• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret781081
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.45089.4887
Euro10.973511.0175
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Kayseri’de İlk Çerkes Mitingi
06/05/2012

29 Nisan 2012 Tarihinde çerkes Hakları İnisiyatifi Çerkes halkının yoğun olarak yaşadığı Kayseride bir miting organize etti. Mitingde talep edilenler demokrasi ve insan hakları açısından olmazsa olmazlardan anadil, kültür ve kimlik  talebiydi.
Bu miting, Çerkeslerin  148 yıldan beri yoğun olarak yaşadığı Kayseri’de yapılan ilk Çerkes mitingi olma özelliğini taşıyor. Bu özeliği ile de tarihteki yerini alacaktır.
 
Mitinge, Kafkasya’dan gelen sanatçılar ve diaporadaki sanatçılarımız renk kattılar. Miting büyük bir çoşku ile başladı ve Kafkas halkına yaraşır büyük bir disiplinle devam edip, sonlandı..Mitingi organize eden komite miting sonunda görev yapan emniyet güçlerine teşekkür etti.
 
Mitingde, konuşmacılar Türkçe, Adigece ve Abhazça dilleri ile katılımcılara hitap ettiler. Aşağıda  bu mitingde yaptığım Abhazça konuşmamın Türkçe çevirisi yer almaktadır. Böylelikle Abhazça bilmiyen dostların bir talebini de yerine getirme mutluluğuna yaşacağım.
İzninizle;
 
***
 -Türkiye devletinde yaşıyan, tüm saygıdeğer kardeş halklarımız, sizleri bugün Kayseri şehrimizden selamlıyor, sevgilerimiz sunuyoruz.
 
Bizler, sizler gibi Anadolu adını taşıyan bu topraklarda yaşıyan Çerkes halkıyız. Abazayız, Adigeyiz, Ubıhız, Çeçeniz, İnguşuz, Osetiz, Karaçayız, Balkarız, Dağıstanlıyız.
Bir başka değişle Kuzey Kafkas Dağlı Halklarıyız. Nartların çocuklarıyız.
Düşman Anadolu topraklarına saldırınca herkesten önce eline silahı alan halkız. Sizlerle beraber bu toprakları savunduk.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında büyük emeklerimiz büyük desteklerimiz oldu. Bu devleti hep beraber inşa ettik.
Bugün Türkiye Cumhuriyeti 87 yaşında.
Biz Çerkes halkı, insan haklarımız için, vatandaşlık haklarımız için, günümüz çağdaş düşüncesine paralel demokratik haklarımız için 87 yıldır sessizce bekledik ama hiçbir şey olmadı, olamadı.
Birileri, biz Çerkesleri görmüyor, duymuyor ve yok olarak kabul ediyor.
Biz dün Osmanlı imparatorluğunda yaşıyorduk, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyoruz. Yarın da yaşamaya devam edeceğiz. Ancak anadilimizle, kültürümüzle, ulusal kimliklerimizle yaşamak istiyoruz.
Anadillerimizden Ubıhçamızı Anadolu topraklarında yitirdik.
Onu bu topraklara verdik.
Bugün anadillerimiz ölmeye, kültürümüz, örfümüz kaybolmaya başladı.
Biz daha beklemek istemiyoruz. Beklemek için zamanımız kalmadı. Kayboluyor yok oluyoruz.
Biliyoruz bugün yaşadığımız bu problemler Türkiye’de yaşayan diğer kardeş halkların da problemidir. Problemler aynıdır.
İşte bugün biz bunun için meydanlardayız ve dün gibi artık susmıyacağız.
Haklarımızı istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz.
- Çocuklarımıza anadilde anaokulları istiyoruz.
- Okullarda Çerkescenin  seçmeli ders olmasını istiyoruz.
- 7 Gün 24 saat kesintisiz Çerkes dilleri ile yayın yapan Radyo-TV  kanalı istiyoruz.
- Asimilasyon amacını güden, bize zorla verilen uyduruk soyadlar yerine, bizim binlerce yıllık tarihi soyadlarımızı geri almak istiyoruz.
- Köylerimizin adları da asimilasyon politikalarına uygun değiştirildi. Köylerimizin de tarihi adlarını geri istiyoruz.
- Yapım sürecine giren yeni anayasanın demokratik, çağdaş bir anayasa olmasını; insana, vatandaşa ve kimliklere saygılı bir anayasa olmasını istiyoruz.
- Bütün bu isteklerimizin bedelini biz Çerkes halkı fazlası ile ödemiş bulunuyoruz. Çerkes halkı borçlu değil, alacaklıdır. Borcunu ödemeyip temerrüde düşen Türkiye Cumhuriyetidir.
- Devletimizi, insan haklarından, vatandaşlık haklarından, demokratik haklardan kaynaklanan bu  alacaklarımızı ödemeye davet ediyoruz.
Yaşasın birliğimiz!
Yaşasın arkadaşlığımız!
Yaşasın kardeşliğimiz!
Yaşasın asimilasyonla mücadelemiz!
Tanrı Nart Halkını korusun, tüm güzellikler sizin olsun.

Güzel günlerde görüşmek üzere, hoşcakalın.3826 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
GÜRCİSTAN'DA DİASPORİK HALK OLMAK - 08/07/2020
Barış, size de, bize de, Kafkasyamıza da, dünyamıza da gerekli. Homojen bir Gürcistan hayalinizden vazgeçin! Halkların kardeşliğinden korkmayın. Kafkasya size de bize de yeter.
İki benzer ülke, iki benzer halk: ABHAZYA VE ABHAZLAR; KORSİKA VE KORSİKALILAR - 14/06/2020
Abhazçada sülale (AJÜLA) çift anlamlıdır. Sülale ve halk. Ülke ve devlet söz konusu olunca HALK ortak paydamız olmalı ve ön plana çıkmalıdır…
LİBERAL EKONOMİNİN ÖNCÜSÜ ABHAZ PRENS SABAHADDİN KOZBA - 02/02/2020
Prens Sabahaddin İsviçre'de bir grup sosyolog tarafından oluşturulan ''LE PLAY'' sosyolojik ekolünü benimsemiş, bu ekolün büyük bir savunucusu olmuş, Osmanlı coğrafyasının en büyük, en ünlü sosyoloğu haline gelmişti.
2020 YILI, ÖNCE DOĞA, SONRA İNSANLIK YILI OLABİLİR Mİ? - 27/12/2019
2020 yılının önce doğayı, sonra insanlığı öne çıkaran bir yıl olması dileklerimle. Herkesin, her kesimin yeni yılını kutlar, saygı ve sevgiler sunarım.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi