• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam150
Toplam Ziyaret658169
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75026.7773
Euro7.29397.3231
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
Dırmit Kutelia'nın Katili Kim?
02/12/2012

Dırmit Kutelia Abhazyalı bir Abhazdı. Denizciydi. Uzak yol gemilerinde çalışıyordu. Anavatanı Abhazya Ağustos 1992'de saldırıya uğradığında, çalıştığı gemi Abhazya’dan çok uzaklarda yol alıyordu. Artık gemide değil çalışmak; gemide kalmak, gemide uyumak da onun için mümkün değildi. Aklı hep anavatanında, sevdiklerindeydi.

Gemisi günler sonra bir limana girip iskeleye yanaştığında, karaya ayak basar Abhazya'ya gitmek için yola koyuldu. Büyük bir uğraştan sonra da anavatanına vardı.

Düşmana karşı av tüfekleri ile özgürlük mücadelesi veren yurtsever halkının yanında yer aldı. Onun gönlünde mesleği ile ilgili deniz kuvvetlerinde yer almak vardı ama Abhazya’nın deniz kuvvetleri henüz yoktu. Askeri tecrübesi de yoktu, milis tecrübesi de; ama yurt sevgisi vardı.

Abhazya’nın sarp dağlarında görev yapan bir milis timinde yer aldı. Operasyonlara katıldı. İçinde yer olduğu tim bir operasyon dönüşü dinlenirken, Gürcüstan askerlerinin ani baskınına uğradı. Bir kısım arkadaşları hayatını kaybederken, bir kısım arkadaşları da kendisi gibi esir alınarak götürüldü.

Günlerce diğer arkadaşları gibi işkence gördü, aç ve susuz bırakıldı.

Dırmit Kutelia, Gürcüstan için sadece bir Abhaz savaşçı, sadece bir esir olarak değil; taşıdığı Kutelia soyadı ile de mühimdi. Çünkü Gürcü birliklerinin içinde de Kutelia soyadını taşıyanlar vardı.

O bir megrel Kuteliaydı. O araştırılmalı, test edilmeliydi. İçlerine sızmış bir ajan olabilirdi.

....ve megrel Kutelia'yaya psikolojik baskı uygulanmaya başladı. “Senin Gürcüstan’a bağlılığını göreceğiz, Abhaz esirlerin içinde bir Kutelia esir var onu senin öldürmen lazım. Sen öldüreceksin ki, biz senin kimden yana olduğunu göreceğiz. Eğer sen öldürmezsen biz sana da ona da gereğini yapacağız” dediler.

Bu baskılara fazla dayanamayan Megrel Kutelia, eline verilen silahla Abhaz Kutelia’yı, yani bir başka deyişle kardeşini vurup öldürdü.

Birleşmiş Milletler yasalarında savaşın da kuralları var. Buna dün de, bugün de uyulmuyor. Esirlerin yaşam garantileri olmasına rağmen uyulmuyor ve maalesef yapanların yanında kalıyor.

Abhazların Samurzakan bölgesi kökenlilerle, Megrel kökenliler aynı soyadları taşıyor. Tüm Abhazların yüzde otuzu Megrellerle aynı soyadlara sahip.

Abhazya’nın kuzey ve doğusunda yaşıyan Ahçıpsı, Sadz, Bızıp kökenlilerin de yüzde yirmisi Ubuh, Bjeduğ, Abzeh, Şapsığ ve Kabardey soyadlıdır.

Abhaz, Megrel, Ubuh ve Adigeler arasına bir sınır koymak mümkün değildir. Bu tarihi, coğrafi, demografik, kültürel, sosyolojik, antropolojik ve psikolojik bir gerçektir.

Abhazya-Gürcüstan savaşında Megrel Kutelia'yaya, Abhaz Kuteliayı öldürme emri verildi ve kardeş kardeşi öldürdü.

Bu öldürme olayında katil kim?

Dırmit Kutelia'yı kim öldürdü?

Savaşlarda genellikle taraflar birbirlerini tanımadan, görmeden öldürürler ama bu olayda bir farklılık var: taraflar birbirlerini gördüler.

Dırmit Kutelia'nın gerçek katili Megrel Kutelia değil, onu buna zorlıyan, psikolojik baskı yapan faşist Gürcüstan yönetimidir. “Faşist Gürcüstan”  demiyorum “faşist Gürcüstan yönetimi” diyorum çünkü faşist olan halklar değil, yönetimlerdir.

Megrel Kutelia bu olaydan dolayı mutlu mu?

Hiç sanmıyorum. O bu psikolojiyi ölümüne kadar yaşayacak, bu sendromdan asla kurtulamayacaktır.

Sufist düşüncede insanın üç önemli özelliği var. Bunlar önem sırası ile;

 1-Unutma

2-Hatırlama

3-Teselli'dir

 Kuzey Kafkas Halklarının en önemli bir özelliği de kendilerine yapılan iyilik ve kötülüğü asla unutmamalarıdır. Ama barış için, dostluk için, bazı şeyleri unutmak zorundayız.

 Evet, barış için, dostluk için, bazı şeyleri unutmak zorundayız ama barış için, dostluk için, vatanımızdan, özgürlüğümüzden ve bağımsızlığımızdan vazgeçmemizi kimse beklemesin.

 Biz Abhaz Kutelialar, kardeşimiz Megrel Kutelia’nın bu olayını, barış için, dostluk için, kardeşlik için unutmaya çalışacağız. Çünkü gerçek katilin o olmadığını biliyoruz… Gerçek katilin adını ve kim olduğunu da biliyoruz.

 Dırmit Kutelia'nın katilinin adı  faşizmdir.2747 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

LİBERAL EKONOMİNİN ÖNCÜSÜ ABHAZ PRENS SABAHADDİN KOZBA - 02/02/2020
Prens Sabahaddin İsviçre'de bir grup sosyolog tarafından oluşturulan ''LE PLAY'' sosyolojik ekolünü benimsemiş, bu ekolün büyük bir savunucusu olmuş, Osmanlı coğrafyasının en büyük, en ünlü sosyoloğu haline gelmişti.
2020 YILI, ÖNCE DOĞA, SONRA İNSANLIK YILI OLABİLİR Mİ? - 27/12/2019
2020 yılının önce doğayı, sonra insanlığı öne çıkaran bir yıl olması dileklerimle. Herkesin, her kesimin yeni yılını kutlar, saygı ve sevgiler sunarım.
ÇERKESLERİN ÜRDÜN TOPLANTISI GERİLİM YARATTI, TANSİYON YÜKSELTTİ - 14/11/2019
Bu toplantı bir daha gösterdi ki Kafkas Dernekleri Konfederasyonu’nun kurulma zamanı gelmiş, geçmektedir.
TAKRİR-İ SÜKÛN KANUNU VE KEMALİSTLER - 19/09/2019
Anadolu topraklarında yaşayan anadilleri, kültürleri, halk bilimlerini (folklör), inançları kimlikleri yıllarca insan haklarına aykırı baştan sona anti-demokratik olan bu Takrir-i Sükûn kanunu ile susturdular.
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN - 09/08/2019
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE - 13/07/2019
Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.
KUZEY KAFKASYA'DA VE DİASPORA'DA “AYHABI”, “TAHMADA”, “ABIRG” SOSYAL STATÜLERİ - 02/07/2019
Ayhabı, tahmada, abıg sadece kendileri için karar alan kişiler değil, tüm toplum için karar veren saygın kişilerdir. Aldıkları tüm kararlar bağlayıcı olup, sosyal yaşantımızda uzun yıllar büyük iz bırakır.
ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇU İSE İŞTE SUÇLAR, İŞTE SUÇLULAR! - 20/05/2019
Siz bu toprakların hep iyi gün dostu oldunuz. Biz Çerkesler ve diğer kardeş halklar ise bu toprakların hep kara gün dostuyduk ve hep öyle kalmaya devam edeceğiz.
Türkiye'de Siyaset Yapmak… - 17/04/2019
Üretmeden tüketmek nasıl uzun ömürlü olamıyorsa, iktidar koltuğunda oturup halkın iradesine dikkat etmeyen iktidarlar da uzun ömürlü olamazlar.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi