
07/03/2012

6 Mart 2012 Tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi-Balkan ve Karadeniz Araştırmaları Merkezi'nin organize ettiği “Türkiye'deki Kafkas Toplulukları ve Dönüşen Kafkasya”' konulu konferans rektörlük binasında yapıldı.

Konferansın panelistleri konunun uzmanı akademisyenler ve araştırmacılardı. Merkezin başkanı Doç. Dr. Mehmet HACISALİHOĞLU'nun açılış konuşması sonrası ilk oturumun başkanlığını Evren BALTA PAKER yaptı.

Bu bölümde Yıldız Teknik Üniversitesinden Dr.Setenay Nil DOĞAN, Galatasaray Üniversitesinden Gülmelek ALEV, Avukat Hulusi ÜSTÜN, Yıldız Teknik Üniversitesinden Emrah BİNİCİ ve Yine Yıldız Üniversitesinden japonyalı Kafkas dostu Keisuke WAKIZAKA sunum yaptılar.

Öğleden sonraki oturumun başkanlığını Özden Zeynep OKTAV yaptı. Bu bölümde de İstanbul Bilgi Üniversitesinden Pror. Dr. Ayhan KAYA, İstanbul Bilgi üniversitesinden Didem BAŞ BİLGE, Marmara Üniversitesinden Dr. Ergün ÖZGÜR ve Mimar, araştırmacı yazar Yalçın KARADAŞ sunumlarını yaptılar.

Güzel ve başarılı bir konferans oldu. Panelistler, Kafkasya ve Kafkasyalılar konusunda iyi bir analiz yapıp, objektif sentezlere ulaştılar.

Katılımcılar tarafından tarafından panelistlere ilginç sorular yöneltildi. Bu ilginç sorulardan biride şuydu:

- “Gürcüstan Çerkes soykırımını kabul etti, hatta soykırım anıtını Anakliya'ya dikiyor. Abhazya neden Çerkes soykırımını kabul etmiyor?” sorusuydu.

Bu soruya iki panelist cevap verdi ancak verdikleri cevap beni tatmin etmeyince soru -cevap bölümünde söz alarak cevap verdim.

Bu soruyu, bizim toplumla direkt veya endirek ilgili Türkiye merkezli veya yurtdışı merkezli internet sitelerinde çokça gördüğüm için bunu

yazıya döküp, bu soruya cevap vermeye çalışacağım.

Öncelikle Gürcüstan parlementosunun almış olduğu bu karar buram buram politika kokuyor. Gürcüstan samimi ise Çerkes soykırımı yanında Abhaz ve Osetlere bende soykırım uyguladım demeli, özür dilemeliydi.

Gürcüstan'ın almış olduğu çerkes soykırım kararı Abhazya ve Güney Osetya'yı Kuzey Kafkas Halklarından uzaklaştırmak, onları izole etmeye yöneliktir.

Gürcüstanın almış olduğu bu karar Kuzey Kafkas çoğrafyasında emperyal amaçlarla baş rol oynamak arzusundandır.

Gürcüstanın almış olduğu bu karar Rusya Federasyonu'nun Kuzey Kafkasya politikalarını zayıflatma amacına yöneliktir.

Gürcüstan'ın almış olduğu bu karar, Amerika Birleşik Devletleri mahreçlidir. Amerikanın kafkasya üzerindeki emperyal amaçlarına yöneliktir.

Peki Çerkes soykırım anıtı niye Tiflis'te, Rustavi'de, Gori'de veya Poti'de değil de ANAKLİYA'da dikiliyor?

Anakliya gerek İngur nehri ile gerek Karadeniz ile Abhazya ile sınırdaş bir kasaba. Buradan Abhazyaya'da mesaj vermek istiyor. Bak ben Çerkes soykırımını kabul ettim ama sen edemiyorsun diyor.

Bizler, Anakliyayı ve oradaki Gürcüstan gençlik kamplarını da çok iyi biliyoruz. Sabah sporunda gençlere, milliyetcilik dozunu kaçırtıp ırkçılık söylemleri ile spor yaptırdıklarını da gördük.

Ben şimdi konferansdaki katılımcıların,

“'GÜRCÜSTAN ÇERKES SOYKIRIMINI KABUL ETTİ ABHAZYA NİYE ETMİYOR?” sorusuna cevap vereyim.

Önce EL-İNSAF diyorum. Sonra bu soru Abhazya için büyük haksızlık diyorum.

Bu soruya bir soru ile karşılık vereyim.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti parlementosu, Ermeni soykırımını kabul edebilir mi?

Edemez çünkü Kıbrıs ambargo altında inim inim inliyor, tıpkı Abhazya gibi. Kıbrısın ihracaatının ve ithalatının büyük kısmı Türkiye ile. Abhazya'nın da ithalat ve ihracaatının nerdeyse tamamı Rusya Federasyonu ile. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin sınırlarını Türk silahlı kuvvetleri koruyor. Abhazya Cumhuriyetinin sınırlarını da Rusya Federasyonu silahlı kuvvetleri koruyor.

Kıbrıs'ın emekli ve devlet dairelerinde çalışan memurlarının maaşı Türkiyeden gidiyor. Hiç kendimizi kandırmıyalım Abhazya Cumhuriyetinin emekli ve memurlarının maaşı da Rusya'dan geliyor.

Kıbrıs, Türkiye üzerinden dünyaya açılabiliyor.

Abhazya ise Rusya üzerinden dünyaya açılabiliyor.

Bir başka deyişle Kıbrıs Türkiye üzerinden, Abhazya ise Rusya üzerinden nefes alabiliyor.

Böyle bir ortamda, böyle bir konjonktürde Abhazya Cumhuriyeti Parlementosu Çerkes soykırımını istese de kabul edebilirmi?

Gürcüstan Parlemontosu'nun almış olduğu “Çerkes soykırımı kararı” Çerkeslerin çıkarları için alınmış bir karar değildir. Kendileri ve büyük patronları Amerika için alınmış bir karardır. Amerikan emperyalizminin Kafkaslara buyur gel dediği süslü, püslü albenisi fazla bir davetiyedir.

Gürcüstan Çerkes soykırımını kabul etti, Abhazya Çerkes soykırımını neden kabul etmiyor?” sorusu hakkaniyet kurallarına uygun bir soru olmadığı gibi amiyane tabiri ile ''öküzün altında buzağı aramaktır”.Paylaş | | Yorum Yaz
3265 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
Anayasalar Devletlerin Aynasıdır - 02/10/2018
Anadillerimiz ile TRT Radyo-Televizyon yayını istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz. Çifte standartlar yıkılmalı, seslerimiz ve renklerimiz solmamalıdır.
Abhazya- Gürcistan Savaşı Henüz Bitmedi - 16/04/2018
Son yıllarda Gürcistan’ın el altından ihraç ettiği tarım zararlıları Abhazya'nın tarımsal faaliyetlerini sekteye uğratmakta.
TBMM'inde Abhazya İçin Kim, Ne Dedi? - 16/01/2018
Demirel ile çekilmiş hatıra fotoğrafı olup, ben Abhazım, ben Çerkesim, ben Kuzey Kafkasyalıyım diyenler, o fotoğrafları yırtın ve ateşte yakın.
Alfabe Bir Halkın Can Damarıdır - 26/10/2017
Bizce Adige kardeşlerimizin ilk problemi alfabenin grafikası değil, mevcut olan iki alfabenin (Adige Kabartay) birleştirilerek tek alfabeye dönüştürülmesidir.
Gürcistan Türk Yatırımcılardan Korkmaya Başladı - 14/07/2017
Hıristiyan misyonerlerin kol gezdiği özerk cumhuriyette, iş ve para karşılığı Müslüman gençler vaftiz edilerek dinleri değiştirilmekte, din değiştiren bu gençler de boyunlarına taktıkları haçlı kolyelerle kendilerini medeni biri olarak algılamaktadır
Acarlar da En Az Bizim Kadar Yurtseverdir - 12/06/2017
Türkiye’de yaşayan Acar kardeşlerimiz gerçek milliyetcidir. Kartveller gibi milliyetciliğin dozunu kaçırıp ırkçı ve kafatasçı çağ dışı olanlardan değildir.
…Ve Artık Gerçek Gündemimize Dönme Zamanı - 17/04/2017
Artık gerçek gündemimize dönme zamanı geldi. Barış içinde, kardeşçe ve her halk gibi bizim de biz olarak yaşama zamanımız geldi.
Geldiler ve Gittiler - 20/02/2017
Abhazya'yı sadece ve sadece silahlı kuvvetlerin gücü ile koruyamayız. Onun yanında başka şeyler de gerekli.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi