• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret560165
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.35745.3789
Euro6.09556.1199
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Empati Olmadan Barış Olabilir mi?
09/12/2013

Yüzlerce kişinin imzaladığı ''ÇOĞULCU DEMORASİ HAREKETİ'' manifestosu yayınlanınca ülkemizde adeta bir fırtına koptu; hele bu hareketin 2014 Eylül ayından itibaren partileşmesi gündeme gelince fırtına boraya dönüştü…

Doğu Karadeniz bölgesinin otohton halkı laz kardeşlerimiz ''LAZ ENSTİTÜSÜ'nü kurup faaliyete geçirince de bu bora tayfuna dönüştü.

''Çoğulcu Demokrasi Hareketi'' manifestosunu sadece Çerkesler değil, Anadolu topraklarında anadillerini, kültürlerini kaybetme tehlikesi içinde olan diğer kardeş halklardan insanlar da imzaladı.

Çoğulcu Demokrasi Hareketi, bu ülke vatandaşı Türk, Kürt, Çerkes, Laz, Pomak, Arnavut, Boşnak, Arap, Ermeni, Rum, Yahudi, Çingene gruplarının (rom, dom, lom, poşa, mutrip, abdal, kıpti) bir hareketi olarak ortaya çıktı.

Bir kısım Türkçü gruplardan, bir kısım Kemalist gruplardan sosyal medyada hemen ağza alınmayacak hakaretler yağmaya başladı. Bütün bu grupların renklerini zaten biliyorduk. Bu hareketin ortaya çıkması ile hala kafatasçı, ırkçı zihniyetin değişmediğini gördük.

Çerkes Ethem'i hain ilan edip, bu ülkede bütün Çerkesleri hain gören kişilerin var olduğunu maalesef tekrar gördük.

Çerkes Ethem bir hain değildi ama bu ülkenin sahte kahramanları onu hain ilan ettiler.

Sahte kahramanlar foyalarının ortaya çıkmasından korkarak daha sonra Çerkes Ethem'i affetmek istediler ama bu onurlu insan ''Ben affedilmek değil, yargılanmak istiyorum'' deyince, birileri onu yargılayarak gerçeklerin ortaya çıkmasından korkarak buna yanaşmadı; çünkü onlar sadece af edilmekle meselenin kapanacağını zannetmişlerdi. Bu sahte kahramanlar bu ülkenin sisli tarihinden beslenen kişilerdi.

Bu kişiler, gerçeklerin ortaya çıkmaması için yıllarca devlet arşivlerini kapalı tuttular ve hala da tutmaya devam ediyorlar.

Dünyanın her ülkesinde suç kişiseldir ama ne hikmetse Türkiye'ye gelince ve söz konusu Çerkesler olunca kişisel olmaktan çıkıp toplumsallaşıyor.

Çoğulcu Demokrasi Hareketi'nin manifestosu nedeni ile tekrar hain damgası yemeğe başladık.

Bizi ihanetle suçluyanlar!

Gazi Mustafa Kemal'e Bandırma vapurunu tahsis eden Bahriye Nazırı Rauf Orbay'dı ve o Abhaz asıllı biriydi. Bunu biliyor musunuz?

Bandırma vapurunda Mustafa Kemal Paşanın yaveri olarak bulunan Muzaffer Kılıç da Abhaz asıllı biriydi ve bu yaverlik Gazi Mustafa Kemal Cumhurbaşkanı olduğu zaman da devam etti. Bunu da biliyor musunuz?

Siz bir paşa olsanız veya Cumhurbaşkanı olsanız güvenmediğiniz birisini yaver yapar mısınız?

Gazi Mustafa Kemal Amasya'da Çerkesler tarafından korunmuş ve bir Çerkes evinde misafir kalmıştır.

Siz güvenmediğiniz birileri tarafından korunmak ister misiniz? Güvenmediğiniz birisinin evinde misafir olarak kalır mısınız?

Amasya Genelgesi’nin altında imzaları olanlara bakar mısınız? Bu imza sahiplerinin büyük çoğunluğu Kuzey Kafkasya kökenliler değil mi?

Biz; dün de, bugün de, yarın da güvenilen bir halkız.

Tarihi para ile satın alınmış tarihçilerin yazdığı düzmece tarih kitaplarından öğrenenler şimdi bizi ihanetle suçluyor.

Biz tarihin hiç bir döneminde, yaşadığımız hiç bir ülkede hainlik yapmadık, istesek de yapamayız.

Ancak, bizim de önce bir insan olarak, sonra bu ülkenin vatandaşı olarak bir takım haklarımızın olduğu dikkate alınmalı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kosova Irak, Suriye, Hollanda ve Almanya’da yaşayan Türkler için ne istiyorsa, biz de vatandaşı  ve kurucusu olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nden aynı şeyleri istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz.

Herkesi, her kesimi empatiye çağırıyoruz. Empati olmadan bu ülkede toplumsal barış nasıl olur?

Biz bugüne kadar bekledik, varlığımızı dikkate alan olmadı.

Yok kabul edildik.

Bizler bugüne kadar özellikle siyasetin dışında kalmayı tercih ettik, çünkü yaşadığımız bu ülkede her on yılda bir askeri darbe yapılıp, her on yılda bir ''vatan hainleri' ilan edildi.

Bizler Çerkes Ethem nedeni ile zaten hain ilan edilmiştik, yıllarca bu hain damgasını üzerimizden atamadık.  Yeni damgalar yememek içindir ki siyasetten uzak durduk.

Ama artık yeni bir dünya olduğuna göre, yeni bir Türkiye olmalı. Bu yeni Türkiye'de bu ülkede yaşayan her dil, her kültür, her renk kucaklaşmalı, birlikte hareket etmelidir.

Biz de bu ülkenin vatandaşıyız. Seçme hakkımız da, seçilme hakkımız da olduğuna göre, parti kurma hakkımız da var.

Bu ülkede hangi parti iktidara gelirse gelsin, Kemalistler hep iktidardı ama gelecekte bu böyle olmayacak. Kemalistler artık yavaş yavaş muhalefete alışmalı.

Bugün yeni bir Türkiye var.

Bu yeni Türkiye'de BEN, SEN, O yok; BİZ, SİZ, ONLAR var.  

Halkların kardeşliği var.Paylaş | | Yorum Yaz
2618 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
Anayasalar Devletlerin Aynasıdır - 02/10/2018
Anadillerimiz ile TRT Radyo-Televizyon yayını istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz. Çifte standartlar yıkılmalı, seslerimiz ve renklerimiz solmamalıdır.
Abhazya- Gürcistan Savaşı Henüz Bitmedi - 16/04/2018
Son yıllarda Gürcistan’ın el altından ihraç ettiği tarım zararlıları Abhazya'nın tarımsal faaliyetlerini sekteye uğratmakta.
TBMM'inde Abhazya İçin Kim, Ne Dedi? - 16/01/2018
Demirel ile çekilmiş hatıra fotoğrafı olup, ben Abhazım, ben Çerkesim, ben Kuzey Kafkasyalıyım diyenler, o fotoğrafları yırtın ve ateşte yakın.
Alfabe Bir Halkın Can Damarıdır - 26/10/2017
Bizce Adige kardeşlerimizin ilk problemi alfabenin grafikası değil, mevcut olan iki alfabenin (Adige Kabartay) birleştirilerek tek alfabeye dönüştürülmesidir.
Gürcistan Türk Yatırımcılardan Korkmaya Başladı - 14/07/2017
Hıristiyan misyonerlerin kol gezdiği özerk cumhuriyette, iş ve para karşılığı Müslüman gençler vaftiz edilerek dinleri değiştirilmekte, din değiştiren bu gençler de boyunlarına taktıkları haçlı kolyelerle kendilerini medeni biri olarak algılamaktadır
Acarlar da En Az Bizim Kadar Yurtseverdir - 12/06/2017
Türkiye’de yaşayan Acar kardeşlerimiz gerçek milliyetcidir. Kartveller gibi milliyetciliğin dozunu kaçırıp ırkçı ve kafatasçı çağ dışı olanlardan değildir.
…Ve Artık Gerçek Gündemimize Dönme Zamanı - 17/04/2017
Artık gerçek gündemimize dönme zamanı geldi. Barış içinde, kardeşçe ve her halk gibi bizim de biz olarak yaşama zamanımız geldi.
Geldiler ve Gittiler - 20/02/2017
Abhazya'yı sadece ve sadece silahlı kuvvetlerin gücü ile koruyamayız. Onun yanında başka şeyler de gerekli.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi