• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret613475
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Halkların Kardeşliğinden Korkanlar
04/06/2012

Emperyal güçler dün de, bugün de halkların kardeşliğinden, halkların birlik ve beraberliğinden korkarlar. Dünya barışına en büyük engel de bu emperyal güçlerdir… Onlar özgürlük, demokrasi ve insan haklarını öne sürerek barışı katlederler.

***

Merkantilist ekonomi modeli çoktan bitti diyenler global ekonominin uygulamalarına baksınlar…

Global ekonomik modelin hedef kitlesi pazardır. Pazara arz edilecek mal ve hizmetlerin ham maddesi ve yardımcı maddesi nereden, nasıl temin ediliyor ona bir bakarsak, orada merkantilist ekonomik modelin yöntemlerinin olduğunu göreceğiz.

Emperyal ülkelerin amacı, barış, özgürlük, demokrasi ve insan hakları değil; toprak kazanma, ticari yollara, enerji sahalarına sahip olma, pazarlara hükmetmektir.

Irak, Afganistan, Ortadoğu ve Kafkasya’daki sürtüşmelerin, savaşların kökeni de budur.

Global ekonomi modeli, sermaye birikimi olmayan, teknolojisi olmayan, mesleki formasyonu olmayan, markası olmayan halklar için işsizliktir, aşsızlıktır, sömürüdür.

Dün, ordularla yapılan pazara sahip olma mücadelesinde bugün ordular ikinci plana atılmış, propaganda, politika, sermaye transferi ilk plana çıkmıştır. Pazarlar için kıyasıya, acımasızca bir mücadele vardır.

Bu pazar mücadelesinde halklar ne tarafta yer almalı?

O kadar çok argüman ortaya konuluyor ki, bunların içinde etnik köken, dinsel-mezhepsel v.b. ayrımcılıklar da var.

Tercih edeceksin ama neyi tercih edeceksin?

Kötünün iyisini mi?

İşte Suriye. Bu ülkede yaşıyan insanlar neyi nasıl tercih edecekler? Tarafsız kalırsan iki ateş arasında kalırsın ve iki düşman sahibi olursun. Tarafsız kalmayıp bir yeri tercih edersen bir düşman sahibi olursun. Suriye’de yaşayan ADİGE-ABHAZ kardeşlerimiz işte bugün bu ikilem içinde.

Emperyal ülkeler seni tercihe zorluyor, sen de tercih etmek zorunda kalıyorsun. Tercih etmesen her iki taraf için de güvenilir olmayan ülke veya halk oluyorsun.

***

Emperyal ülkeler pazar bulma, pazarı elde tutma rekabeti ile birbirleriyle zaman zaman rakip, zaman zaman da dost oluyorlar.

Gürcüstan dün Rus Çarlığına kapılarını açarak Ruslara Kafkasya için davetiye çıkartmıştı. Bugün ise Rusları Kafkasya’da istemiyor.

Abhazya sınırında Anaklia’da Çerkes soykırım anıtı açarak “Çerkeslere soykırımı Ruslar yaptı, ben masumum. Çerkeslere, Abhazlara, Megrellere ben bir şey yapmadım” diyor.

Sonra Amerika’ya kapılarını açarak Amerika’yı Kafkasya’ya davet ediyor. Abhazya’da hiçbir şey yapmamış, hiç bir şey olmamış gibi bir role bürünerek Abhazlar’dan şikayetçi oluyor.

Bugün Rus sermayesi, Rus askeri birlikleri Abhazya’da ise bunun müsebbibi Gürcüstan’ın satranç oyununu nasıl oynanacağını bilmeyen yöneticileridir.

Kolhida’nın otohtan halkı Abhaz,Megrel-Laz halkı dün emperyal ülkelerin pazar mücadelesinde çok zararlara uğradı. İran - Bizans, İber(Kartli) - Bizans, Arap - Bizans, Osmanlı - Rus sürtüşmesi bu halklara çok şey kaybettirdi.

Rusya - Gürcüstan sürtüşmesi de sadece Kartvel halkına değil, Abhaz ve Megrel halklarına da çok şey kaybettirir. Bu bilinçle Rusya ve Gürcüstan arasında iyi bir politik yaklaşım bölgeye ve bölge halklarına çok şey kazandırır.

***

Kafkasya savaşlardan terörlerden bıktı yoruldu.

Kafkasyalı dinlenmek istiyor.

Dinlenebilmek içinde barış ve kardeşlik gerekiyor.

Halkın kardeşliği gerekiyor.

Halkın kardeşliğinden korkanlar ise terör estiriyor.

Aynı tarihi, aynı coğrafyayı, aynı kaderi paylaşan Abhaz, Megrel - Laz halkı, Abhazya’nın Samurzakan bölgesinde Gal şehrinde yapılan provokasyonlardan da, terörlerden de bıktı.

Amacınıza ulaşamayacaksınız!

Çünkü Abhaz ve Megrel-Laz halkı kardeşlikten daha öte kardeşlerdir. 300 Abhaz ve Megrel ailesi aynı soydan geliyor, aynı sülalenin insanı, aynı soyadını taşıyorlar. Bu üç yüz soyadının toplam nüfusu ne olur biliyor musunuz?

Sakın hesaplamayın, hesaplarsanız halkların kardeşliğinden daha da korkarsınız.3520 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TAKRİR-İ SÜKÛN KANUNU VE KEMALİSTLER - 19/09/2019
Anadolu topraklarında yaşayan anadilleri, kültürleri, halk bilimlerini (folklör), inançları kimlikleri yıllarca insan haklarına aykırı baştan sona anti-demokratik olan bu Takrir-i Sükûn kanunu ile susturdular.
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN - 09/08/2019
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE - 13/07/2019
Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.
KUZEY KAFKASYA'DA VE DİASPORA'DA “AYHABI”, “TAHMADA”, “ABIRG” SOSYAL STATÜLERİ - 02/07/2019
Ayhabı, tahmada, abıg sadece kendileri için karar alan kişiler değil, tüm toplum için karar veren saygın kişilerdir. Aldıkları tüm kararlar bağlayıcı olup, sosyal yaşantımızda uzun yıllar büyük iz bırakır.
ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇU İSE İŞTE SUÇLAR, İŞTE SUÇLULAR! - 20/05/2019
Siz bu toprakların hep iyi gün dostu oldunuz. Biz Çerkesler ve diğer kardeş halklar ise bu toprakların hep kara gün dostuyduk ve hep öyle kalmaya devam edeceğiz.
Türkiye'de Siyaset Yapmak… - 17/04/2019
Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.
Yıstanbulako ve Şiş Naniy - 06/02/2019
Yerel seçimlerde devletin tüm imkanlarını çar çur ederek kullanan siyasi parti adaylarını değil, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve halklarını seven ve dikkate alan İstanbul Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Doğan Duman'a destek verelim.
Kuzey Kafkas Halkları Türkiye Diasporasının 2018 Bilançosunun Dip Notları - 01/01/2019
Asimilasyon insanlık suçu ise bütün Kemalistler suçludur. Tanrı 2019 yılında kültürleri, anadilleri Kemalistlerin şerrinden korusun.
Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi