• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret1000842
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
ONUNCU YILDÖNÜMÜNDE ÇHİ (ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ)
06/02/2021
3 Şubat 2011 tarihinde, İstanbul - Kadıköy Bahariye Caddesi’nde bulunan Kafkas Pasajında bir kitapçı dükkanında toplanan bir gurup Çerkes bir itiraz geliştiriyordu. AB sürecine yönelmiş gibi görünen Türkiye, Avrupa Birliğine girişin temel kriterlerinden olan Ulusal Azınlıkların Korunması şartını uygulamak zorunda kalmıştı. Bu anlamda Türkiye demokratik açılım sürecini 2009 yılında başlatmıştı.
Kürt, Alevi, Roman açılımları yapılmış ve TRT Kürtçe yayın yapan bir televizyon kanalı açmıştı.
İşte yaşanan gelişmeleri izleyen Çerkesler, devletten ve Çerkes STK’larından bir çıkışı boşuna bekledi. Ancak, ne devletten, ne de Çerkes STK’larında bir çıkış olmaması üzerine itiraz süreci başlatıldı.
Devletin atmış olduğu adımları olumlu bulup destekliyoruz, ancak bu denklemin içerisinde Çerkesler’le birlikte tüm etnik toplulukları kapsamayan bir açılım eksik dolayısıyla yanlış olacaktır deniyordu.
3 Şubat 2011 tarihinde Bahariye Caddesinde küçük bir kitapçı dükkanında toplanan Çerkesler, oluşturdukları harekete “Çerkes Hakları İnisiyatifi-ÇHİ) ismini veriyor ve 12 Mart tarihinde Ankara’da bir miting düzenleme kararı alıyordu.
150 yıldır devletle hep uyumlu olmuş, hiç problem çıkarmamış, hiç bir talepte bulunmamış Çerkeslerin böyle bir çıkış yapması büyük bir şaşkınlık yarattı. En büyük şaşkınlık Çerkes STK’larında yaşandı ve çıkışı yapanların başlarının ezilmesi, itibarsızlaştırılmaları ve önlerinin kesilmesi için var güçleriyle seferber oldular. Ama güçleri yetmedi. Devlet nezdinde bazı kesimlerden itiraz gelse de, o günkü yumuşayan ortamda hoşgörü ile bakıldı. Türkiye halklarının demokrat kesimleri de büyük bir sempati ile meseleye yaklaştı. Çerkes Meselesi Türkiye ve Dünya Kamuoyu nezdinde görünür kılınarak, Çerkeslerin de kanayan bir yarası olduğu anlatıldı.
***
ÇHİ Ankara, İstanbul, Kayseri ve Ahlat Mitinglerini gerçekleştirerek, Çerkeslerin Demokratik taleplerini tüm dünyaya duyurdu. 2012 Şubat ayında Kocaeli Derbent’te düzenlediği “Çerkes Çalıştayı”nı düzenleyerek, devletin Çerkeslerden esirgediği çalıştayı hayata geçirdi. Çerkes Çalıştayı’ndan sonra AB ilerleme raporlarında Çerkeslerin de ismi geçmeye başladı.
Çerkes meselesinin siyasi bir mesele olduğu gerçeğinden yola çıkılarak Ankara’da siyasi parti temsilcileri ile defalarca görüşmeler yapıldı ve kendilerine dosyalar verildi.
Çok büyük bir soykırıma uğramış olan bir halkın çocuklarının yılda bir gün 21 Mayısta sokağa çıkmasının yeterli olmayacağını düşünülerek, bununla ilgili olarak “her ayın 21’inde saat 21’de Rus Konsolosluğu önünde” eylemi başlatıldı. Bu eylem 33 kez tekrarlanarak büyük bir duyarlılık yaratıldı. Bu eylemlerden vazgeçilmesi ile ilgili çeşitli kesimlerden gelen telkinlere şiddetle karşı çıkıldı. Rus Konsolosu Erkhov’un konsoloslukta görüşme talebi reddedildi. Bunun üzerine Başkonsolos Erkhov’u ÇHİ Pera Palas Otelinde ağırlayarak, Çerkeslerin taleplerini diplomatik bir dille bir nota olarak iletti. Erkhov’un Putin’in Türkiye’yi ziyareti esnasında Protesto edilmemesi yönündeki tehdidine karşı, ÇHİ yürütme Kurulu Putin’i Beşiktaş’ta protesto ederek gözaltına alındı.
Bu makalede saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok etkinliği gerçekleştiren ÇHİ, kurumsal yapılar oluşturarak yarattığı görünürlük ve itiraz kültürünün sürdürülebilir olmasını hedefledi.
Bu amaçla oluşturulan, Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti, Çerkes Dernekleri Federasyonu ve Çoğulcu Demokrasi Partisi, Çerkeslerin siyasi ve kültürel sorunlarının gerçek çözüm adresi olarak çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.
Çerkes Dernekleri Federasyonu 21 mayısın gününde, saatinde ve muhatap Rusya Konsolosluğu karşısında anma ve protesto etkinliğini şaşmaz bir pusula gibi gerçekleştirmeye devam ediyor. Ruslan Gvaşev ve Martin Koçesoko’nun uğradıkları haksızlıklara karşı gösterdiği yürekli çıkışı hiçbir Çerkes kurumu gösteremedi.
Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin Türkiye’deki seçim yarışlarına katılması son derece değerlidir. Çünkü Çerkes meselesi siyasi bir meseledir ve ÇDP çözümün anahtarıdır.
Sevgili Dostlar,
ÇHİ’nin Çerkes Halkına bıraktığı en büyük miras, talep edebilme kültürü, itiraz ve görünürlüğün sağlanmasıdır.
Bu özel dönem kitaplarının yazılmasını ve belgesellerinin çekilmesini bekliyor.


1105 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR. - 23/03/2024
Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR” - 23/07/2023
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi