• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret781086
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.45089.4887
Euro10.973511.0175
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Empati Olmadan Barış Olabilir mi?
09/12/2013

Yüzlerce kişinin imzaladığı ''ÇOĞULCU DEMORASİ HAREKETİ'' manifestosu yayınlanınca ülkemizde adeta bir fırtına koptu; hele bu hareketin 2014 Eylül ayından itibaren partileşmesi gündeme gelince fırtına boraya dönüştü…

Doğu Karadeniz bölgesinin otohton halkı laz kardeşlerimiz ''LAZ ENSTİTÜSÜ'nü kurup faaliyete geçirince de bu bora tayfuna dönüştü.

''Çoğulcu Demokrasi Hareketi'' manifestosunu sadece Çerkesler değil, Anadolu topraklarında anadillerini, kültürlerini kaybetme tehlikesi içinde olan diğer kardeş halklardan insanlar da imzaladı.

Çoğulcu Demokrasi Hareketi, bu ülke vatandaşı Türk, Kürt, Çerkes, Laz, Pomak, Arnavut, Boşnak, Arap, Ermeni, Rum, Yahudi, Çingene gruplarının (rom, dom, lom, poşa, mutrip, abdal, kıpti) bir hareketi olarak ortaya çıktı.

Bir kısım Türkçü gruplardan, bir kısım Kemalist gruplardan sosyal medyada hemen ağza alınmayacak hakaretler yağmaya başladı. Bütün bu grupların renklerini zaten biliyorduk. Bu hareketin ortaya çıkması ile hala kafatasçı, ırkçı zihniyetin değişmediğini gördük.

Çerkes Ethem'i hain ilan edip, bu ülkede bütün Çerkesleri hain gören kişilerin var olduğunu maalesef tekrar gördük.

Çerkes Ethem bir hain değildi ama bu ülkenin sahte kahramanları onu hain ilan ettiler.

Sahte kahramanlar foyalarının ortaya çıkmasından korkarak daha sonra Çerkes Ethem'i affetmek istediler ama bu onurlu insan ''Ben affedilmek değil, yargılanmak istiyorum'' deyince, birileri onu yargılayarak gerçeklerin ortaya çıkmasından korkarak buna yanaşmadı; çünkü onlar sadece af edilmekle meselenin kapanacağını zannetmişlerdi. Bu sahte kahramanlar bu ülkenin sisli tarihinden beslenen kişilerdi.

Bu kişiler, gerçeklerin ortaya çıkmaması için yıllarca devlet arşivlerini kapalı tuttular ve hala da tutmaya devam ediyorlar.

Dünyanın her ülkesinde suç kişiseldir ama ne hikmetse Türkiye'ye gelince ve söz konusu Çerkesler olunca kişisel olmaktan çıkıp toplumsallaşıyor.

Çoğulcu Demokrasi Hareketi'nin manifestosu nedeni ile tekrar hain damgası yemeğe başladık.

Bizi ihanetle suçluyanlar!

Gazi Mustafa Kemal'e Bandırma vapurunu tahsis eden Bahriye Nazırı Rauf Orbay'dı ve o Abhaz asıllı biriydi. Bunu biliyor musunuz?

Bandırma vapurunda Mustafa Kemal Paşanın yaveri olarak bulunan Muzaffer Kılıç da Abhaz asıllı biriydi ve bu yaverlik Gazi Mustafa Kemal Cumhurbaşkanı olduğu zaman da devam etti. Bunu da biliyor musunuz?

Siz bir paşa olsanız veya Cumhurbaşkanı olsanız güvenmediğiniz birisini yaver yapar mısınız?

Gazi Mustafa Kemal Amasya'da Çerkesler tarafından korunmuş ve bir Çerkes evinde misafir kalmıştır.

Siz güvenmediğiniz birileri tarafından korunmak ister misiniz? Güvenmediğiniz birisinin evinde misafir olarak kalır mısınız?

Amasya Genelgesi’nin altında imzaları olanlara bakar mısınız? Bu imza sahiplerinin büyük çoğunluğu Kuzey Kafkasya kökenliler değil mi?

Biz; dün de, bugün de, yarın da güvenilen bir halkız.

Tarihi para ile satın alınmış tarihçilerin yazdığı düzmece tarih kitaplarından öğrenenler şimdi bizi ihanetle suçluyor.

Biz tarihin hiç bir döneminde, yaşadığımız hiç bir ülkede hainlik yapmadık, istesek de yapamayız.

Ancak, bizim de önce bir insan olarak, sonra bu ülkenin vatandaşı olarak bir takım haklarımızın olduğu dikkate alınmalı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kosova Irak, Suriye, Hollanda ve Almanya’da yaşayan Türkler için ne istiyorsa, biz de vatandaşı  ve kurucusu olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nden aynı şeyleri istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz.

Herkesi, her kesimi empatiye çağırıyoruz. Empati olmadan bu ülkede toplumsal barış nasıl olur?

Biz bugüne kadar bekledik, varlığımızı dikkate alan olmadı.

Yok kabul edildik.

Bizler bugüne kadar özellikle siyasetin dışında kalmayı tercih ettik, çünkü yaşadığımız bu ülkede her on yılda bir askeri darbe yapılıp, her on yılda bir ''vatan hainleri' ilan edildi.

Bizler Çerkes Ethem nedeni ile zaten hain ilan edilmiştik, yıllarca bu hain damgasını üzerimizden atamadık.  Yeni damgalar yememek içindir ki siyasetten uzak durduk.

Ama artık yeni bir dünya olduğuna göre, yeni bir Türkiye olmalı. Bu yeni Türkiye'de bu ülkede yaşayan her dil, her kültür, her renk kucaklaşmalı, birlikte hareket etmelidir.

Biz de bu ülkenin vatandaşıyız. Seçme hakkımız da, seçilme hakkımız da olduğuna göre, parti kurma hakkımız da var.

Bu ülkede hangi parti iktidara gelirse gelsin, Kemalistler hep iktidardı ama gelecekte bu böyle olmayacak. Kemalistler artık yavaş yavaş muhalefete alışmalı.

Bugün yeni bir Türkiye var.

Bu yeni Türkiye'de BEN, SEN, O yok; BİZ, SİZ, ONLAR var.  

Halkların kardeşliği var.2970 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
GÜRCİSTAN'DA DİASPORİK HALK OLMAK - 08/07/2020
Barış, size de, bize de, Kafkasyamıza da, dünyamıza da gerekli. Homojen bir Gürcistan hayalinizden vazgeçin! Halkların kardeşliğinden korkmayın. Kafkasya size de bize de yeter.
İki benzer ülke, iki benzer halk: ABHAZYA VE ABHAZLAR; KORSİKA VE KORSİKALILAR - 14/06/2020
Abhazçada sülale (AJÜLA) çift anlamlıdır. Sülale ve halk. Ülke ve devlet söz konusu olunca HALK ortak paydamız olmalı ve ön plana çıkmalıdır…
LİBERAL EKONOMİNİN ÖNCÜSÜ ABHAZ PRENS SABAHADDİN KOZBA - 02/02/2020
Prens Sabahaddin İsviçre'de bir grup sosyolog tarafından oluşturulan ''LE PLAY'' sosyolojik ekolünü benimsemiş, bu ekolün büyük bir savunucusu olmuş, Osmanlı coğrafyasının en büyük, en ünlü sosyoloğu haline gelmişti.
2020 YILI, ÖNCE DOĞA, SONRA İNSANLIK YILI OLABİLİR Mİ? - 27/12/2019
2020 yılının önce doğayı, sonra insanlığı öne çıkaran bir yıl olması dileklerimle. Herkesin, her kesimin yeni yılını kutlar, saygı ve sevgiler sunarım.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi