• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam160
Toplam Ziyaret742875
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.04588.0780
Euro9.67359.7122
Semerkew
Erol Kılıç Kutelia
erolkutalia@hotmail.com
ASİMİLASYONCU POLİTİKALAR İFLAS EDERKEN
09/08/2019
Etileri, Sümerleri, Hattileri, Akadları, Sasanileri, Avarları, Alanları, Etrüskleri, Urartuları, Kimmerleri, Asurları, Trakları, Süryanileri, Keldanileri, Kürtleri, Arnavutları, Gürcüleri, Lazları, Hemşinlileri, Zazaları, Boşnakları, Pomakları, Makedonları, Çeçenleri, Çerkesleri, Abhazları çakma Türk yapan, hızlarını alamayıp Etibank ve Sümerbank'ı kuran, İtalya’dan Mussolini tipi faşist asimilasyon metodlarını ithal eden çakma Atatürkçü Kemalistlere kötü haberlerimiz var.
Anadolu topraklarında yapılan arkeolojik kazılarda Roma ve Bizans kökenli eserlerin çıkmasından korkanlar, çıkan tarihi eserleri gizleyip  bunları bir şekilde yurtdışına gönderenler, Osmanlı arşivlerini Bulgaristan’a plase eden asimilasyoncu Kemalistler; Abhazların, Adigelerin, Avarların, Lezgilerin, Osetlerin (Alanlar), Çeçenlerin, Gürcülerin, Arnavutların, Boşnakların, Süryanilerin, Kürtlerin, Bulgarların, Makedonların, Zazaların literatürü (edebiyatları) oluşmuş, artık yüzlerce şairi, yazarı, tarihçileri, etimologları,sanatçıları ve sosyologları var.
Bu halkların şair ve yazarlarının ,sanatçılarının yüzlerce eseri yayınlanmış ayrıca onlarca yabancı dile çevrilip okuyucu,dinleyici ve izleyicilere sunulmuştur.
Günümüz sosyologları şu ilkelerde birleşiyorlar. Literatürü (Edebiyatı) oluşmuş halklar, dijital teknolojinin gelişmesi, iletişimin kolaylaşması, internetin yaygınlaşması ve hızlanması ile hem otohton azınlık halkların, hem diasporik halkların ulusal kimliklerini unutturup onları asimile etmek artık oldukça zorlaştı.
Irkcılığı, milliyetcilik sanan asimilasyoncular modanız geçti, renkleriniz soldu, asimilasyon metodlarınız işlevsiz kaldı.
Geçmiş olsun ama başınız sağ olmasın.
Kemalistler, siz bizi yıllarca yok saydınız ama biz yok olmadık; çünkü bizim binlerce yıllık bir anadilimiz, bir kültürümüz, bir halk bilimimiz (folklör), halk olarak da ayrı bir kimliğimiz vardı.
Bizim yüzlerce yıl önce oluşmuş binlerce eseri olan literatürümüz (edebiyat) vardı.
Bizim yüzlerce yıl önce oluşmuş halen de devam eden ulusal bir mimarı kimliğimiz de vardı.
Bu ulusal mimari kimliğimizle yaptığımız evlerle dahi birbirimizi tanıyorduk.
Tek dil, tek kültür, tek kimlik artık sizlere ömür.
Yaşasın asimilasyon metodlarına karşı direnen halklarımız ve onların çilekeş kanaat önderleri.
Yaşasın halklarımızın kardeşliği.
Her dönemde, her devirde, her askeri ve sivil darbe sonunda ATATÜRK ticareti yapan Kemalistler, asimilasyon metodlarınız artık iflas etti.
Artık konkardato değil iflas ettiğinizi ilan etmelisiniz. İflas ilanınızda da yıllarca anti-demokratik bir biçimde mağdur ettiğiniz, anadillerden, kültürlerden, kimliklerden özür dilemelisiniz.


889 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SUNİ DEVLET SINIRLARI SAVAŞ DAVETİYESİ DEĞİL Mİ? - 10/10/2020
Pergel ve cetvelle ülkelere suni sınırlar çizen emperyal devletlerin faşist yöneticileri, günümüz demokrasi ve insan hakları anlayışına göre savaş suçlusudur.
ABAZA KİMLİĞİ - ABAZALAR / ABHAZLAR: TEK MİLLET, ÜÇ DİYALEKT, İKİ AYRI ALFABE - 06/08/2020
Habze ve Apsuara’da kadınlar için söylenen bazı yaklaşımlar şöyledir. - Kadın evin kan damarıdır. - Evi ev, akrabayı akraba yapan kadındır. - Kadının olduğu yerde bıçak çekilmez
GÜRCİSTAN'DA DİASPORİK HALK OLMAK - 08/07/2020
Barış, size de, bize de, Kafkasyamıza da, dünyamıza da gerekli. Homojen bir Gürcistan hayalinizden vazgeçin! Halkların kardeşliğinden korkmayın. Kafkasya size de bize de yeter.
İki benzer ülke, iki benzer halk: ABHAZYA VE ABHAZLAR; KORSİKA VE KORSİKALILAR - 14/06/2020
Abhazçada sülale (AJÜLA) çift anlamlıdır. Sülale ve halk. Ülke ve devlet söz konusu olunca HALK ortak paydamız olmalı ve ön plana çıkmalıdır…
LİBERAL EKONOMİNİN ÖNCÜSÜ ABHAZ PRENS SABAHADDİN KOZBA - 02/02/2020
Prens Sabahaddin İsviçre'de bir grup sosyolog tarafından oluşturulan ''LE PLAY'' sosyolojik ekolünü benimsemiş, bu ekolün büyük bir savunucusu olmuş, Osmanlı coğrafyasının en büyük, en ünlü sosyoloğu haline gelmişti.
2020 YILI, ÖNCE DOĞA, SONRA İNSANLIK YILI OLABİLİR Mİ? - 27/12/2019
2020 yılının önce doğayı, sonra insanlığı öne çıkaran bir yıl olması dileklerimle. Herkesin, her kesimin yeni yılını kutlar, saygı ve sevgiler sunarım.
ÇERKESLERİN ÜRDÜN TOPLANTISI GERİLİM YARATTI, TANSİYON YÜKSELTTİ - 14/11/2019
Bu toplantı bir daha gösterdi ki Kafkas Dernekleri Konfederasyonu’nun kurulma zamanı gelmiş, geçmektedir.
TAKRİR-İ SÜKÛN KANUNU VE KEMALİSTLER - 19/09/2019
Anadolu topraklarında yaşayan anadilleri, kültürleri, halk bilimlerini (folklör), inançları kimlikleri yıllarca insan haklarına aykırı baştan sona anti-demokratik olan bu Takrir-i Sükûn kanunu ile susturdular.
YİNE AYHABI, TAHMADA VE ABIRG ÜZERİNE - 13/07/2019
Bilindiği gibi, ayhabı, tahmada ve abırg sıfatlarının bizim toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri var. Bu sosyal ünvanları taşıyan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi