• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret613476
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Gürcistan Seçimlerinin Ardından
27/10/2016

150 Milletvekilinin yer aldığı Gürcistan Parlamentosu’nda, genel seçimler Ekim- 2016'da yapıldı.

Oylama sırasında hile yapıldığı iddiası ile  siyasi partiler ve seçim gözlemcileri tarafından merkez seçim kuruluna 46 dilekçe iletildi.

Ülkenin güneyinde oy verme süresinde seçmenler ile polis arasında arbedeler yaşandı.

Bir milletvekilinin aracına konulan bomba infilak etti ve onlarca kişi yaralandı.

AGİT raporlarına göre Ekim 2016 seçimlerinde bir dizi aksaklıklar olmasına rağmen neticeyi değiştirecek bir şey oluşmadı.

Seçim sonuçlarına göre üç parti Gürcistan Parlamentosu’nda yer alama hakkı kazandı. Bunlar, iktidardaki Gürcü Hayali Partisi, Birleşik Ulusal Hareket Partisi ve Yurtseverler Birliği Partisi’dir.

Seçimin galibi % 48.6 ile Gürcü Hayali Partisi oldu. Seçimlerde üçüncü parti olarak parlamentoya giren Yurtseverler Birliği Partisi, Gürcü Hayali Partisi gibi komşuları Rusya Federasyonu ile ekonomik, insani ve kültürel konularda doğrudan diyaloğu savunan partidir.

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı yeni Ukrayna’nın Odesa valisi Gürcistan kaçkını, onursuz, gurursuz Amerikan düdüğü, savaş suçlusu Sakaşvili’nin Birleşik Ulusal Parti'si oylarının düşmesine rağmen ana muhalefet partisi konumunu korudu.

2004 Gürcistan genel seçimlerinde Birleşik Ulusal Parti % 96 oy ile iktidara gelmiş, gül veya kadife devrim adı ile Gürcistan halkına hayal pompalamıştı.

2008 Rusya-Gürcistan savaşından sonra Gürcistan halkı, devrimin devrim değil, bir yutturmaca olduğunu anladı ve seçimlerde gereken dersi verdi.

GSYİH 17 Milyar dolar, fert başına düşen gelir 3.750 dolar olan Gürcistan’da gelir dağılımı da adaletsiz bir görünüm arz etmekte, zengini çok zenginken, fakiri ise fakir değil adeta sefil bir yaşantı içinde yüzmektedir.

Gürcistan’ın kamu borçlarının GSYİH oranı % 30 olup bir önceki yıla göre 2015'te ithalatı % 23, ihracaatı % 10 azalmıştır.

En büyük partneri ve komşusu Türkiye ile dış ticaret hacmi de 2015'te % 22.9 oranında azalmıştır.

Gürcistan devlet istatistiklerine göre ülkede resmi işsizlik oranları % 17'ye ulaşmış bulunmaktadır.

Bugün iş bulamayan Gürcistan vatandaşları başta Rusya Federasyonu ve Türkiye olmak üzere komşu devletlere gitmekte, bu ülke vatandaşlarının beğenmediği işlerde çalışmaktalar.

Çalışmaya giden bu Gürcistan vatandaşlarının gelecekte Gürcistana dönme şanslarının azlığı da dikkate alınmaktadır.

Diğer bir taraftan bakarsak dünyada silaha en çok para harcayan ülkeler içinde Gürcistan’ı görüyoruz.

NATO, USA ve AB geçmişteki soğuk savaşı tekrar canlandırıp genişleme politikalarını Gürcistan üzerinden de devam ettirmek istemekte.

Gürcistan 3.700.000 nüfusa sahip olup bunun % 84'ü Gürcü, % 6.5'i Azeri, %5.7'si Ermeni ve % 3.8'i diğer halklardan meydana gelmiştir.

Bu % 84 Gürcü nüfusunun büyük bir kısmını da Megrel halkı oluşturmaktadır.

Yeni Gürcistan parlamentosu ve bundan çıkacak hükümetin demokrasiyi, insan haklarını, barışı ve halkların self determinasyon haklarının olduğunu dikkate alması beklentimizdir.

BM, AGİT, ABD, RUSYA, GÜRCİSTAN, ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA'nın katılımı ile Cenevre’de yapılmakta olan nafile görüşmelerin Gürcista’nın Abhazya ve Güney Osetya'ya saldırmazlık anlaşmasını imzalaması bir başka beklentimizdir.

Homojen olmayan küçük bir demografyaya sahip, yine zor da, gelecekte daha da zorda olacak küçücük bir ekonomiye sahip Gürcistan’da mega-idealler yerini gerçeklere bırakmalıdır.

Kartvel/Ortodoks ilkel milliyetçiliği büyük Gürcistan hayalinden vazgeçmeli, yayılmacılığı bırakmalı, başka ülkelerde para-militerlik yapmamalıdır.

Komşuları ile iyi komşuluk, dostluk ve barış kapılarını aramalıdır.

Savaş kötü ve zordur, geriye kan, göz yaşı ve açlık bırakır. Barış güzel ve kolaydır, geriye sevgi, dostluk, kardeşlik ve ekmek bırakır.

Haydi ‘’İRAKLİ’’nin çocukları, ‘’NARTLAR’’ın çocukları ile beraber barışa yürüyelim.

BİZE, SİZE, ONLARA BARIŞ GEREK BARIŞ!967 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TAKRİR-İ SÜKÛN KANUNU VE KEMALİSTLER - 19/09/2019
Anadolu topraklarında yaşayan anadilleri, kültürleri, halk bilimlerini (folklör), inançları kimlikleri yıllarca insan haklarına aykırı baştan sona anti-demokratik olan bu Takrir-i Sükûn kanunu ile susturdular.
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN - 09/08/2019
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE - 13/07/2019
Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.
KUZEY KAFKASYA'DA VE DİASPORA'DA “AYHABI”, “TAHMADA”, “ABIRG” SOSYAL STATÜLERİ - 02/07/2019
Ayhabı, tahmada, abıg sadece kendileri için karar alan kişiler değil, tüm toplum için karar veren saygın kişilerdir. Aldıkları tüm kararlar bağlayıcı olup, sosyal yaşantımızda uzun yıllar büyük iz bırakır.
ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇU İSE İŞTE SUÇLAR, İŞTE SUÇLULAR! - 20/05/2019
Siz bu toprakların hep iyi gün dostu oldunuz. Biz Çerkesler ve diğer kardeş halklar ise bu toprakların hep kara gün dostuyduk ve hep öyle kalmaya devam edeceğiz.
Türkiye'de Siyaset Yapmak… - 17/04/2019
Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.
Yıstanbulako ve Şiş Naniy - 06/02/2019
Yerel seçimlerde devletin tüm imkanlarını çar çur ederek kullanan siyasi parti adaylarını değil, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve halklarını seven ve dikkate alan İstanbul Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Doğan Duman'a destek verelim.
Kuzey Kafkas Halkları Türkiye Diasporasının 2018 Bilançosunun Dip Notları - 01/01/2019
Asimilasyon insanlık suçu ise bütün Kemalistler suçludur. Tanrı 2019 yılında kültürleri, anadilleri Kemalistlerin şerrinden korusun.
Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi