• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam193
Toplam Ziyaret1000940
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
“RUSYA’NIN DOSTLARI DÜŞMANIMIZ, DÜŞMANLARI DOSTUMUZDUR”
23/07/2023
Sevgili Okuyucularım,
 “Bağımsız Çerkesya” idealini, davasını, mücadelesini savunmak ayıp mıdır, günah mıdır, yasak mıdır yoksa suç mudur diye sorarak başlamak istiyorum yazımıza.
Son günlerde Çerkes aktivizmi yeni bir hareketlilik yaşıyor, Rusya’daki gelişmelere paralel olarak. Çünkü tarih milletlerin önüne zaman zaman fırsatlar ya da talihsizlikler sunar. Çerkeslerin de en büyük talihsizliği Rusya gibi bir komşuya sahip olmaktı. Ancak büyük gibi görünen ama içi çürümüş yapıların, bir gün nasıl kendiliğinden yıkılıverdiklerinin de tarihte çok sık görülen örnekleri mevcuttur. Tarihteki bir çok imparatorluk nasıl yıkılıp dağılmışsa, Rusya da öyle yıkılıp dağılacaktır. Ukrayna işgali Rusya’daki sistemin nasıl döküldüğünü ve çürüdüğünü göstermiştir. Bir haftada Ukrayna’nın işini bitirir denen Putin, patinaj yapmaktadır. İleri gidemiyor, eli boş geriye dönse Rusya’da madara olup iktidarını kaybetme durumuyla karşı karşıyadır.
Tüm bunların üzerine paramiliter güç olan Wagner isyanı da, devasa askeri güç denen Rus ordusunun kofluğunu ortaya çıkarmıştır. Yirmibeşbin kişilik bir silahlı güç Rusya’yı ve Putin’i rehin almıştır. Araya giren Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko kimbilir hangi rüşvetler ve tavizler karşılığı Wagner’in patronu Prigojin’i durdurduğunu bilemiyoruz. İsyancıları en ağır şekilde cezalandıracağını söyleyen Putin kuyruğunu apış arasına alıp üstüne oturmak zorunda kalmıştır.
Gürcistan ile Rusya’nın ilişkilerinin bozulması Çerkeslere tarihsel bir fırsat sunmuştur. Gürcistan-Rusya gerginliği Çerkes soykırımının dünyada ilk defa bir devlet tarafından tanınmasını sağlamıştır.
Ukrayna-Rusya savaşı da Çerkesler için çok önemli fırsatları içinde barındırmaktadır.
***
Çerkes ülkesine yaptığı gibi haksız bir biçimde Ukrayna’yı da işgal eden Rusya bütün dünyayı karşısına almıştır. Rusya’nın ne ekonomik, ne de askeri gücü böyle bir savaşı ve ambargoyu taşıyabilecek kapasitede değildir. Bu ekonomik abluka adım adım Putin rejiminin sonunu hazırlamaktadır. Putin sonrası Rusya ya demokratikleşecek ya da dağılacaktır. Her iki durumdan da Çerkesler ve Rusya’nın esareti altında bulunan halklar için hayırlı sonuçlar çıkar.
Ancak, Ukrayna Savaşı sonrası Çerkes aktivizmindeki hareketlenme ve ortaya çıkabilecek “Bağımsız Çerkesya” yolundaki fırsatların kollanması, Rusya’yı ve bütün Rusyaseverleri telaşlandırmıştır. Çerkesleri pasifize etmek ve bağımsızlık yolundaki uyanışı engellemek için tarihte atalarımızın kahramanca direnişini hataymış gibi gösterme çabalarına giren kalemşörler peydah olmuştur.
“Bağımsız Çerkesya “yı savunmak ne ayıptır, ne günahtır ne de yasaktır. Bağımsız Çerkesya’yı önce savunmak sonra da bunun koşullarını hazırlamak için var gücüyle çalışmak her Çerkes için farzdır. Tabi bir takım köle ruhlu, tırsık Rus uşakları adeta öğretilmiş çaresizliği dayatarak “biz ne yapabiliriz ki biat etmekten başka” yalanını ortaya atmaktadırlar.
Kim ki Rusya’nın dostudur, bilin ki Çerkes Halkının düşmanıdır. Bunun Çerkes, Türk, Abhaz, Oset, Çeçen olması fark etmez.
Kim ki Rusya’nın düşmanıdır, Çerkes Halkının dostudur. Nasıl ki Rusya ile sorunu olan Gürcistan Çerkes Soykırımını tanımışsa, aynı şekilde Ukrayna, Polonya, Litvanya, Estonya, Finlandiya’nın da tanıması işten bile değildir. Yeter ki doğru diplomatik atakları yapabilme becerisini gösterebilsin.
 KAHROLSUN RUSYA VE DOSTLARI!
YAŞASIN RUSYA’YA KARŞI DİRENENLER!


864 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR. - 23/03/2024
Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI - 05/12/2023
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
ETHEM MESELESİNE ÇERKESLER NASIL BAKMALIDIR? - 12/09/2023
Türk Tarih tezinin temel taşı olan Nutuk’ta Ethem Bey’le ilgili bu ifadeler durduğu sürece Ethem Beyin hainliğinin ortadan kalkması mümkün değildir.
WAGNER, RUSYA’YA AYNA TUTTU - 27/06/2023
Ancak görülen manzara, yirmi beş bin kişilik bir askeri gücün Rusya’yı teslim alma kapasitesinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi