• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret781099
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.45089.4887
Euro10.973511.0175
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Acarlar da En Az Bizim Kadar Yurtseverdir
12/06/2017

Gürcistanda sosyal medya üzerinde Türkiye’de yaşıyan Gürcü kardeşlerimiz eleştiriliyor.

“Onlar asimile oldular.” “Milliyetçi ve yurtsever değiller.” “Kökenlerini unuttular.” v.s.

1992-1993 Abhazya-Gürcistan savaşına Türkiye’den hiçbir Gürcü gidip katılmadı. Oysa Türkiye’de yaşayan Abhazlar Abhazya'ya gidip savaşa katıldılar, hatta Türkiye vatandaşı erkeklerin yanında kızlar da gidip cephedeki yerlerini aldılar.

Türkiye vatandaşı Çerkesler ve diğer Kuzey Kafkas halklarından olanlar da Abhazlar’ın yanında yer aldılar, tıpkı Rusya Federasyonuna bağlı diğer Kuzey Kafkas Cumhuriyetleri gibi.

Biz diyoruz ki, Gürcü kardeşlerimizi böyle eleştiremezsiniz. Böyle eleştirmeye hakkınız yok.

Çünkü onlar asimile olmadı. En az Abhazlar ve Çerkesler kadar milliyetçi ve yurtseverler. Kökenlerinden onur duyarlar.

Türkiye’de onlarla kardeşçe yaşıyoruz. Onların acıları bizim acımız, onların sevinci bizim sevincimizdir.

Gürcülerden kız aldık, kız verdik; yeğenlerimiz ve kuzenlerimiz var.

Biz onların cenazelerine de düğünlerine de katılırız onlar da bizimkilere katılırlar.

Gerçek bir Gürcü aydını olan bilge tahmada Ahmet ÖZKAN MELAŞVİLİ Türkiye’de bir suikasta kurban edilince, Acar kardeşlerimiz kadar biz de tepki gösterdik, en ön saflarda yer aldık. Her yıl 5 Temmuz’da Bursa İnegöl Hayriye Köyü’ndeki anma programlarına katıldık ve katılacağız; çünkü o sadece Gürcü halkının asimilasyon savaşçısı değil Abhazların, Çerkeslerin, Lazların ve diğer halkların da en büyük asimilasyon savaşçısıydı.

Asimilasyon insanlık suçudur ve silahsız en büyük soykırımcıdır.

1992-1993 Abhazya Gürcistan savaşı nedeni ile Acar kardeşlerimizin de en az bizim kadar üzüldüklerini gördük.

Evet onlar savaş yıllarında Gürcistan’a gidip Abhazya’da savaşmadılar.

Çünkü Abhazya onların vatanı değildi.

Onların anavatanı şimdiki Acara Özerk Cumhuriyetidir. Hani şu Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde 1921 yılında kurulan ve özerkliği her geçen yıl Tiflis yönetimlerince zayıflatılan Acara Özerk Cumhuriyeti; işte orası onların anavatanlarıdır.

Hem Abhazların tarihi ulusal toprakları Abhazya'ya tankın topun askerin ve hapishanelerden saldığın hırsızlarınla saldırıp savaşı başlatacaksın; sonra da devlet başkanınız Edvard Şvarnadze Avrupa televizyonlarına çıkıp Avrupa’nın sempatisini kazanmak uğruna, ''BEN HİRİSTİYANLIĞIN DOĞUDA SON KALESİYİM ''diyeceksin.

Sonra da Türkiye’de yaşayan gerçek ve temiz müslüman olan Acarların savaşa katılmalarını bekleyeceksin.

Bu çelişki değil de nedir?

Türkiye’de yaşayan Acar kardeşlerimiz gerçek milliyetcidir. Kartveller gibi milliyetciliğin dozunu kaçırıp ırkçı ve kafatasçı çağ dışı olanlardan değildir.

Onlar Kafkas coğrafyasının çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir coğrafya olduğunun bilincindeler.

Türkiye’de yaşayan Acar kardeşlerimiz gerçek yurtseverdir.

Acara Özerk Cumhuriyetinde olacak herhangi bir savaş ve çatışmada cephedeki yerlerini alırlar, çünkü Acaristan onların anavatanıdır.

Tanrı hiçbir halka savaş göstermesin ve Tanrı her halka barışcı, demokrat akıllı yöneticiler nasip etsin.1205 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DÜĞÜNLERİMİZ SİLAH ATILAN POLİGON DEĞİLDİR! - 26/08/2021
Köy düğünlerinde silah atan magandalar artık kentlere de ulaşmış bulunmakta, hergün yeni bir yaralanma, ölüm haberi almaktayız.
AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABHAZLAR VE MEGRELLER - 17/08/2021
Gürcistan çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmasına rağmen Kartvel kozunu sürekli oynayıp, homojen bir Gürcistan yaratma, diğer halkları pasifize etme peşinde.
DİASPORALARIN GÜCÜ - 01/05/2021
Abhazya'nın özgürlük ve bağımsızlık savaşında Türkiye diasporasında yaşayan 5 milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı birlik ve beraberlik içinde hareket ettiler.
SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
GÜRCİSTAN'DA DİASPORİK HALK OLMAK - 08/07/2020
Barış, size de, bize de, Kafkasyamıza da, dünyamıza da gerekli. Homojen bir Gürcistan hayalinizden vazgeçin! Halkların kardeşliğinden korkmayın. Kafkasya size de bize de yeter.
İki benzer ülke, iki benzer halk: ABHAZYA VE ABHAZLAR; KORSİKA VE KORSİKALILAR - 14/06/2020
Abhazçada sülale (AJÜLA) çift anlamlıdır. Sülale ve halk. Ülke ve devlet söz konusu olunca HALK ortak paydamız olmalı ve ön plana çıkmalıdır…
LİBERAL EKONOMİNİN ÖNCÜSÜ ABHAZ PRENS SABAHADDİN KOZBA - 02/02/2020
Prens Sabahaddin İsviçre'de bir grup sosyolog tarafından oluşturulan ''LE PLAY'' sosyolojik ekolünü benimsemiş, bu ekolün büyük bir savunucusu olmuş, Osmanlı coğrafyasının en büyük, en ünlü sosyoloğu haline gelmişti.
2020 YILI, ÖNCE DOĞA, SONRA İNSANLIK YILI OLABİLİR Mİ? - 27/12/2019
2020 yılının önce doğayı, sonra insanlığı öne çıkaran bir yıl olması dileklerimle. Herkesin, her kesimin yeni yılını kutlar, saygı ve sevgiler sunarım.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi