• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret613470
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Gürcüstan’da Seçimlerin Ardından
01/11/2012

Gürcüstan’da Ekim 2012 başlarında parlamento seçimleri yapıldı. “Rusya ile düşmanlık Gürcüstan’a birşey kazandırmaz” mesajı ile yola çıkan Gürcüstan’ın en zenginlerinden Bizina İvanişvili liderliğindeki “Gürcüstan Rüyası” bloğu seçimi açık farkla kazanarak Başkan Saakaşvili’nin partisinin önünde yer aldı. Saakaşvili mağlubiyeti kabul etti. Bizina İvanişvili, Saakaşvili’yi başkanlıktan istifa etmeye çağırdı ancak Saakaşvili bunu duymazdan geldi. Ancak Gürcüstan’da artık yeni bir dönem var. Her ne kadar Ekim 2013'e kadar Saakaşvili başkan olarak kalacaksa da, yaptırım gücü oldukça zayıf bir Saakaşvili profili olacak Gürcüstan’da.

Saakaşvili, Gürcüstan halklarına hep hayal pompaladı. Dünyanın Pekin Olimpiyat Oyunları’na odaklanmasını fırsat bilip Ağustos 2008'de Güney Osetya’ya saldırıp hezimete uğrayınca yeni bir gerçekle karşı karşıya kaldı Gürcüstan.

Batı ülkeleri ve ABD Sakaşvili’ye yaptığı desteği azalttı. Dünyada gayri safi milli hasılaya göre silaha en büyük yatırım yapan Gürcüstan’ın Silahlı Kuvvetleri beş gün içinde pes etmek durumunda kaldı. Esasen var olan ama hamasi söylemlerle kamuflajı yapılan işsizlik, aşsızlık, gelir dağılımındaki adaletsizlik, yolsuzlar bütün gerçekliği ile ortaya çıktı. Gül devrimi halkın yüzünü güldüremediği gibi acı kaderi ile başbaşa bıraktı. İşsizlik, aşsızlık, yolsuzluk, adaletsizlik aldı başını gitti.

Halk silaha yapılan yatırımların boşa çıktığını, kendi kaderlerinin daha da kötüleştiğini görünce mitingler ve yürüyüşlerle tepkilerini dile getirmeye başladılar.

Saakaşvili ise buna karşı halkın işsizlik ve aşsızlığını unutturmak için dünyada büyük şöhret sahibi Amerika’dan, Avrupa’dan şarkıcılar, orkestralar getirip, onlara büyük paralar verip ücretsiz halka açık konserler yapmaya başladı. Ama ücretsiz konserler halkın karnını doyurmadığı gibi açlıklarını da unutturamadı.

Bizina İvanişvili başkanlığındaki yeni siyasi yapı eski başkent Kutais’de yapılan yeni parlamento binasında kabine üyesi bakanları tespit etti. Görev dağılımını gerçekleştirdi.

Bizina İvanişvili’nin Fransız vatandaşlığı nedeni ile iptal edilen Gürcüstan vatandaşlığı iade edildi. İvanaşvili’nin ticari hayattaki başarısı siyasi hayatta da aynı şekilde devam ederse aylık yüz dolar civarındaki emekli maaşı alan binlerce kişi ile aylık ortalama yüzelli dolar maaş alan binlerce çalışan biraz nefes almış olur.

Abhazya ve Güney Osetya için mühim olan Cenevre’deki görüşmelere de  İvanişvili’nin yeni ekibi katıldı. Beklendiği gibi bu kısa sürede yeni bir yaklaşım ve teklif getiremediler. Bu tutum elbette gayet doğaldı ve taraflarca da doğal karşılandı.

Saakaşvili’nin pompaladığı hayallerinin biri de Abhazya ve Güney Osetya’yı zorla Gürcüstan’a yeniden bağlamaktı. Stalin’in Gürcüstan’a zorla bağladığı Abhazya ve Güney Osetya kendi toprakları değildi ve onlar da doğal mecralarına döndü. Sakaşvili’nin Güney Osetya’da savaşı başlatması ardından Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıkları Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi, veto hakkına haiz Rusya Federasyonu tarafından tanındı ve ardından bunu Pasifik ve Güney Amerika’dan diğer ülkeler takip etti.

Saakaşvili’nin, devlet ve özel Gürcüstan televiyon kanalları ile yaptığı gemi, uçak, otobüs, tren, otomobil, motorsiklet ve bisiklet ile Abhazya’ya gitme propagandaları sona erdi ve Rusya, Gürcüstan seçimleri sonrası tavrını açık ve net bir şekilde ortaya koydu: “Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığı tartışılamaz.”

İvanişvili ile birlikte Rusya Federasyonu’na yönelik karalama propagandaları Gürcüstan televizyonlarında azaldı. Rusya Federasyonu’na yönelik kuzey kafkas coğrafyasındaki Rus politikasını hedef alan Tiflis’ten Rusça yayın yapan PIK televizyon kanalı da yayınını kesti, ekranı karardı.

Rusya Federasyonu da yeni parlemento seçimleri sonrası Gürcüstan’dan beklentilerini, soyut söylemler değil, somut çalışmalar ile olması gerektiğini vurguladı.

İvanişvili’nin Rusya Federasyonu ile diyaloğu, Gürcüstan Parlamentosu’nun kabul ettiği Çerkes Soykırımı kararına da yeni bir boyut kazandırabilir mi? Abhazyanın burnunun dibine Anaklia’da dikilen Çerkes soykırımı anıtı, tarihi gerçeklerle hareket edilerek, “Biz de Abhaz, Oset, Grek, Hemşinli, Megrel/Laz, Avar, Ahıska Türk halkına soykırım yaptık, bu halklardan özür diliyoruz” diyerek Anaklia’da dikilen anıtın sembol halkları arttırılabilinir mi? Bunu elbet zaman gösterecek.

Gürcüstan gerçekleri kabul edip Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını onaylayıp, onlara gerçek bir komşu, gerçek bir kardeş gibi davranması halinde, silaha giden paralar iş ve ekmek olarak Gürcü halkına geri döner.

Gürcüstan’ın tarımsal ürünlerinin Rusya Federasyonu pazarlarında tekrar yer alması için Saakaşvili’nin izlediği Rusya karşıtı politikanın değişmesi gerektiğini ticari hayatta çok başarılı olan İvanişvili gayet iyi bilmekte.

2014 yılında Soçi’de yapılacak kış olimpiyatlarına da karşı olan Saakaşvili politikası da artık sona ereceğe benziyor. Gürcüstanlı sporcuların Soçi kış olimpiyatlarında yerlerini alacağı beklenmekte.

İvanaşvili başarılı olmak zorunda, çünkü Gürcüstan halkı çok zor bir dönemden geçiyor. Saakaşvili’nin düşman olarak lanse ettiği Rusya düşmanlığı artık sona ermeli. Sona ermeli, çünkü şu an Gürcüstan vatandaşı yüzbinlerce kişi Gürcüstan’da iş bulamadıklarından Rusya Federasyonu’na gidip oralarda çalışmakta.

İyi eğitim almış, mesleki formasyonları olan binlerce Gürcüstan vatandaşı Türkiye’ye gelip meslekleri ile alakasız iş yerlerinde asgari ücretin altında, sosyal güvenlikten mahrum, çok zor şartlar altında çalışmakta.

Kafkas coğrafyasının tek bir şeye ihtiyacı var, o da barıştır. Barışla beraber iş de, aş da,ticaret de, kardeşlik de geleceğini herkes anlamalı.2486 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TAKRİR-İ SÜKÛN KANUNU VE KEMALİSTLER - 19/09/2019
Anadolu topraklarında yaşayan anadilleri, kültürleri, halk bilimlerini (folklör), inançları kimlikleri yıllarca insan haklarına aykırı baştan sona anti-demokratik olan bu Takrir-i Sükûn kanunu ile susturdular.
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN - 09/08/2019
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE - 13/07/2019
Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.
KUZEY KAFKASYA'DA VE DİASPORA'DA “AYHABI”, “TAHMADA”, “ABIRG” SOSYAL STATÜLERİ - 02/07/2019
Ayhabı, tahmada, abıg sadece kendileri için karar alan kişiler değil, tüm toplum için karar veren saygın kişilerdir. Aldıkları tüm kararlar bağlayıcı olup, sosyal yaşantımızda uzun yıllar büyük iz bırakır.
ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇU İSE İŞTE SUÇLAR, İŞTE SUÇLULAR! - 20/05/2019
Siz bu toprakların hep iyi gün dostu oldunuz. Biz Çerkesler ve diğer kardeş halklar ise bu toprakların hep kara gün dostuyduk ve hep öyle kalmaya devam edeceğiz.
Türkiye'de Siyaset Yapmak… - 17/04/2019
Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.
Yıstanbulako ve Şiş Naniy - 06/02/2019
Yerel seçimlerde devletin tüm imkanlarını çar çur ederek kullanan siyasi parti adaylarını değil, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve halklarını seven ve dikkate alan İstanbul Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Doğan Duman'a destek verelim.
Kuzey Kafkas Halkları Türkiye Diasporasının 2018 Bilançosunun Dip Notları - 01/01/2019
Asimilasyon insanlık suçu ise bütün Kemalistler suçludur. Tanrı 2019 yılında kültürleri, anadilleri Kemalistlerin şerrinden korusun.
Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi