• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam160
Toplam Ziyaret658404
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.73286.7597
Euro7.32017.3495
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Empati Olmadan Barış Olabilir mi?
09/12/2013

Yüzlerce kişinin imzaladığı ''ÇOĞULCU DEMORASİ HAREKETİ'' manifestosu yayınlanınca ülkemizde adeta bir fırtına koptu; hele bu hareketin 2014 Eylül ayından itibaren partileşmesi gündeme gelince fırtına boraya dönüştü…

Doğu Karadeniz bölgesinin otohton halkı laz kardeşlerimiz ''LAZ ENSTİTÜSÜ'nü kurup faaliyete geçirince de bu bora tayfuna dönüştü.

''Çoğulcu Demokrasi Hareketi'' manifestosunu sadece Çerkesler değil, Anadolu topraklarında anadillerini, kültürlerini kaybetme tehlikesi içinde olan diğer kardeş halklardan insanlar da imzaladı.

Çoğulcu Demokrasi Hareketi, bu ülke vatandaşı Türk, Kürt, Çerkes, Laz, Pomak, Arnavut, Boşnak, Arap, Ermeni, Rum, Yahudi, Çingene gruplarının (rom, dom, lom, poşa, mutrip, abdal, kıpti) bir hareketi olarak ortaya çıktı.

Bir kısım Türkçü gruplardan, bir kısım Kemalist gruplardan sosyal medyada hemen ağza alınmayacak hakaretler yağmaya başladı. Bütün bu grupların renklerini zaten biliyorduk. Bu hareketin ortaya çıkması ile hala kafatasçı, ırkçı zihniyetin değişmediğini gördük.

Çerkes Ethem'i hain ilan edip, bu ülkede bütün Çerkesleri hain gören kişilerin var olduğunu maalesef tekrar gördük.

Çerkes Ethem bir hain değildi ama bu ülkenin sahte kahramanları onu hain ilan ettiler.

Sahte kahramanlar foyalarının ortaya çıkmasından korkarak daha sonra Çerkes Ethem'i affetmek istediler ama bu onurlu insan ''Ben affedilmek değil, yargılanmak istiyorum'' deyince, birileri onu yargılayarak gerçeklerin ortaya çıkmasından korkarak buna yanaşmadı; çünkü onlar sadece af edilmekle meselenin kapanacağını zannetmişlerdi. Bu sahte kahramanlar bu ülkenin sisli tarihinden beslenen kişilerdi.

Bu kişiler, gerçeklerin ortaya çıkmaması için yıllarca devlet arşivlerini kapalı tuttular ve hala da tutmaya devam ediyorlar.

Dünyanın her ülkesinde suç kişiseldir ama ne hikmetse Türkiye'ye gelince ve söz konusu Çerkesler olunca kişisel olmaktan çıkıp toplumsallaşıyor.

Çoğulcu Demokrasi Hareketi'nin manifestosu nedeni ile tekrar hain damgası yemeğe başladık.

Bizi ihanetle suçluyanlar!

Gazi Mustafa Kemal'e Bandırma vapurunu tahsis eden Bahriye Nazırı Rauf Orbay'dı ve o Abhaz asıllı biriydi. Bunu biliyor musunuz?

Bandırma vapurunda Mustafa Kemal Paşanın yaveri olarak bulunan Muzaffer Kılıç da Abhaz asıllı biriydi ve bu yaverlik Gazi Mustafa Kemal Cumhurbaşkanı olduğu zaman da devam etti. Bunu da biliyor musunuz?

Siz bir paşa olsanız veya Cumhurbaşkanı olsanız güvenmediğiniz birisini yaver yapar mısınız?

Gazi Mustafa Kemal Amasya'da Çerkesler tarafından korunmuş ve bir Çerkes evinde misafir kalmıştır.

Siz güvenmediğiniz birileri tarafından korunmak ister misiniz? Güvenmediğiniz birisinin evinde misafir olarak kalır mısınız?

Amasya Genelgesi’nin altında imzaları olanlara bakar mısınız? Bu imza sahiplerinin büyük çoğunluğu Kuzey Kafkasya kökenliler değil mi?

Biz; dün de, bugün de, yarın da güvenilen bir halkız.

Tarihi para ile satın alınmış tarihçilerin yazdığı düzmece tarih kitaplarından öğrenenler şimdi bizi ihanetle suçluyor.

Biz tarihin hiç bir döneminde, yaşadığımız hiç bir ülkede hainlik yapmadık, istesek de yapamayız.

Ancak, bizim de önce bir insan olarak, sonra bu ülkenin vatandaşı olarak bir takım haklarımızın olduğu dikkate alınmalı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kosova Irak, Suriye, Hollanda ve Almanya’da yaşayan Türkler için ne istiyorsa, biz de vatandaşı  ve kurucusu olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nden aynı şeyleri istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz.

Herkesi, her kesimi empatiye çağırıyoruz. Empati olmadan bu ülkede toplumsal barış nasıl olur?

Biz bugüne kadar bekledik, varlığımızı dikkate alan olmadı.

Yok kabul edildik.

Bizler bugüne kadar özellikle siyasetin dışında kalmayı tercih ettik, çünkü yaşadığımız bu ülkede her on yılda bir askeri darbe yapılıp, her on yılda bir ''vatan hainleri' ilan edildi.

Bizler Çerkes Ethem nedeni ile zaten hain ilan edilmiştik, yıllarca bu hain damgasını üzerimizden atamadık.  Yeni damgalar yememek içindir ki siyasetten uzak durduk.

Ama artık yeni bir dünya olduğuna göre, yeni bir Türkiye olmalı. Bu yeni Türkiye'de bu ülkede yaşayan her dil, her kültür, her renk kucaklaşmalı, birlikte hareket etmelidir.

Biz de bu ülkenin vatandaşıyız. Seçme hakkımız da, seçilme hakkımız da olduğuna göre, parti kurma hakkımız da var.

Bu ülkede hangi parti iktidara gelirse gelsin, Kemalistler hep iktidardı ama gelecekte bu böyle olmayacak. Kemalistler artık yavaş yavaş muhalefete alışmalı.

Bugün yeni bir Türkiye var.

Bu yeni Türkiye'de BEN, SEN, O yok; BİZ, SİZ, ONLAR var.  

Halkların kardeşliği var.2735 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

LİBERAL EKONOMİNİN ÖNCÜSÜ ABHAZ PRENS SABAHADDİN KOZBA - 02/02/2020
Prens Sabahaddin İsviçre'de bir grup sosyolog tarafından oluşturulan ''LE PLAY'' sosyolojik ekolünü benimsemiş, bu ekolün büyük bir savunucusu olmuş, Osmanlı coğrafyasının en büyük, en ünlü sosyoloğu haline gelmişti.
2020 YILI, ÖNCE DOĞA, SONRA İNSANLIK YILI OLABİLİR Mİ? - 27/12/2019
2020 yılının önce doğayı, sonra insanlığı öne çıkaran bir yıl olması dileklerimle. Herkesin, her kesimin yeni yılını kutlar, saygı ve sevgiler sunarım.
ÇERKESLERİN ÜRDÜN TOPLANTISI GERİLİM YARATTI, TANSİYON YÜKSELTTİ - 14/11/2019
Bu toplantı bir daha gösterdi ki Kafkas Dernekleri Konfederasyonu’nun kurulma zamanı gelmiş, geçmektedir.
TAKRİR-İ SÜKÛN KANUNU VE KEMALİSTLER - 19/09/2019
Anadolu topraklarında yaşayan anadilleri, kültürleri, halk bilimlerini (folklör), inançları kimlikleri yıllarca insan haklarına aykırı baştan sona anti-demokratik olan bu Takrir-i Sükûn kanunu ile susturdular.
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN - 09/08/2019
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE - 13/07/2019
Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.
KUZEY KAFKASYA'DA VE DİASPORA'DA “AYHABI”, “TAHMADA”, “ABIRG” SOSYAL STATÜLERİ - 02/07/2019
Ayhabı, tahmada, abıg sadece kendileri için karar alan kişiler değil, tüm toplum için karar veren saygın kişilerdir. Aldıkları tüm kararlar bağlayıcı olup, sosyal yaşantımızda uzun yıllar büyük iz bırakır.
ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇU İSE İŞTE SUÇLAR, İŞTE SUÇLULAR! - 20/05/2019
Siz bu toprakların hep iyi gün dostu oldunuz. Biz Çerkesler ve diğer kardeş halklar ise bu toprakların hep kara gün dostuyduk ve hep öyle kalmaya devam edeceğiz.
Türkiye'de Siyaset Yapmak… - 17/04/2019
Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi