• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam102
Toplam Ziyaret1020091
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Semerkew
Murat Özden
murathabracu@hotmail.com
ARTIK ÇERKESLER DE DAMGALARINI VURMAYA BAŞLADI
05/12/2023
Geçtiğimiz günler Çerkes Dünyasında, Çerkesliğe emek vermiş büyüklerimizin yaprak dökümü gibiydi. Çok değerli büyüklerimizin ölüm haberleri maalesef peşpeşe geldi.
Ankara’dan Saim Tuc, İstanbul’dan Mustafa Bakıcı ve Londra’dan Muhittin İzzet Kandur’u sonsuzluğa uğurladık. Her biri “nev-i şahsına münhasır” dedikleri gibi çok değerli kişiliklerdi. Asla yerleri doldurulamayacak kimselerdir. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum.
***
Biz de bir grup arkadaşımızla birlikte 24 Kasım 2023 tarihinde vefat eden değerli büyüğümüz Mustafa Bakıcı’nın cenaze töreni için yerleşmiş olduğu Yalova’nın Çavuş köyüne gittik. Mustafa Bakıcı Ağabeyimiz Düzce’de doğmuş Almanya’ya gitmiş, Almanya’da Çerkes Derneklerinin kuruluşlarında, yönetimlerinde bulunmuş gönlü Çerkeslik için atan bir büyüğümüzdü. Türkiye’ye döndükten sonra Kafkas Aşındırıcı Limited şirketini kurmuş bir sanayiciydi. Türkiye’de camiamızın ve derneklerimizin içinde bulunmuş ve kurumlarımıza maddi ve manevi desteklerini hiç esirgememişti. Cenaze törenine katılıp, onu, çok severek yerleştiği Yalova’nın Çerkes Köyü olan Çavuşköy’de toprağa emanet ettik. Mekanı cennet olsun.
***
Yalova’da bir yamacın eteğinden başlayarak tepeye doğru bir tespih tanesi gibi dizilmiş beş köy bulunuyor. Karadere, Fevziye, Çavuşköy, Ahmediye ve Örencik. Cenaze için gittiğimiz Çavuşköy’de Mezguaşe’nin yeri diye adlandırılmış, Gönül Hanımın işlettiği Kafe-Restaurant otantik Çerkes yemeklerini sunuyor. Cenaze’den sonra oturduğumuz ve yemek yediğimiz bu sıcak ve kaliteli mekan insanın içini ısıtıyor. Hele isminin Mezguaşe (Orman tanrısı, Kraliçesi) olması ayrıca insana keyif veriyor. İnsan ister istemez nereden nereye demeden edemiyor. Çerkesce konuşmanın yasaklandığı, Çerkes Köylerinin isimlerinin değiştirildiği dönemlerden mekanlara ÇERKESCE isimlerin verildiği dönemlere ulaşabildik.
O bölgeye İstanbul ve Ankara’dan göç eden çok sayıda Çerkes aile bulunuyor. Bu ailelerden biri de Saim Sezgin-Emine Aslandok Sezgin çifti Fevziye köyüne yerleşenlerden. Cenazede rastladığımız Saim Sezgin dostumuzla görüştük. Saim Sezgin inşaat mühendisidir ve ömrünü Çerkesliğe adayan soydaşlarımızdandır. Hem eğitimli, hem de bilinçli olan insanlar gittikleri yerlerde fark yaratıyorlar ve Çerkesliğin damgasını vuruyorlar. İstanbul’da görüştüğümüz zamanlarda, Saim Sezgin Çerkeslerin bu ülkede yaşadığını anlatan bir proje üzerinde çalıştığını söylüyordu. Ama insan gözüyle görmeyince yapılan şeyin ne anlama geldiğini anlayamıyor. Köy Meydanının bir köşesine Oşhamefe’nin oldukça heybetli bir maketini inşa etmişler, Oşhamefe’nin üzerine bir Setenay Guaşe’nin başı yerleştirilecek. Çerkes evi, Çerkes Avlusu ve bir Çerkes Müzesi’nin de olduğu bir meydan düzenlemesi adım adım ilerliyor. Bu çalışmada Saim Sezgin’in en büyük destekçisi köy muhtarı Necmi Yüksel. Bütün Çerkes köylerinin böyle Çerkes kimlik bilincine sahip muhtarlara sahip olmasını temenni ediyoruz. Çerkesler yaşadıkları alanlara damga vururlarsa asimilasyona karşı direniş hatlarını oluşturabilirler. Bu çalışmanın tüm diaspora Çerkeslerinde örnek teşkil etmesini diliyoruz.
Saim Sezgin dostumuzu ve Muhtarımız Necmi Yüksel’i yürekten kutluyor ve yanlarında olacağımızı belirtiyorum. Çektiğimiz fotoğrafları da paylaşıyorum.
 
1153 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ETHEM’İN BOLŞEVİKLİĞİNE DAİR NOTLAR-3 - 01/07/2024
Çerkeslerin “Met Çunatuko İzzet” (Bilgin İzzet) dediği Yusuf İzzet Paşa, rafları kitap dolu bir odada Ethem beyi kabul etti. Solgun, halsiz görünüyordu. Heyecanlıydı, kalkarak Ethem beyi karşıladı, —“Memleketi bir felaketten daha kurtardın" dedi.
ETHEM’İN BOLŞEVİKLİĞİNE DAİR NOTLAR – 2 - 14/06/2024
Ticaret basımevini satın alarak kurduğu Yeni Dünya gazetesini başyazarlıkla birlikte Arif Oruç beyin buyruğuna vermişti. Yeni Dünya, sırtını Ethem beyin askeri gücüne, ününe dayayarak komünizmi savunuyordu.
ETHEM’İN BOLŞEVİKLİĞİNE DAİR NOTLAR - 03/06/2024
Ethem Bey’in iyi bir eğitimi olmadığı için onu eleştirenler, onun üstün meziyetlerinin farkında değildirler.
KIZILORDU KOROSU’NA GEÇİT YOK! - 25/04/2024
Her şeye rağmen bu konserlerin yapılmasında ısrar edilirse, Kızılordu Korosu'nu her şekilde protesto edeceğimizi ve pişman edeceğimizi de bilin!
ETHEM, CELAL BAYAR’A YAZDIĞI MEKTUPTA KÜRTLER İÇİN ÖZERKLİK, ÇERKESLER İÇİN AZINLIK HAKKI İSTEDİ. - 20/04/2024
Ethem meselesi bir çelişkiler yumağıdır. Ondan bir hain çıkarmaya çalışan güruh, onlarca kitap yazmasına rağmen henüz bunu başaramamıştır. Ondan bir kahraman çıkarmaya çalışanların eli de T.C. yasaları ve saldırıları nedeniyle bağlıdır.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİNE BİR BELGE DAHA - 13/04/2024
Çok net şekilde Şark-i Karibcilerin bunak paşalar diye suçladığı Çerkes Teavün Cemiyeti’nin, istisnalar hariç, Çerkeslik için hiç bir gelecek tasavvurunun olmadığını görüyoruz.
ŞARK-I KARİB, ÇERKES TEAVÜN ÇEKİŞMESİ - 07/04/2024
Osmanlı döneminde Çerkesler iki önemli Cemiyet oluşturdular. Bunlardan birincisi 1908 yılında Çerkes Osmanlı paşaları tarafından kurulmuş olan “Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti”dir. İkincisi 1921'de“Şark-ı Karib Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti"dir.
SİYASİ KİMLİĞİ, ÇERKESLİĞİNİN ÖNÜNDE OLANLAR. - 23/03/2024
Tarih, yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla bizleri yargılayacak. Çerkes kimliğinin görünür kılınması ve Çerkes kimlik bilincinin yükselmesi adına, İshak Akbay’a oy vermek tarihsel bir sorumluluktur.
YENİ AÇILIMLAR YAPMAK GEREKİYOR - 07/10/2023
Biz de hem repertuarımızı genişletmek, hem de Çerkesce daha geniş kitlelere ulaşmak için, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop ve protest müziği parçalarını Çerkesce’ye çevirip Maksıme‘de icra edeceğiz.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi