• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret658297
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.76586.7929
Euro7.34927.3787
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
ÇERKESLERİN ÜRDÜN TOPLANTISI GERİLİM YARATTI, TANSİYON YÜKSELTTİ
14/11/2019

Ürdün Haşimi Krallığı’nın başkenti Amman'da, Ürdün Çerkes Yardım Derneği ev sahipliğinde 28-29 Ekim 2019 tarihlerinde Kafkas Halklarına yönelik bir toplantı yapıldı.

Toplantıya Türkiye diasporası olarak Çerkes Dernekleri Federasyonu katıldı. Toplantıya Gürcistan'ın Amman Konsolosu’nun da dahil olması büyük bir gerginlik yarattı.

Bu toplantı bir daha gösterdi ki Kafkas Dernekleri Konfederasyonu’nun kurulma zamanı gelmiş, geçmektedir.

Dünyada ve Türkiye’de eğitim düzeyi en düşük halk olarak gösterilen Rom, Lom, Dom, Migrip, Abdal boylarından oluşan Çingene halkları Roman Dernekleri Konfederasyonu kurmuş bulunmaktadır.

Türkiye’de ise en eğitimli halklar arasında gösterilen Kuzey Kafkas Halkları hala kendi konfederasyonunu kişisel egolar ve sürtüşmeler yüzünden kuramamışlardır.

Türkiye’de yaşayan Acaralı Gürcü kardeşlerimizin hiçbiri eline silah alıp Gürcistan’a gidip Abhazlara karşı silah kullanmadıklarını dikkate almalıyız.

Türkiye’de yaşayan Acaralı Gürcü kardeşlerimiz Abhazya'ya savaşa gitmediler çünkü Abhazya onların anavatanları değildi; onların anavatanları Acaristan’dı.

Ülkemizde yaşayan Abhaz, Oset, Çerkes halkı Acaralı Gürcülerden kız aldılar, kız verdiler.

Türkiye’de Gürcü kökenli yeğenlerimiz var. Gürcistan-Abhazya savaşında bu yeğenlerimiz en az bizim kadar üzüldüklerini gözlerimizle gördük.

Bu yeğenlerimizin, Abhazya için yapılan insani yardımlara katıldıklarını yine gözlerimizle gördük.

Almanya’da yaşayan, Sakarya Hendek Cgerda Soğuksulu böyle bir yeğenimiz olan değerli büyüğümüz Hayrettin Çelik bir gün Cgerda Soğuksu’da beni Kafkas Abhazya Dayanışma Komitesi üyesi olduğumu bildiğinden bana şöyle dedi:

- Erol; ben Almanya’da hem Abhazlar, hem Gürcülere yardım ettim, ne dersin dedi. Ben de ona şöyle cevap verdim:

- Evet abi iyi yaptın, duyarlılığın için teşekkür ederim.

Biz Kafkas Abhazya Dayanışma Komitesi olarak Acaralı Gürcü kardeşlerimiz üzülmesin diye hiçbir zaman bize Gürcistan ve Gürcüler saldırdı demedik.

Bize saldırıp savaşı başlatanlar için Tiflis Yönetimi dedik.

Savaş döneminde Acara Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aslan Abaşidze'nin demokratik, barışçı savaş karşıtı tutumunu da unutmadık.

Biz Gürcüler ile aynı coğrafyayı, aynı tarihi, aynı kültürü paylaşıyoruz. Gürcüler de bizim gibi bir Kafkas halkıdır. Ancak Tiflis’teki faşist yönetimin Abhazya'ya saldırarak savaşı başlattığı da sesli, yazılı, görsel kayıtları olan tarihi bir gerçektir.

Amman'da yapılan toplantının ana teması Abhaz, Oset, Adige, Gürcü halklarının problemlerine bakış ise de bu organizasyon için ortam, şartlar ve zaman optimal değildi.

Birleşmiş Milletler gözetimi altında Cenevrede yapılan bunca görüşmelere rağmen, bunca oturumlara rağmen Gürcistan’ın, Abhazya ve Güney Osetya'yla saldırmazlık antlaşmasını imzalamaması dikkate alınmalıydı.

Barış, dostluk ve kardeşlik hepimiz için gerekli ama barış, dostluk ve kardeşlik için önce güven gerekli. Gürcistan, saldırmazlık antlaşmasını imzalamaması nedeni ile güven vermekten uzak bir politika içinde.

Türkiye’den bu toplantıya katılan Çerkes Dernekleri Federasyonu da Abhaz ve Oset halkının temsil etme yetkisinin kendilerinde olmadığını dikkate almalıydı. Böyle bir uygulama hukuki literatürde “Yetkisiz temsil” olarak adlandırılır.

Türkiye’de mevcut dört federasyonumuz bir araya gelip Kafkas Dernekleri Konfederasyonu’nu kurmuş olsalardı Ürdün Çerkes Yardım Derneğinin bu daveti  konfederasyonda değerlendirilip katılım kararı alınsaydı;

1- Ürdün Amman’daki Gürcistan konsolosluğun katılımı ile yapılan bu toplantıda gerilim olur muydu?

2-Türkiye diasporasında bu toplantı ile ilgili, bazı Abhaz ve Adige kardeşlerimiz arasında tansiyon bu kadar yüksek olur muydu?

Benim naçizane görüşüme göre, bu toplantı ile ilgili değerlendirme kurulan konfederasyonumuzda yapılmış olsaydı ve katılım kararı alınmış olsaydı Amman’daki gerilim de yaşanmayacak, Türkiye diasporasında tansiyon da bu kadar yükselmeyecekti.

Kurulacak Kafkas Dernekleri Konfederasyonu;

- Türkiye diasporasında demografik yoğunluğumuzun bir göstergesi olacaktır,

- Konfederasyon Türkiye diasporasında halkımızın birlik, beraberlik ve dayanışmasının bir göstergesi olacaktır,

- Konfederasyon, Türkiye diasporasında halkımızı temsil bazında ''Yetkisiz temsil'' uygulamalarına son verecektir.

BEN, SEN, O DEĞİL,

BİZ OLMALIYIZ.

BİZ olmak için de bir araya gelerek en kısa zamanda Kafkas Dernekleri Konfederasyonu’nu kurmalıyız. 724 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

LİBERAL EKONOMİNİN ÖNCÜSÜ ABHAZ PRENS SABAHADDİN KOZBA - 02/02/2020
Prens Sabahaddin İsviçre'de bir grup sosyolog tarafından oluşturulan ''LE PLAY'' sosyolojik ekolünü benimsemiş, bu ekolün büyük bir savunucusu olmuş, Osmanlı coğrafyasının en büyük, en ünlü sosyoloğu haline gelmişti.
2020 YILI, ÖNCE DOĞA, SONRA İNSANLIK YILI OLABİLİR Mİ? - 27/12/2019
2020 yılının önce doğayı, sonra insanlığı öne çıkaran bir yıl olması dileklerimle. Herkesin, her kesimin yeni yılını kutlar, saygı ve sevgiler sunarım.
TAKRİR-İ SÜKÛN KANUNU VE KEMALİSTLER - 19/09/2019
Anadolu topraklarında yaşayan anadilleri, kültürleri, halk bilimlerini (folklör), inançları kimlikleri yıllarca insan haklarına aykırı baştan sona anti-demokratik olan bu Takrir-i Sükûn kanunu ile susturdular.
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN - 09/08/2019
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE - 13/07/2019
Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.
KUZEY KAFKASYA'DA VE DİASPORA'DA “AYHABI”, “TAHMADA”, “ABIRG” SOSYAL STATÜLERİ - 02/07/2019
Ayhabı, tahmada, abıg sadece kendileri için karar alan kişiler değil, tüm toplum için karar veren saygın kişilerdir. Aldıkları tüm kararlar bağlayıcı olup, sosyal yaşantımızda uzun yıllar büyük iz bırakır.
ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇU İSE İŞTE SUÇLAR, İŞTE SUÇLULAR! - 20/05/2019
Siz bu toprakların hep iyi gün dostu oldunuz. Biz Çerkesler ve diğer kardeş halklar ise bu toprakların hep kara gün dostuyduk ve hep öyle kalmaya devam edeceğiz.
Türkiye'de Siyaset Yapmak… - 17/04/2019
Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.
Yıstanbulako ve Şiş Naniy - 06/02/2019
Yerel seçimlerde devletin tüm imkanlarını çar çur ederek kullanan siyasi parti adaylarını değil, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve halklarını seven ve dikkate alan İstanbul Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Doğan Duman'a destek verelim.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi