• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret591005
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.72705.7500
Euro6.46976.4956
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Dünya Abhaz/Abaza Halkı Daimi Kongresi Genel Kurulu Toplanırken
10/11/2015

Savaş yıllarında kurulan ve yine savaş ortamında ilk büyük genel kurulunu büyük bir katılım ve coşku ile yapan Dünya Abhaz/Abaza Halkı Daimi Kongresi Genel Kurulu 10-13 Aralık 2015 Tarihinde Abhazya Cumhuriyeti’nin Başkenti Sohum’da toplanıyor.

Geçmiş kongrelerde olduğu gibi Aralık 2015’te yapılacak genel kurula Abhazya Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Karaçay/Çerkes Cumhuriyeti-ABAZA AŞTA RAYON’u yanında dünyada en büyük Abhaz/Abaza diasporasının yaşadığı Türkiye başta olmak üzere Rusya, Suriye,Ürdün, Mısır, Almanya, Hollanda, Fransa, Amerika ve Kanada diasporasından seçilmiş delegelerin katılımı bekleniyor.

Dünya Abhaz /Abaza Halkı Daimi Kongresi Yönetim Kurulu geçmiş yıllarda Moskova, Çerkessk, İstanbul, Şam, Kahire, Amman, Berlin,  Tunus gibi şehirlerde toplantılar düzenlemiş süreli ve süresiz kitap, gazete, dergi yayınları ile Abhaz/Abaza halkını bilgilendirmiş, Abhazya Cumhuriyeti’nin tanıtımına katkı vermiştir. Abhazya Cumhuriyeti’nin turistik yörelerinde diaspora çocukları ve gençlerinin birbirlerini tanımaları için yaz kampları organize etmiştir.

Abhazya’nın özgürlük ve bağımsızlığının sembol ismi ilk cumhurbaşkanı merhum ARDZINBA’nın çok önem verdiği kongre için hazırlıklar tamamlanıyor.

Türkiye diasporasına ayrılan delege kontenjanları Abhaz /Abazaların yaşadıkları vilayetlere nüfus yoğunlukları dikkate alınarak dağıtılmış delege seçimleri tamamlanmıştır.

Türkiye diasporasından delege olarak seçilen bir grup yapılacak genel kurula yazılı bir önerge vermek istemekte ve bu konuda gerekli çalışmalara başlamış bulunmaktadır.

Genel kurula verilecek önerge şu başlıkları taşımaktadır:

- Abhaz ve Abaza (Abazin) alfabelerinin birleştirilerek kiril grafikası esaslı tek alfabeye indirilmesi için başlanan çalışmaların hızlandırılması ve uygulamaya konulması için gerekli çalışılmaların yapılması,

- Abhazya Cumhuriyetinden yayın yapan radyo ve Televizyonların Abhazça yayın saatlerinin artırılması ve uydu yayınlarına geçirilmesi için gerekli araştırmaların yapılması,

- Abhazya Cumhuriyeti’ndeki Abhaz okullarında haftalık 3 saat olan Abhazça derslerinin Abhazca anadilinin daha iyi öğrenilebilmesi amacı ile 4 saate çıkarılması için gerekli çalışılmaların yapılması,

- Abhazya Cumhuriyeti’ndeki Ermeni okullarında haftada 1 saat olan Abhazca ders saatlerinin Abhazcanın daha kolay öğrenebilmesi amacı ile  haftada  2 saate çıkartılması için gerekli çalışmaların yapılması, bu okullarda okutulan Ermeni tarihi  dersleri yanında Abhaz tarihinin de okutulması,

- Samurzakan (Gal) bölgesi okullarında Megrelce, Rusça ve Abhazcanın mecburi ders; Gürcüce dilinin (kartvelçe) seçimlik ders olarak verilmesi, Megrel tarihi ve Abhaz tarihi ile ilgili derslerin okutulması, Megrel dili ve kültürünün eğitim ve literatür dili olması için gerekli desteğin verilmesi,

- Dünya Abhaz/Abaza Halkı Daimi Kongresi’nin Yönetim Kurulu’nda görev yapan eski yöneticilerin, kongrenin olağan ve olağan üstü genel kurullarında bilgi birikimi ve tecrübelerinden yararlanmak amacı ile tabii delege olarak kongrelere katılmaları hususunu içeren yazılı bir önerge vermeleri beklenmektedir.Paylaş | | Yorum Yaz
1303 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇU İSE İŞTE SUÇLAR, İŞTE SUÇLULAR! - 20/05/2019
Siz bu toprakların hep iyi gün dostu oldunuz. Biz Çerkesler ve diğer kardeş halklar ise bu toprakların hep kara gün dostuyduk ve hep öyle kalmaya devam edeceğiz.
Türkiye'de Siyaset Yapmak… - 17/04/2019
Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.
Yıstanbulako ve Şiş Naniy - 06/02/2019
Yerel seçimlerde devletin tüm imkanlarını çar çur ederek kullanan siyasi parti adaylarını değil, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve halklarını seven ve dikkate alan İstanbul Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Doğan Duman'a destek verelim.
Kuzey Kafkas Halkları Türkiye Diasporasının 2018 Bilançosunun Dip Notları - 01/01/2019
Asimilasyon insanlık suçu ise bütün Kemalistler suçludur. Tanrı 2019 yılında kültürleri, anadilleri Kemalistlerin şerrinden korusun.
Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
Anayasalar Devletlerin Aynasıdır - 02/10/2018
Anadillerimiz ile TRT Radyo-Televizyon yayını istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz. Çifte standartlar yıkılmalı, seslerimiz ve renklerimiz solmamalıdır.
Abhazya- Gürcistan Savaşı Henüz Bitmedi - 16/04/2018
Son yıllarda Gürcistan’ın el altından ihraç ettiği tarım zararlıları Abhazya'nın tarımsal faaliyetlerini sekteye uğratmakta.
TBMM'inde Abhazya İçin Kim, Ne Dedi? - 16/01/2018
Demirel ile çekilmiş hatıra fotoğrafı olup, ben Abhazım, ben Çerkesim, ben Kuzey Kafkasyalıyım diyenler, o fotoğrafları yırtın ve ateşte yakın.
Alfabe Bir Halkın Can Damarıdır - 26/10/2017
Bizce Adige kardeşlerimizin ilk problemi alfabenin grafikası değil, mevcut olan iki alfabenin (Adige Kabartay) birleştirilerek tek alfabeye dönüştürülmesidir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi