• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret560165
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.35745.3789
Euro6.09556.1199
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Nalo Zaur’un Ardından
07/07/2012

Kuzey Kafkas Halkları bir büyük insanını, bir büyük yurtseverini, bir büyük yazarını, bir büyük siyaset ve düşünce adamını daha yitirdi.

Hepimizin başı sağ osun.

Kuzey Kafkasya için atan o korkusuz yürek sustu.

NALO ZAUR; Temmuz 1928’de Kabartay Balkar Cumhuriyeti’nin Hatuev köyünde doğdu ve Temmuz 2012'de çok sevdiği halkına veda etti.

Bu büyük tahmadanın daha önce adını duymuş, kaleme aldığı eserlerini okuma ve inceleme fırsatı bulmuş, kendisini ilk defa yine böyle bir Temmuz ayında, o zor günlerde Abhazya’da görmüştüm.

18-23 Temmuz 1992’de Abhazya’da DÜNYA ABHAZ-ADİGE KÜLTÜR FESTİVALİ yapıldı. Bu festival sadece Kafkas müziğinin, Kafkas danslarının sergilendiği bir festival değil, onun çok ötesinde amacı olan bir festivaldi.

70 yıldır bir araya gelemeyen kardeş Kuzey Kafkas halklarının ilk defa bir araya geldikleri bir büyük organizasyondu. Kuzey Kafkasya’nın kardeş cumhuriyetlerinden gelenler, diasporadan gelenler, yılların biriktirdiği özlemlerini Abhazya’da gideriyorlar, kardeşlerin kardeşi için var olduklarını vurguluyorlardı.

Abhazya Parlamentosu çalışmalarına Gürcü kökenli milletvekilleri katılmıyor ancak Abhaz, Rus, Ermeni kökenli milletvekilleri çoğunluk sağlayarak çalışmalara devam ediyordu.

Türkiye’den Abhazlar’ın yoğun olarak yaşadığı şehirlerden seçilen delegeler gece geç saatlere kadar Kuzey Kafkasya’dan gelen delegelerle bilgi alışverişinde bulunuyorlardı. Abhazya Parlamentosu’ndaki Abhaz, Rus, Ermeni milletvekilleri ile bire bir görüşmeler yaptık. Gürcü milletvekilleri ile görüşme talebimiz reddedildi. İki gün sonra ise Megrel kökenli iki milletvekili gece kimse görmeden bizimle görüşebileceklerini belirttiler. Saat 23.00 sularında bu iki Megrel milletvekili bizimle görüştüler ve endişelerini belirttiler. Endişeleri de bizim endişelerimizle aynıydı.

Tiflis yönetimi şu veya bu gerekçe ile Abhazyaya saldıracaktı ve savaş başlayacaktı. Bunu Abhazya’da yaşayanlar da, diasporada yaşayanlar da, kardeş Kuzey Kafkasya’da yaşayanlar da tahmin ediyordu.

Festivalin gerçek amacı işte buradaydı: Bu festival dolayısıyla Gürcüstan yönetimine bir mesaj vermek… Kuzey Kafkasya’nın da, Abhazya’da yaşayan yüz bin Abhaz’ın yanında yer alacağını; keza bugün kırk farklı ülkede yaşayan diasporanın da Abhaz kardeşlerinin yanında olacaklarını vurgulamaktı.

Ancak Gürcüstan yönetimi bu mesajı iyi okuyamadı, iyi anlayamadı, belki de blöf yapılıyor zannetti.

Halka açık toplantıda korkusuz yürek, Kafkas sevdalısı NALO ZAUR şöyle konuşmuştu:

 

-          “Abhazlar, biz Adige ve Kabardeylerin kardeşleridir. Kardeş kardeşi için vardır.”

Konuşma sonunda büyük bir çoşku ve bitmeyen bir alkış tufanı vardı.

Büyük Abhaz yazarı, büyük düşünür ve siyasetçi Bagrat Şunkuba meslekdaşı Kabardey Nalo Zaur'a teşekkürlerini sundu ve halka dönerek şöyle hitap etti:

 

 

-          “Bugün Abhazyada doğan her çocuğa Zaur adı verilsin!”

Bagrat Şınkuba sözü diasporaya verince, delege arkadaşlarımızla daha önce yaptığımız görüşmelerde kararlaştırdığımız gibi bir konuşma yaptım. Türkiye’den seçilen delegasyonun teveccühü ile beni delegasyon başkanı seçmişlerdi. Şöyle bir konuşma yaparak Gürcüstan yönetimine ve Abhazya’da yaşayan kardeşlerimize bir mesaj vermek istedim:

 

-          “Biz kendimizi muhacır olarak görmüyoruz. Biz Abhazya’da yaşayan tüm Abhazlar gibi Abhaz’ız. Öteden beri kalblerimizde ve kafamızda olan sizin yanı başınızda olmaktı. Biz bugün burada bunu gördük. Hepinizi kucaklıyorum. Bu toprakları öpüyorum. Biz hiçbir halkın toprağını istemiyoruz ancak kendi toprağımızı da kimseye vermeyiz.”

Evet; Allah’ın yardımı, Kuzey Kafkasyalı kardeşlerimizin desteği ve anavatan aşkı hiç bitmeyen diaspora insanlarımızla topraklarımızı vermedik, topraklarımızı da, onurumuzu da koruduk.

Nalo Zaur'un yaşantısında Tsağua Nuri'nin şu sözleri ona hep örnek olmuştur: ''Tarihi olan milletler küçük olsada yaşıyor, tarihi olmayan milletler büyük olsa da yok oluyorlar.''

Nalo Zaur, anadil konusunda hiç taviz vermezdi. Onun şu sözleri Türkiye’de şu an gündemde olan anadil eğitimi konusunda diaspora insanımıza örnek olmalı:

 

''Adige dili olmadığı zaman, Adige de olmayacaktır. Anadili öğrenmek bir saygınlık meselesi yapılmalı, propagandası çok iyi yapılmalı, bu konu üzerine kafa yormalı, var olan faaliyetler desteklenerek çok ciddi çalışmalar yürütülmelidir. Geçmiş yıllarda başka milletler bizim elbisemizi, habzemizi, namus anlayışımızı örnek alıyorlardı. Şimdi neyimiz eksik?''

Kafkasya için atan o korkusuz kalp sustu ama geride gelecek nesillere Kafkas halkı için kaynak olacak, önder olacak yüzlerce eser bırakarak.

NALO ZAUR, büyük tahmada!

Seni unutmayacağız.

Her zaman kalbimizde olacaksın.

Hatıran önünde saygı ile eğiliyoruz.

Öbür dünyan da bu dünyan gibi aydınlık olsun.Paylaş | | Yorum Yaz
3597 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
Anayasalar Devletlerin Aynasıdır - 02/10/2018
Anadillerimiz ile TRT Radyo-Televizyon yayını istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz. Çifte standartlar yıkılmalı, seslerimiz ve renklerimiz solmamalıdır.
Abhazya- Gürcistan Savaşı Henüz Bitmedi - 16/04/2018
Son yıllarda Gürcistan’ın el altından ihraç ettiği tarım zararlıları Abhazya'nın tarımsal faaliyetlerini sekteye uğratmakta.
TBMM'inde Abhazya İçin Kim, Ne Dedi? - 16/01/2018
Demirel ile çekilmiş hatıra fotoğrafı olup, ben Abhazım, ben Çerkesim, ben Kuzey Kafkasyalıyım diyenler, o fotoğrafları yırtın ve ateşte yakın.
Alfabe Bir Halkın Can Damarıdır - 26/10/2017
Bizce Adige kardeşlerimizin ilk problemi alfabenin grafikası değil, mevcut olan iki alfabenin (Adige Kabartay) birleştirilerek tek alfabeye dönüştürülmesidir.
Gürcistan Türk Yatırımcılardan Korkmaya Başladı - 14/07/2017
Hıristiyan misyonerlerin kol gezdiği özerk cumhuriyette, iş ve para karşılığı Müslüman gençler vaftiz edilerek dinleri değiştirilmekte, din değiştiren bu gençler de boyunlarına taktıkları haçlı kolyelerle kendilerini medeni biri olarak algılamaktadır
Acarlar da En Az Bizim Kadar Yurtseverdir - 12/06/2017
Türkiye’de yaşayan Acar kardeşlerimiz gerçek milliyetcidir. Kartveller gibi milliyetciliğin dozunu kaçırıp ırkçı ve kafatasçı çağ dışı olanlardan değildir.
…Ve Artık Gerçek Gündemimize Dönme Zamanı - 17/04/2017
Artık gerçek gündemimize dönme zamanı geldi. Barış içinde, kardeşçe ve her halk gibi bizim de biz olarak yaşama zamanımız geldi.
Geldiler ve Gittiler - 20/02/2017
Abhazya'yı sadece ve sadece silahlı kuvvetlerin gücü ile koruyamayız. Onun yanında başka şeyler de gerekli.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi