• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam109
Toplam Ziyaret1000856
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
DÜNYA ÇERKES KONGRESİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
03/10/2021

Geçen hafta Çerkes dünyasında iki önemli toplantı oldu. Bu toplantılardan birincisi Nalçık’ta yapılan DÇB kongresi; diğeri de İstanbul’da yapılan “Diaspora Çerkesleri: Sorunlar ve Çözümler” isimli sempozyum idi.

Doğrusunu isterseniz yıllardan beri DÇB’den ve onun en büyük bileşeni Kaffed’den umudumu kestiğim için ilgi alanıma girmiyordu. ”Tabak sevdiği deriyi yerden yere vururmuş” atasözüne uygun olarak ben de kurumlarımızı çok sevdiğim için acımasızca eleştirdim. Eleştirilerim acaba bir yol gösterme anlamında faydalı olur mu diye yapılmıştı. Yoksa Kaffed’in ya da DÇB’nin içinde olan hiç kimse ile kişisel bir problemim yok. O kurumlarla ilgili olarak yıllardır yazı kaleme almamıştım. Ama artık farz oldu.
Yıllardan sonra “DÇB genel kuruluna iki adayla gidilecek” denilince, içimden “Hadi ordan” dedim kendi kendime. Haklı çıkacacağımı biliyordum. Ama maalesef haklı çıktım.

Çünkü 2000 yılından bu yana, Rus İstihbarat örgütü FSB tarafından ele geçirilen ve Çerkeslerin taleplerini bastırmak, maniple etmek ve kontrol etmekle görevli “BİR RUS DEVLET KURULUŞUDUR DÇB.”

Bütün şaşkınlığım Çerkes Davasında samimi zannettiğim bir çok kişinin DÇB’den bir medet ummasıdır.

Neyse bu yıl, Hağajey Beslan diye birini, Kaffed’in DÇB Başkanlığına aday göstereceğini duyduk. Oysa Hağejey Beslan DÇB delegesi değildi. Neticede Hağejey Beslan kongre günü ortalıkta yoktu. Gelenek bozulmadı ve Rus derin devletinin ve Putin’in adamı Hauti tek aday olarak girdiği kongreyi büyük bir zaferle(!) kazandı.

Velevki bir yanlışlık olupta kongreyi Hağejey Beslan kazansaydı yapabileceği birinci seçenek Rus İstihbarat örgütünün emrine girmek olacaktı. Birinci seçeneği kabul etmeseydi, diğer Çerkes aktivistlerin başına gelen ya öldürülme ya da hapse girme ikinci seçeneği olacaktı.
Rusya’da Putin’e karşı göstermelik olsa bile rakipler çıkabilirken, Kafkasya otokratları karşılarına göstermelik rakipler bile çıkmasına tahammül edemiyorlar. Çünkü yarın bu göstermelik adaylardan cesaret alan bazı gerçek adaylar çıkar diye ödleri patlıyor.

Sırf yaşadığımız son DÇB kongresi bile artık Çerkeslerin, Rusya sınırları içerisinde bir örgütlenme yaratmalarının mümkün olmadığını gösteriyor.

***

25 Eylül 2021 tarihinde İstanbul Üsküdar Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde toplanan “Diaspora Çerkesleri: Sorunlar ve Çözümler” isimli sempozyumu Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti ile Kanada Anavatan’a dönüş Derneği düzenledi. Söyleyecek sözü olan bütün kurum temsilcileri davet edildi. Çok samimi ve iyi niyetli öneriler yapıldı. Ancak en dikkat çeken ve en çok tartışılan konu ise artık yeni bir Çerkes örgütlenmesine ihtiyaç olduğuydu.

Netleşmemekle birlikte, isminin “DÜNYA ÇERKES KONGRESİ” olması hususunda bir anlayış birliğinin olduğu söylenebilir.

Çerkeslerin meselesinin siyasi olduğunu kabulünden yola çıkan öneri sahipleri,”Dünya Çerkes Kongresi”nin sürgündeki bir hükümet gibi siyasi çalışma yapması gerektiğini ileri sürdüler.

Bu konuda hazırlık yapmak üzere bir çalışma gurubu oluşturuldu. Gurup çalışmasını olgunlaştırdıktan sonra meselenin hayata geçirilmesi için bir arama konferansı düzenleyecek.

Eğer hayata geçirilebilirse, Çerkes meselesinin kültürel bir mesele değil, siyasi bir mesele olduğu konusunda ciddi bir mesafe kat edilecek.

    Haydi hayırlısı diyelim.


983 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR. - 23/03/2024
Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi