• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam114
Toplam Ziyaret658133
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75026.7773
Euro7.29397.3231
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Neyimiz Eksik, Ne Yapmalıyız?
03/09/2012

Biz Kuzey Kafkasya halklarının üç önemli eksiği bulunmaktadır:

1- Enformasyon eksikliği

2- Organizasyon eksikliği

3- Koordinasyon eksikliği

Bu üç eksiklik içinde enformasyon eksikliğini günümüzde dijital teknolojinin gelişmesi ve çokça insanımızın da bu teknolojiyi kullanmaları ile kısmen gidermiş bulunmaktayız. Nitekim bu konuda batıda bir takım kuruluşların yapmış olduğu araştırmalar da bunu teyit etmektedir.

Ancak organizasyon ve koordinasyon eksikliğimiz için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Sadece Türkiye diasporasında 70'den fazla derneğimiz, 3 de federasyonumuz bulunmaktadır.

Yine diasporada, Suriye, Ürdün, Irak, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Amerika gibi diğer ülkelerde Kafkas derneklerimiz bulunmaktadır.

Bu derneklerimiz, diasporadaki Kafkas halklarının toplu olarak değil de, dağınık bir şekilde bulunmaları sebebiyle etkili organizasyonlar meydana getirememektedir.

***

Bugün bizleri sadece Kafkas ve Kuzey Kafkas coğrafyası değil, diasporada yaşayan kardeşlerimiz dolayısıyla diğer coğrafyalar ve bu coğrafyalarda meydana gelen iyi ve kötü her eylem ilgilendirmektedir.

Nitekim, geçtiğimiz günlerde Irak'ta, Libya'da, Mısır'da yaşanan acı olaylar da ilgi alanımızdaydı ve burada olanlardan doğrudan etkilendik. Olayları endişe içinde takip ettik.

Şimdi ise aklımız, kulağımız Suriye’de. Oradan iyi haberler bekliyoruz ancak gelen haberler maalesef iç açıcı değil. Sadece gözyaşı haberleri ve ağıt sesleri geliyor.

Son haftalarda Suriye’den Türkiye’ye tedavi için yaralı insanlarımız geldi, bunların içinde hayatlarını kaybedenler de oldu. Suriyeliler için Türkiye’de açılan kamplarda az da olsa bu diasporamızdan gelen Kafkas kökenli kardeşlerimiz de yer almaya başladı.

Suriye’den anavatan Kabartay / Balkar Cumhuriyetimize, Adigey Cumhuriyetimize ve bağımsız Abhazya Cumhuriyetimize insanlarımız geliyor. Yine Çeçen ve Oset kardeşlerimiz Çeçenistan ve Osetya’ya dönme hazırlıklarına başladılar. Suriye’de artık tarafsız kalmak da zorlaştı. Tarafsız olmak, iki ayrı ateş, iki ayrı düşman demek oldu.

***

Kafkas Dernekleri Federasyonu Türkiye’de Suriye’deki kardeşlerimiz için yardım kampanyası düzenledi. Ancak bu kampanyada ortaya çıkan rakamlar göstermiştir ki bizim büyük bir organize olamama problemimiz var.

1864 ve 1877/1878  Kafkas sürgünü sadece Osmanlı İmparatorluğu’na yapıldı. İmparatorluğun yıkılması ile yeni devletler meydana çıktı ve kardeşlerimizle aramıza da yeni sınırlar koydu. Ama şu iyi bilinmelidir ki kardeşlikler sınır tanımaz…

Aynı şekilde SSCB de dağılınca yeni devletler ve yeni sınırlar oluştu. Azerbaycan’da Kuzey Kafkas kökenli Lezgi kardeşlerimiz yaşamakta, orası da bizim ilgi alanımızdır. Orada olan herşey bizi ilgilendirmektedir.

Aynı şekilde Gürcüctan’da kardeşlerimiz yaşamakta ve bu ülkede olanlar da bizi ilgilendirmektedir.

Keza Ermenistan ve Dağlık Karabağ da ilgi alanımızdadır.

Bugün; Kuzey Kafkas halkları 41 ülkede yaşamakta. Bu halk çok dilli ancak tek kültürlüdür. Onları birbirine bağlayan bu kültür beraberliği ile müşterek tarihtir.

***

Koordinasyon eksikliğimize gelince…

Bu konuda söylenecek, yazılacak, tartışılacak çok şey var. Ancak olaylar göstermektedir ki bu konuda hiç zaman kaybetmeden yapılması gereken tek şey var:

1- Kafkas Dernekleri Federasyonu

2- Abhaz Dernekleri Federasyonu

3- Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu, tek çatı altında, gevşek bir konfederasyon olarak birleşmelidir.

Bu konfederasyon, eylem birliği ve takvim birliği için olmazsa olmazlardandır. Bu konuda herkes objektif düşünmelidir. Kişisel hırs ve egolar ile Türkiye diaporasındaki mevcut Kuzey Kafkas potansiyeli parçalanmamalıdır.

Gün birlik günüdür.

Çözüm ve başarı birlik olmaktan geçer.3769 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

LİBERAL EKONOMİNİN ÖNCÜSÜ ABHAZ PRENS SABAHADDİN KOZBA - 02/02/2020
Prens Sabahaddin İsviçre'de bir grup sosyolog tarafından oluşturulan ''LE PLAY'' sosyolojik ekolünü benimsemiş, bu ekolün büyük bir savunucusu olmuş, Osmanlı coğrafyasının en büyük, en ünlü sosyoloğu haline gelmişti.
2020 YILI, ÖNCE DOĞA, SONRA İNSANLIK YILI OLABİLİR Mİ? - 27/12/2019
2020 yılının önce doğayı, sonra insanlığı öne çıkaran bir yıl olması dileklerimle. Herkesin, her kesimin yeni yılını kutlar, saygı ve sevgiler sunarım.
ÇERKESLERİN ÜRDÜN TOPLANTISI GERİLİM YARATTI, TANSİYON YÜKSELTTİ - 14/11/2019
Bu toplantı bir daha gösterdi ki Kafkas Dernekleri Konfederasyonu’nun kurulma zamanı gelmiş, geçmektedir.
TAKRİR-İ SÜKÛN KANUNU VE KEMALİSTLER - 19/09/2019
Anadolu topraklarında yaşayan anadilleri, kültürleri, halk bilimlerini (folklör), inançları kimlikleri yıllarca insan haklarına aykırı baştan sona anti-demokratik olan bu Takrir-i Sükûn kanunu ile susturdular.
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN - 09/08/2019
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE - 13/07/2019
Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.
KUZEY KAFKASYA'DA VE DİASPORA'DA “AYHABI”, “TAHMADA”, “ABIRG” SOSYAL STATÜLERİ - 02/07/2019
Ayhabı, tahmada, abıg sadece kendileri için karar alan kişiler değil, tüm toplum için karar veren saygın kişilerdir. Aldıkları tüm kararlar bağlayıcı olup, sosyal yaşantımızda uzun yıllar büyük iz bırakır.
ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇU İSE İŞTE SUÇLAR, İŞTE SUÇLULAR! - 20/05/2019
Siz bu toprakların hep iyi gün dostu oldunuz. Biz Çerkesler ve diğer kardeş halklar ise bu toprakların hep kara gün dostuyduk ve hep öyle kalmaya devam edeceğiz.
Türkiye'de Siyaset Yapmak… - 17/04/2019
Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi