• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret560165
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.35745.3789
Euro6.09556.1199
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Dünya Abhaz/Abaza Halkı Daimi Kongresi Genel Kurulu Toplanırken
10/11/2015

Savaş yıllarında kurulan ve yine savaş ortamında ilk büyük genel kurulunu büyük bir katılım ve coşku ile yapan Dünya Abhaz/Abaza Halkı Daimi Kongresi Genel Kurulu 10-13 Aralık 2015 Tarihinde Abhazya Cumhuriyeti’nin Başkenti Sohum’da toplanıyor.

Geçmiş kongrelerde olduğu gibi Aralık 2015’te yapılacak genel kurula Abhazya Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Karaçay/Çerkes Cumhuriyeti-ABAZA AŞTA RAYON’u yanında dünyada en büyük Abhaz/Abaza diasporasının yaşadığı Türkiye başta olmak üzere Rusya, Suriye,Ürdün, Mısır, Almanya, Hollanda, Fransa, Amerika ve Kanada diasporasından seçilmiş delegelerin katılımı bekleniyor.

Dünya Abhaz /Abaza Halkı Daimi Kongresi Yönetim Kurulu geçmiş yıllarda Moskova, Çerkessk, İstanbul, Şam, Kahire, Amman, Berlin,  Tunus gibi şehirlerde toplantılar düzenlemiş süreli ve süresiz kitap, gazete, dergi yayınları ile Abhaz/Abaza halkını bilgilendirmiş, Abhazya Cumhuriyeti’nin tanıtımına katkı vermiştir. Abhazya Cumhuriyeti’nin turistik yörelerinde diaspora çocukları ve gençlerinin birbirlerini tanımaları için yaz kampları organize etmiştir.

Abhazya’nın özgürlük ve bağımsızlığının sembol ismi ilk cumhurbaşkanı merhum ARDZINBA’nın çok önem verdiği kongre için hazırlıklar tamamlanıyor.

Türkiye diasporasına ayrılan delege kontenjanları Abhaz /Abazaların yaşadıkları vilayetlere nüfus yoğunlukları dikkate alınarak dağıtılmış delege seçimleri tamamlanmıştır.

Türkiye diasporasından delege olarak seçilen bir grup yapılacak genel kurula yazılı bir önerge vermek istemekte ve bu konuda gerekli çalışmalara başlamış bulunmaktadır.

Genel kurula verilecek önerge şu başlıkları taşımaktadır:

- Abhaz ve Abaza (Abazin) alfabelerinin birleştirilerek kiril grafikası esaslı tek alfabeye indirilmesi için başlanan çalışmaların hızlandırılması ve uygulamaya konulması için gerekli çalışılmaların yapılması,

- Abhazya Cumhuriyetinden yayın yapan radyo ve Televizyonların Abhazça yayın saatlerinin artırılması ve uydu yayınlarına geçirilmesi için gerekli araştırmaların yapılması,

- Abhazya Cumhuriyeti’ndeki Abhaz okullarında haftalık 3 saat olan Abhazça derslerinin Abhazca anadilinin daha iyi öğrenilebilmesi amacı ile 4 saate çıkarılması için gerekli çalışılmaların yapılması,

- Abhazya Cumhuriyeti’ndeki Ermeni okullarında haftada 1 saat olan Abhazca ders saatlerinin Abhazcanın daha kolay öğrenebilmesi amacı ile  haftada  2 saate çıkartılması için gerekli çalışmaların yapılması, bu okullarda okutulan Ermeni tarihi  dersleri yanında Abhaz tarihinin de okutulması,

- Samurzakan (Gal) bölgesi okullarında Megrelce, Rusça ve Abhazcanın mecburi ders; Gürcüce dilinin (kartvelçe) seçimlik ders olarak verilmesi, Megrel tarihi ve Abhaz tarihi ile ilgili derslerin okutulması, Megrel dili ve kültürünün eğitim ve literatür dili olması için gerekli desteğin verilmesi,

- Dünya Abhaz/Abaza Halkı Daimi Kongresi’nin Yönetim Kurulu’nda görev yapan eski yöneticilerin, kongrenin olağan ve olağan üstü genel kurullarında bilgi birikimi ve tecrübelerinden yararlanmak amacı ile tabii delege olarak kongrelere katılmaları hususunu içeren yazılı bir önerge vermeleri beklenmektedir.Paylaş | | Yorum Yaz
1284 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
Anayasalar Devletlerin Aynasıdır - 02/10/2018
Anadillerimiz ile TRT Radyo-Televizyon yayını istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz. Çifte standartlar yıkılmalı, seslerimiz ve renklerimiz solmamalıdır.
Abhazya- Gürcistan Savaşı Henüz Bitmedi - 16/04/2018
Son yıllarda Gürcistan’ın el altından ihraç ettiği tarım zararlıları Abhazya'nın tarımsal faaliyetlerini sekteye uğratmakta.
TBMM'inde Abhazya İçin Kim, Ne Dedi? - 16/01/2018
Demirel ile çekilmiş hatıra fotoğrafı olup, ben Abhazım, ben Çerkesim, ben Kuzey Kafkasyalıyım diyenler, o fotoğrafları yırtın ve ateşte yakın.
Alfabe Bir Halkın Can Damarıdır - 26/10/2017
Bizce Adige kardeşlerimizin ilk problemi alfabenin grafikası değil, mevcut olan iki alfabenin (Adige Kabartay) birleştirilerek tek alfabeye dönüştürülmesidir.
Gürcistan Türk Yatırımcılardan Korkmaya Başladı - 14/07/2017
Hıristiyan misyonerlerin kol gezdiği özerk cumhuriyette, iş ve para karşılığı Müslüman gençler vaftiz edilerek dinleri değiştirilmekte, din değiştiren bu gençler de boyunlarına taktıkları haçlı kolyelerle kendilerini medeni biri olarak algılamaktadır
Acarlar da En Az Bizim Kadar Yurtseverdir - 12/06/2017
Türkiye’de yaşayan Acar kardeşlerimiz gerçek milliyetcidir. Kartveller gibi milliyetciliğin dozunu kaçırıp ırkçı ve kafatasçı çağ dışı olanlardan değildir.
…Ve Artık Gerçek Gündemimize Dönme Zamanı - 17/04/2017
Artık gerçek gündemimize dönme zamanı geldi. Barış içinde, kardeşçe ve her halk gibi bizim de biz olarak yaşama zamanımız geldi.
Geldiler ve Gittiler - 20/02/2017
Abhazya'yı sadece ve sadece silahlı kuvvetlerin gücü ile koruyamayız. Onun yanında başka şeyler de gerekli.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi