• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam149
Toplam Ziyaret615099
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE
13/07/2019

Bir zamanlar birileri, okuduğum gazetelere, dergilere bakarak bana komünist derdi.

Yine bir zamanlar kütüphanemdeki kitaplara bakarak birileri bana komünist derdi.

Kısa, orta ve uzun seyahatlerimde treni tercih ettiğim için de o birileri bana komünist derdi.

Arkadaşlık yaptığım kişilere bakarak bana komünist diyen birileri vardı.

Üstelik 1976 Ekim ayında SSCB içinde olan ata toprağım, canlar ülkesi (Apsnı) ABHAZYA'ya gitmiştim.

Abhazyamı gidip görüp geldikten sonra, kitap okumayan, sorgulamayan, karşılaştırmayan, analiz ve sentez yapmayan, yapmaktan da yoksun birileri tarafından Komünistliğim artık tasdikli ve onaylı hale gelmişti.

O günlerde rahmetli büyüğümüz büyük Kafkas yurtseveri Abhazya aşığı AŞAMBA Orhan ÇAKAR ile Sakarya’da bir düğün ortamında karşılaştık.

Aşamba Orhan ağabeyimiz bana şöyle dedi:

- “Erol saşa (kardeşim); sana komünistsin diyen oldu mu?”

Ben de değerli büyüğüme şu cevabı verdim:

- “Evet abi, arada bir söyleniyor ve kulağıma geliyor.”

Orhan ağabeyin sorusundan şu çıkıyordu: Abhazya'ya giden ilk kafiledeki öncülerden Orhan abimiz de komünist yaftasından nasibini almıştı.

Maalesef ve maalesef bize komünist damgasını uygun bulanlar, kitap sevmeyen, okumayan, yaşı ilerlemiş ayhabı ve tahmada sosyal ünvanlı ihtiyarlardı.

Oysa biz ata topraklarımızı ve bugüne kadar adımızı taşıyan Abhazya topraklarını koruyan ve kollayan yurtsever Abhaz kardeşlerimizi görmek, varsa akrabalarımızla tanışmak, bulabilirsek dedelerimizin mezarlarını görmek için gitmiştik.

Bize komünist diyenler ''öküzün altında buzağı arayan'', kitap okumayan, okuduğunu da anlamayan çakma ayhabı ve tahmadalardı. Onlar için mühim olan ata vatan “Kafkasya”, “Abhazya” değil, komünist olup olmamaktı.

Hatta içlerinde “Rusya’da çıkan komünizm Kafkasya’ya gelince biz de Türkiye'ye geldik” diyen hiç tarih okumamış çakma ayhabı ve tahmadalar da vardı. Biz bu topraklara gelirken Türkiye Cumhuriyeti devletinin henüz kurulmadığını dahi bilmiyorlardı veya bilmek istemiyorlardı.

Frederik Engles, Karl Marks’ın adını dahi duymamışlardı. Lenin'in SSCB coğrafyasında komünizmi 1917 yılında kurduğundan bihaberlerdi. Komünizmden çok önce Osmanlı İmparatorluğu’na sürgün edilerek gelmek zorunda bırakıldığımızı bilmiyorlardı ama “ayhabı” ve “tahmada” idiler. Bu sosyal ünvanları gururla taşıyorlardı ama bu ünvanların olmazsa olmazlarına sahip değillerdi.

Bana bir zamanlar komünist diyenler oldu ve bunlar genelde yaşlı ayhabı ve tahmadalardı.

Oysa ben komünist değildim. Ben yaşadığım topraklarda ırkçılığı milliyetçilik sanan, ırkçılığı milliyetçilikle karıştıran, her şeyi Türk yapma zihniyetinde olan, asimilasyoncu, Kemalist kafatasçılardan kendi anadilimi, kendi kültürümü, kendi halk bilimimi korumak ve yaşatmak için Kafkasya'ya dönüşü savunanlardan biriydim sadece. Çünkü, kendi anadilim, kendi kültürüm, kendi halk bilimim en güzel, en iyi, en etkili şekilde kendi anavatanım Kafkasya'da yaşayabilirdi.

Diasporada yaşamak zorunda kalan Kuzey Kafkasya kökenli kardeşlerimiz;

Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.

Saygı,  sevgi, empati ve paylaşım duygusu olmayan, çağdaş düşünceden, bilgi birikiminden, teknolojiden uzak kişileri sırf yaşlı diye ayhabı, tahmada veya abırg seçmeyelim; onları da gülünç duruma düşürmeyelim. Toplumumuz adına aldıkları kararları düzeltmek için gelecek nesillerimize bedel ödetmeyelim.

Tanrı. Kuzey Kafkasya Halklarının kanaat önderleri ayhabı, tahmada ve abıgları başımızdan eksik etmesin.

Tanrı, eğitimsiz, bilgisiz, birikimsiz çakma ayhabı, tahmada ve abıglardan da bizi korusun.277 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TAKRİR-İ SÜKÛN KANUNU VE KEMALİSTLER - 19/09/2019
Anadolu topraklarında yaşayan anadilleri, kültürleri, halk bilimlerini (folklör), inançları kimlikleri yıllarca insan haklarına aykırı baştan sona anti-demokratik olan bu Takrir-i Sükûn kanunu ile susturdular.
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN - 09/08/2019
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
KUZEY KAFKASYA'DA VE DİASPORA'DA “AYHABI”, “TAHMADA”, “ABIRG” SOSYAL STATÜLERİ - 02/07/2019
Ayhabı, tahmada, abıg sadece kendileri için karar alan kişiler değil, tüm toplum için karar veren saygın kişilerdir. Aldıkları tüm kararlar bağlayıcı olup, sosyal yaşantımızda uzun yıllar büyük iz bırakır.
ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇU İSE İŞTE SUÇLAR, İŞTE SUÇLULAR! - 20/05/2019
Siz bu toprakların hep iyi gün dostu oldunuz. Biz Çerkesler ve diğer kardeş halklar ise bu toprakların hep kara gün dostuyduk ve hep öyle kalmaya devam edeceğiz.
Türkiye'de Siyaset Yapmak… - 17/04/2019
Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.
Yıstanbulako ve Şiş Naniy - 06/02/2019
Yerel seçimlerde devletin tüm imkanlarını çar çur ederek kullanan siyasi parti adaylarını değil, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve halklarını seven ve dikkate alan İstanbul Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Doğan Duman'a destek verelim.
Kuzey Kafkas Halkları Türkiye Diasporasının 2018 Bilançosunun Dip Notları - 01/01/2019
Asimilasyon insanlık suçu ise bütün Kemalistler suçludur. Tanrı 2019 yılında kültürleri, anadilleri Kemalistlerin şerrinden korusun.
Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
Anayasalar Devletlerin Aynasıdır - 02/10/2018
Anadillerimiz ile TRT Radyo-Televizyon yayını istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz. Çifte standartlar yıkılmalı, seslerimiz ve renklerimiz solmamalıdır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi