• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret560165
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.35745.3789
Euro6.09556.1199
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Gürcistan Seçimlerinin Ardından
27/10/2016

150 Milletvekilinin yer aldığı Gürcistan Parlamentosu’nda, genel seçimler Ekim- 2016'da yapıldı.

Oylama sırasında hile yapıldığı iddiası ile  siyasi partiler ve seçim gözlemcileri tarafından merkez seçim kuruluna 46 dilekçe iletildi.

Ülkenin güneyinde oy verme süresinde seçmenler ile polis arasında arbedeler yaşandı.

Bir milletvekilinin aracına konulan bomba infilak etti ve onlarca kişi yaralandı.

AGİT raporlarına göre Ekim 2016 seçimlerinde bir dizi aksaklıklar olmasına rağmen neticeyi değiştirecek bir şey oluşmadı.

Seçim sonuçlarına göre üç parti Gürcistan Parlamentosu’nda yer alama hakkı kazandı. Bunlar, iktidardaki Gürcü Hayali Partisi, Birleşik Ulusal Hareket Partisi ve Yurtseverler Birliği Partisi’dir.

Seçimin galibi % 48.6 ile Gürcü Hayali Partisi oldu. Seçimlerde üçüncü parti olarak parlamentoya giren Yurtseverler Birliği Partisi, Gürcü Hayali Partisi gibi komşuları Rusya Federasyonu ile ekonomik, insani ve kültürel konularda doğrudan diyaloğu savunan partidir.

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı yeni Ukrayna’nın Odesa valisi Gürcistan kaçkını, onursuz, gurursuz Amerikan düdüğü, savaş suçlusu Sakaşvili’nin Birleşik Ulusal Parti'si oylarının düşmesine rağmen ana muhalefet partisi konumunu korudu.

2004 Gürcistan genel seçimlerinde Birleşik Ulusal Parti % 96 oy ile iktidara gelmiş, gül veya kadife devrim adı ile Gürcistan halkına hayal pompalamıştı.

2008 Rusya-Gürcistan savaşından sonra Gürcistan halkı, devrimin devrim değil, bir yutturmaca olduğunu anladı ve seçimlerde gereken dersi verdi.

GSYİH 17 Milyar dolar, fert başına düşen gelir 3.750 dolar olan Gürcistan’da gelir dağılımı da adaletsiz bir görünüm arz etmekte, zengini çok zenginken, fakiri ise fakir değil adeta sefil bir yaşantı içinde yüzmektedir.

Gürcistan’ın kamu borçlarının GSYİH oranı % 30 olup bir önceki yıla göre 2015'te ithalatı % 23, ihracaatı % 10 azalmıştır.

En büyük partneri ve komşusu Türkiye ile dış ticaret hacmi de 2015'te % 22.9 oranında azalmıştır.

Gürcistan devlet istatistiklerine göre ülkede resmi işsizlik oranları % 17'ye ulaşmış bulunmaktadır.

Bugün iş bulamayan Gürcistan vatandaşları başta Rusya Federasyonu ve Türkiye olmak üzere komşu devletlere gitmekte, bu ülke vatandaşlarının beğenmediği işlerde çalışmaktalar.

Çalışmaya giden bu Gürcistan vatandaşlarının gelecekte Gürcistana dönme şanslarının azlığı da dikkate alınmaktadır.

Diğer bir taraftan bakarsak dünyada silaha en çok para harcayan ülkeler içinde Gürcistan’ı görüyoruz.

NATO, USA ve AB geçmişteki soğuk savaşı tekrar canlandırıp genişleme politikalarını Gürcistan üzerinden de devam ettirmek istemekte.

Gürcistan 3.700.000 nüfusa sahip olup bunun % 84'ü Gürcü, % 6.5'i Azeri, %5.7'si Ermeni ve % 3.8'i diğer halklardan meydana gelmiştir.

Bu % 84 Gürcü nüfusunun büyük bir kısmını da Megrel halkı oluşturmaktadır.

Yeni Gürcistan parlamentosu ve bundan çıkacak hükümetin demokrasiyi, insan haklarını, barışı ve halkların self determinasyon haklarının olduğunu dikkate alması beklentimizdir.

BM, AGİT, ABD, RUSYA, GÜRCİSTAN, ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA'nın katılımı ile Cenevre’de yapılmakta olan nafile görüşmelerin Gürcista’nın Abhazya ve Güney Osetya'ya saldırmazlık anlaşmasını imzalaması bir başka beklentimizdir.

Homojen olmayan küçük bir demografyaya sahip, yine zor da, gelecekte daha da zorda olacak küçücük bir ekonomiye sahip Gürcistan’da mega-idealler yerini gerçeklere bırakmalıdır.

Kartvel/Ortodoks ilkel milliyetçiliği büyük Gürcistan hayalinden vazgeçmeli, yayılmacılığı bırakmalı, başka ülkelerde para-militerlik yapmamalıdır.

Komşuları ile iyi komşuluk, dostluk ve barış kapılarını aramalıdır.

Savaş kötü ve zordur, geriye kan, göz yaşı ve açlık bırakır. Barış güzel ve kolaydır, geriye sevgi, dostluk, kardeşlik ve ekmek bırakır.

Haydi ‘’İRAKLİ’’nin çocukları, ‘’NARTLAR’’ın çocukları ile beraber barışa yürüyelim.

BİZE, SİZE, ONLARA BARIŞ GEREK BARIŞ!Paylaş | | Yorum Yaz
916 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ana Kucağımız, Kafkas Dağlarımız - 13/11/2018
Biz herşeyi paylaşabiliriz ama özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve ana yurdumuzu kimse ile paylaşamayız. Çünkü bu kutsal Kafkas Dağları, sadece biz Kuzey Kafkas Halklarına ev sahipliği yapar.
Anayasalar Devletlerin Aynasıdır - 02/10/2018
Anadillerimiz ile TRT Radyo-Televizyon yayını istiyoruz ve istemeye devam edeceğiz. Çifte standartlar yıkılmalı, seslerimiz ve renklerimiz solmamalıdır.
Abhazya- Gürcistan Savaşı Henüz Bitmedi - 16/04/2018
Son yıllarda Gürcistan’ın el altından ihraç ettiği tarım zararlıları Abhazya'nın tarımsal faaliyetlerini sekteye uğratmakta.
TBMM'inde Abhazya İçin Kim, Ne Dedi? - 16/01/2018
Demirel ile çekilmiş hatıra fotoğrafı olup, ben Abhazım, ben Çerkesim, ben Kuzey Kafkasyalıyım diyenler, o fotoğrafları yırtın ve ateşte yakın.
Alfabe Bir Halkın Can Damarıdır - 26/10/2017
Bizce Adige kardeşlerimizin ilk problemi alfabenin grafikası değil, mevcut olan iki alfabenin (Adige Kabartay) birleştirilerek tek alfabeye dönüştürülmesidir.
Gürcistan Türk Yatırımcılardan Korkmaya Başladı - 14/07/2017
Hıristiyan misyonerlerin kol gezdiği özerk cumhuriyette, iş ve para karşılığı Müslüman gençler vaftiz edilerek dinleri değiştirilmekte, din değiştiren bu gençler de boyunlarına taktıkları haçlı kolyelerle kendilerini medeni biri olarak algılamaktadır
Acarlar da En Az Bizim Kadar Yurtseverdir - 12/06/2017
Türkiye’de yaşayan Acar kardeşlerimiz gerçek milliyetcidir. Kartveller gibi milliyetciliğin dozunu kaçırıp ırkçı ve kafatasçı çağ dışı olanlardan değildir.
…Ve Artık Gerçek Gündemimize Dönme Zamanı - 17/04/2017
Artık gerçek gündemimize dönme zamanı geldi. Barış içinde, kardeşçe ve her halk gibi bizim de biz olarak yaşama zamanımız geldi.
Geldiler ve Gittiler - 20/02/2017
Abhazya'yı sadece ve sadece silahlı kuvvetlerin gücü ile koruyamayız. Onun yanında başka şeyler de gerekli.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi