• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret615108
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Demokrasi ve Demografi
20/03/2014

Son aylarda Kırım yarımadasında meydana gelen olaylar demokrasi ve demografi açısından iyice analiz edilmeli, sentezi yapılarak objektif olarak yorumlanmalıdır.

Bir coğrafyada, otohton halkın varlığı demografik olarak yoğunluk kazanmamışsa o halk her türlü referandumda kaybetmeye mahkumdur.

Mahkumdur, çünkü günümüzde demokrasi anlayışı, parmak kaldırmak, parmak indirmektir veya seçim sandığından çıkan oyların çokluğudur.

Bugün 26.200 kilometre karelik Kırım yarımadasında yaklaşık 2 milyon insan yaşamakta ve bu insanlar da dili, kültürü, inancı ve ideali aynı olmayan, homojenlikten uzak bir toplum oluşturmaktadır.

Demografik dağılıma bakarsak;

% 58 Rus

% 24 Ukraynalı

% 13 Kırım Tatarı

% 2 Beyaz Rus

% 3 Diğer Tatar boyları, Ermeniler, Yahudiler, Gürcüler, Moldovlar v.s

Bu demografik tabloda görüleceği üzere Kırım'da çoğunluk Rus halkı olduğuna göre Rus halkını iradesi neticeyi tayin eder bu netice de günümüz demokrasi anlayışı ile paralellik arz eder.

16 Mart 2014 tarihinde Kırım’da yapılan referandumda, Rus nüfus toplamının çok üstünde (% 96.8 oranında) Ukrayna’dan ayrılma isteği ortaya çıkmıştır.

Bu oranı analiz edecek olursak, Ukrayna yönetiminden hoşnutsuzluğun yüksek oranda olduğu görülecektir.

Ukrayna devleti, Kırımda yaşayan insanlara iş, aş, temin edemediği gibi, milliyetçi söylemler, oranın yüksek olmasına sebebiyet vermiştir

Rusya Federasyonu’na bağlanma isteği sandıktan çıkmıştır.

Kırım önce bağımsız, sonra da Rusya Federasyonu’na özerk devlet statüsünde bağlanma isteğini dile getirmiş ve bu talep Rusyaca onaylanmıştır.

Kırım yarımadası; Kimmer, İskit, Got, Hun, Bulgar, Hazar, Bizans, Kıpçak, Peçenek, Tatar, Rus ve Ukrayna halklarına vatan olmuş, ancak bu coğrafyaya Kırım Tatarları damgasını vurmuştur ve oranın otohton halkı durumuna gelmiştir.

Kırım Tatarlarının talihsizliği Moğolların istilası ile başlamış, 1774 Küçük Kaynarca anlaşması ile devam etmiş, onu Gürcü asıllı diktatör Joseph Stalin'in Orta Asya ve Sibirya sürgünü uygulaması izlemiştir. Stalin'in ölümü ile SSCB'liğinin başına Ukrayna asıllı Kuruşçev gelmiş ve Kırım Tatarlarını affederek Kırım’a dönüşlerine izin vermiş Kırım'ı da Rusya'dan alarak Ukrayna'ya bağlamıştır.

Kırım ile Abhazya ve Güney Osetya arasında benzerlikler bulunmaktadır.

Stalin Gürcü asıllıydı. Abhazya ve Güney Osetya'yı, halkın iradesini dikkate almayarak Gürcistan’a zorla bağladı.

Kuruşçev, Ukrayna asıllıydı; halkın iradesini dikkate almayarak Kırım’ı Rusya’dan kopararak Ukraynaya zorla bağladı.

Biz Kuzey Kafkasyalılar Kırım’da gelişen bu olaylardan gereken dersi doğru ve tam olarak almalıyız.

Demokrasi için demografi gerektiğini, hep ama hep düşünmeliyiz.

Demokrasilerde , son ve kesin sözü demografyanın söylediğini unutmamalıyız.

Kuzey Kafkas coğrafyasından sürgün edilip bugün 51 ayrı ülkede diasporada yaşayan halkımız, ata vatanlarını anavatan yapmak için her zamankinden daha fazla demografyaya önem vermelidir.

Abhazya'da, Adigey'de, Karaçay-Çerkes'te, Çeçenistan’da, Osetya'da, İnguşetya'da

Dağıstan’da, Kabartay-Balkar'da, gidip dedelerimizin ocaklarını yeniden yakmalıyız.

      Ata vatanımızı, anavatan yapmak için gitmeliyiz. Diasporada yaşayıp da şu ve bu nedenle ata vatana gidemeyenler de diasporada vakıflar, kurup fonlar oluşturup, ata vatanını, anavatan yapmak için dönmek isteyenlere destek vermelidir.


2301 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TAKRİR-İ SÜKÛN KANUNU VE KEMALİSTLER - 19/09/2019
Anadolu topraklarında yaşayan anadilleri, kültürleri, halk bilimlerini (folklör), inançları kimlikleri yıllarca insan haklarına aykırı baştan sona anti-demokratik olan bu Takrir-i Sükûn kanunu ile susturdular.
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN - 09/08/2019
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE - 13/07/2019
Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.
KUZEY KAFKASYA'DA VE DİASPORA'DA “AYHABI”, “TAHMADA”, “ABIRG” SOSYAL STATÜLERİ - 02/07/2019
Ayhabı, tahmada, abıg sadece kendileri için karar alan kişiler değil, tüm toplum için karar veren saygın kişilerdir. Aldıkları tüm kararlar bağlayıcı olup, sosyal yaşantımızda uzun yıllar büyük iz bırakır.
ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇU İSE İŞTE SUÇLAR, İŞTE SUÇLULAR! - 20/05/2019
Siz bu toprakların hep iyi gün dostu oldunuz. Biz Çerkesler ve diğer kardeş halklar ise bu toprakların hep kara gün dostuyduk ve hep öyle kalmaya devam edeceğiz.
Türkiye'de Siyaset Yapmak… - 17/04/2019
Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.
Yıstanbulako ve Şiş Naniy - 06/02/2019
Yerel seçimlerde devletin tüm imkanlarını çar çur ederek kullanan siyasi parti adaylarını değil, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve halklarını seven ve dikkate alan İstanbul Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Doğan Duman'a destek verelim.
Kuzey Kafkas Halkları Türkiye Diasporasının 2018 Bilançosunun Dip Notları - 01/01/2019
Asimilasyon insanlık suçu ise bütün Kemalistler suçludur. Tanrı 2019 yılında kültürleri, anadilleri Kemalistlerin şerrinden korusun.
Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi