• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret560165
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.35745.3789
Euro6.09556.1199
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Neyimiz Eksik, Ne Yapmalıyız?
03/09/2012

Biz Kuzey Kafkasya halklarının üç önemli eksiği bulunmaktadır:

1- Enformasyon eksikliği

2- Organizasyon eksikliği

3- Koordinasyon eksikliği

Bu üç eksiklik içinde enformasyon eksikliğini günümüzde dijital teknolojinin gelişmesi ve çokça insanımızın da bu teknolojiyi kullanmaları ile kısmen gidermiş bulunmaktayız. Nitekim bu konuda batıda bir takım kuruluşların yapmış olduğu araştırmalar da bunu teyit etmektedir.

Ancak organizasyon ve koordinasyon eksikliğimiz için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Sadece Türkiye diasporasında 70'den fazla derneğimiz, 3 de federasyonumuz bulunmaktadır.

Yine diasporada, Suriye, Ürdün, Irak, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Amerika gibi diğer ülkelerde Kafkas derneklerimiz bulunmaktadır.

Bu derneklerimiz, diasporadaki Kafkas halklarının toplu olarak değil de, dağınık bir şekilde bulunmaları sebebiyle etkili organizasyonlar meydana getirememektedir.

***

Bugün bizleri sadece Kafkas ve Kuzey Kafkas coğrafyası değil, diasporada yaşayan kardeşlerimiz dolayısıyla diğer coğrafyalar ve bu coğrafyalarda meydana gelen iyi ve kötü her eylem ilgilendirmektedir.

Nitekim, geçtiğimiz günlerde Irak'ta, Libya'da, Mısır'da yaşanan acı olaylar da ilgi alanımızdaydı ve burada olanlardan doğrudan etkilendik. Olayları endişe içinde takip ettik.

Şimdi ise aklımız, kulağımız Suriye’de. Oradan iyi haberler bekliyoruz ancak gelen haberler maalesef iç açıcı değil. Sadece gözyaşı haberleri ve ağıt sesleri geliyor.

Son haftalarda Suriye’den Türkiye’ye tedavi için yaralı insanlarımız geldi, bunların içinde hayatlarını kaybedenler de oldu. Suriyeliler için Türkiye’de açılan kamplarda az da olsa bu diasporamızdan gelen Kafkas kökenli kardeşlerimiz de yer almaya başladı.

Suriye’den anavatan Kabartay / Balkar Cumhuriyetimize, Adigey Cumhuriyetimize ve bağımsız Abhazya Cumhuriyetimize insanlarımız geliyor. Yine Çeçen ve Oset kardeşlerimiz Çeçenistan ve Osetya’ya dönme hazırlıklarına başladılar. Suriye’de artık tarafsız kalmak da zorlaştı. Tarafsız olmak, iki ayrı ateş, iki ayrı düşman demek oldu.

***

Kafkas Dernekleri Federasyonu Türkiye’de Suriye’deki kardeşlerimiz için yardım kampanyası düzenledi. Ancak bu kampanyada ortaya çıkan rakamlar göstermiştir ki bizim büyük bir organize olamama problemimiz var.

1864 ve 1877/1878  Kafkas sürgünü sadece Osmanlı İmparatorluğu’na yapıldı. İmparatorluğun yıkılması ile yeni devletler meydana çıktı ve kardeşlerimizle aramıza da yeni sınırlar koydu. Ama şu iyi bilinmelidir ki kardeşlikler sınır tanımaz…

Aynı şekilde SSCB de dağılınca yeni devletler ve yeni sınırlar oluştu. Azerbaycan’da Kuzey Kafkas kökenli Lezgi kardeşlerimiz yaşamakta, orası da bizim ilgi alanımızdır. Orada olan herşey bizi ilgilendirmektedir.

Aynı şekilde Gürcüctan’da kardeşlerimiz yaşamakta ve bu ülkede olanlar da bizi ilgilendirmektedir.

Keza Ermenistan ve Dağlık Karabağ da ilgi alanımızdadır.

Bugün; Kuzey Kafkas halkları 41 ülkede yaşamakta. Bu halk çok dilli ancak tek kültürlüdür. Onları birbirine bağlayan bu kültür beraberliği ile müşterek tarihtir.

***

Koordinasyon eksikliğimize gelince…

Bu konuda söylenecek, yazılacak, tartışılacak çok şey var. Ancak olaylar göstermektedir ki bu konuda hiç zaman kaybetmeden yapılması gereken tek şey var:

1- Kafkas Dernekleri Federasyonu

2- Abhaz Dernekleri Federasyonu

3- Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu, tek çatı altında, gevşek bir konfederasyon olarak birleşmelidir.

Bu konfederasyon, eylem birliği ve takvim birliği için olmazsa olmazlardandır. Bu konuda herkes objektif düşünmelidir. Kişisel hırs ve egolar ile Türkiye diaporasındaki mevcut Kuzey Kafkas potansiyeli parçalanmamalıdır.

Gün birlik günüdür.

Çözüm ve başarı birlik olmaktan geçer.Paylaş | | Yorum Yaz
3715 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
Anayasalar Devletlerin Aynasıdır - 02/10/2018
Anadillerimiz ile TRT Radyo-Televizyon yayını istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz. Çifte standartlar yıkılmalı, seslerimiz ve renklerimiz solmamalıdır.
Abhazya- Gürcistan Savaşı Henüz Bitmedi - 16/04/2018
Son yıllarda Gürcistan’ın el altından ihraç ettiği tarım zararlıları Abhazya'nın tarımsal faaliyetlerini sekteye uğratmakta.
TBMM'inde Abhazya İçin Kim, Ne Dedi? - 16/01/2018
Demirel ile çekilmiş hatıra fotoğrafı olup, ben Abhazım, ben Çerkesim, ben Kuzey Kafkasyalıyım diyenler, o fotoğrafları yırtın ve ateşte yakın.
Alfabe Bir Halkın Can Damarıdır - 26/10/2017
Bizce Adige kardeşlerimizin ilk problemi alfabenin grafikası değil, mevcut olan iki alfabenin (Adige Kabartay) birleştirilerek tek alfabeye dönüştürülmesidir.
Gürcistan Türk Yatırımcılardan Korkmaya Başladı - 14/07/2017
Hıristiyan misyonerlerin kol gezdiği özerk cumhuriyette, iş ve para karşılığı Müslüman gençler vaftiz edilerek dinleri değiştirilmekte, din değiştiren bu gençler de boyunlarına taktıkları haçlı kolyelerle kendilerini medeni biri olarak algılamaktadır
Acarlar da En Az Bizim Kadar Yurtseverdir - 12/06/2017
Türkiye’de yaşayan Acar kardeşlerimiz gerçek milliyetcidir. Kartveller gibi milliyetciliğin dozunu kaçırıp ırkçı ve kafatasçı çağ dışı olanlardan değildir.
…Ve Artık Gerçek Gündemimize Dönme Zamanı - 17/04/2017
Artık gerçek gündemimize dönme zamanı geldi. Barış içinde, kardeşçe ve her halk gibi bizim de biz olarak yaşama zamanımız geldi.
Geldiler ve Gittiler - 20/02/2017
Abhazya'yı sadece ve sadece silahlı kuvvetlerin gücü ile koruyamayız. Onun yanında başka şeyler de gerekli.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi